رد کردن لینک ها

تمرین دوم: تقبل هزینه تغییر

همانطور که قبلاً به آن اشاره کردیم، تغییر کمال‌گرایی افراطی ممکن است ازتغییرات دیگری که روی خود اعمال کرده‌اید برایتان سخت‌تر باشد؛ چراکه کمال‌گرایی دستاوردهای مثبتی برای شما به همراه دارد که ممکن است اجازه ندهد عزم خود را برای تغییرش جزم کنید. در این‌تمرین قصد داریم تا با مقایسه سود و زیان‌های ناشی از کمال‌زدگی، به شما کمک کنیم تا برای تصمیمتان مصمم‌تر شوید و بهانه‌ها را از بین ببرید.

سعی کنید جدول زیر را برای خود کامل کنید.
ممکن است انجام این‌کار دشوار باشد چراکه شما مدت زیادی از این‌شیوه رفتاری کمال‌گرایانه در زندگی‌تان استفاده‌کرده‌اید و پذیرفتن زیان‌بار‌بودن آن برایتان آسان نیست. به منظور غلبه به این‌مشکل، سعی کنید از زاویه دید یک‌شخص سوم به زندگی خود نگاه کرده و جدولتان را کامل کنید. از بیرون به عنوان یک‌دوست، روند زندگی خود را نظاره‌ و سپس ارزیابی‌کنید که کمال‌زدگی چه سود و زیان‌هایی برایتان به همراه داشته است. می‌توانید از یک‌شخص سوم واقعی هم برای این‌کار کمک بگیرید. از یک‌دوست یا کسی که بسیار به شما نزدیک است و به خوبی از جزئیات زندگیتان آگاه است، بخواهید تا این­کار را برایتان انجام دهد.

فایده‌های تغییر کمال‌زدگی:

زیان‌هایی که الان کمال‌زدگی به شما می­رساند

زیان‌های تغییر کمال‌زدگی:

فوایدی که الان کمال‌زدگی برای شما به همراه دارد

 

 

 

 

 

 

همراه با کاربرگ قبلی، کاربرگ زیر هم می‌­تواند به شما برای تغییر، کمک بزرگی کند. تغییر کمال‌زدگی قطعاً بر آینده شما تاثیر بسزایی خواهد‌داشت و اگر این‌تغییرات احتمالی، به صورت عینی نوشته شوند، موثرتر و انگیزه­بخش­تر خواهند بود. زمینه‌های دیگری که برایتان اهمیت دارند را به جدول اضافه کنید.

زمینه زندگی

در یک‌سال آینده در این‌زمینه از زندگی‌ام چه‌اتفاقی می‌افتد اگر کمال‌زدگی‌ام را تغییر داده باشم‌؟ در یک‌سال آینده در این‌زمینه از زندگی‌ام چه‌اتفاقی می‌افتد اگر هنوز کمال‌زدگی‌ام را تغییر نداده باشم؟
زندگی اجتماعی
کار
تحصیلات
مسائل مالی
سلامت عاطفی
روابط با همسر/شریک زندگی
روابط با فرزندان
روابط با دوستان نزدیک
روابط با والدین و برادر/خواهر
نقش من در اجتماع
زندگی معنوی
این مطلب قسمت 8 از 24 دوره های آکادمی ریسلف است : کمال گرایی
💛اگراین مطلب را پسندید به اشتراک هم بگذارید💛

به گفتگو بپیوندید