رد کردن لینک ها

آکادمی ریسلف

محلی برای یادگیری مهارت های زندگی و موضوعات توسعه فردی از منابع معتبر و آکادمیک روانشناسی است.

ویژگی پرونده های ریسلف چیست؟

تمرکز بر تمرین های عملی و کاربردی

استفاده از منابع معتبر و آکادمیک روانشناسی

ساده سازی مطالب تخصصی روانشناسی

ارائه محتوا به صورت مختصر و جذاب

نمایش

پرونده عزت نفس

زمانی که به کارهایی فکر می‌کنیم که می‌خواستیم انجام دهیم ولی شهامت نداشتیم، واژه اعتماد به نفس به ذهنمان خطور می کند. برای تقویت اعتماد به نفس در این پرونده سراغ یکی از کتاب های مرجع و معتبر این حوزه به نام ”روانشناسی عزت نفس“، نوشته دکتر ناتانیل براندن رفتیم. این کتاب به پایه های اعتماد به نفس می پردازد و با هدف ارائه راهکارهایی عملیاتی نگارش شده است. در پرونده نیز تمرکز بر ارائه شفاف و ساده تمرین ها و اقداماتی است که می توانیم در راستای تقویت اعتماد به نفس یا عزت نفس خود انجام دهیم.

تعداد درسنامه: ۱۰

اعتماد به نفس
دوست دارم بیشتر یاد بگیرم...

پرونده مدیریت استرس و اضطراب

امروزه تجربه استرس و اضطراب های شدید جزئی از زندگی مان شده است.  کمتر و بیشتر به عملکرد و سلامتی ما آسیب می زند. با این حال راهکارها و تکنیک هایی توسط روانشناسان توصیه می شود تا بتوانیم استرس و اضطراب مان را مدیریت کنیم. کتاب ده گام تا غلبه کامل بر استرس یکی از کتب معتبر و دانشگاهی در این موضوع است. پرونده استرس نیز مبتنی بر این کتاب و چندین مقاله دیگر تدوین شده است. هدف این پرونده تنها ارائه راهکارهایی عملیاتی به منظور کنترل و مدیریت استرس است و از ورود به بحث تئوریک و تخصصی آن خودداری کردیم.

تعداد درسنامه: ۱۷

اضطراب
دوست دارم بیشتر یاد بگیرم...

پرونده کمال گرایی

کمال گرایی افراطی عموما گریبان گیر افرادی می‌شود که از دوران مدرسه جزو شاگردان سخت کوش بودند ولی به دلیل سیستم تربیتی حاکم بر مدرسه و بعضا خانواده ها، دچار کمال گرایی افراطی می‌شوند. با اینکه کمال گرایی متعادل کمک کننده است ولی کمال گرایی افراطی نه تنها باعث کاهش عملکرد می شود بلکه آسیب‌های روحی و روانی نیز به جای می گذارد. بر اساس توصیه ها و تکنیک‌هایی که در کتاب غلبه بر کمال خواهی نوشته شده است، پرونده تدوین شده و به جز مباحث کاربردی و عملیاتی، بقیه موارد حذف شده‌اند.

تعداد درسنامه: ۲۴

بی نقص گرایی
دوست دارم بیشتر یاد بگیرم...

پرونده خلاقیت

با اینکه با حجم زیادی مطلب در مورد خلاقیت روبرو هستیم ولی آشنا شدن با دیدگاه فردی که سالیان سال از طریق نوآوری هایش درآمد کسب کرده و در مدرسه طراحی استنفورد به مدیران و مهندسین یاد داده چگونه با تفکر طراحان مسایل خود را خلاقانه حل کنند، خالی از لطف نیست. نگاه متفاوت دیوید کلی در کتاب خودباوری در خلاقیت که تمرکز را بر روی اعتماد به نفس خلاقانه می برد، باعث شده یک از معدود منابعی باشد که هم ریشه ای به خلاقیت پرداخته هم کاربردی.

پرونده خلاقیت مبتنی بر کتاب خودباوری در خلاقیت است با این رویکرد که تنها تمرین‌ها و توصیه‌های عملی گلچین شده و به اختصار در این پرونده تدوین شده است.

تعداد درسنامه: ۲۳

تفکر-خلاق
دوست دارم بیشتر یاد بگیرم...