رد کردن لینک ها

تمرین چهارم: سوال بپرسید و «چرا»هایتان را بی‌حساب خرج کنید

یکی از بهترین روش‌های افزایش سرعت یادگیری، سوال پرسیدن است. با سوال‌هایی از قبیل «چرا» و «چه می‌شود اگر …» جزئیات بی‌اهمیت را کنار بزنید و به قلب موضوع و مسئله محوری برسید. با مخاطب خود فقط صحبت نکنید، بلکه تلاشتان بر آن باشد که با او ارتباط برقرار کنید. سوالاتتان را به گونه‌ای مطرح نکنید که به پاسخ دلخواهتان منجر شود بلکه به دنبال مطرح‌کردن سوالاتی عمیق و روشنگر باشید. سعی کنید سوالاتی جدید و درست طرح کنید که به جای درپی داشتن پاسخ‌هایی مرسوم و کلیشه‌ای، پاسخ‌هایی جدید و حاوی اطلاعات به همراه داشته باشند.

«چگونه می‌توانید آنچه امروز آموختید را به یک‌کودک هفت‌ساله توضیح دهید؟» را جایگزین «آیا فکر می‌کنید مطالب امروز را به خوبی فرا گرفته‌اید؟» کنید.

و یا «اگر بخواهید فردی را قانع کنید که به محصول شما نیاز دارد، چه می‌گویید؟» را جایگزین «محصولتان را معرفی کنید».

نحوه انجام:

از این‌تکنیک‌ها برای داشتن یک‌مصاحبه مفید و روشنگر با مخاطبتان استفاده کنید. مصاحبه‌ای که منجر به کشف نیازهای پنهان او شود.

◄نشان‌دادن:

از او بخواهید شما را به‌عنوان تماشاگرِ بخشی از فرآیند روزمره‌اش بپذیرد. نحوه تعامل او با محصول را بررسی کنید، عکس بگیرید و یادداشت بردارید. ببینید هنگام استفاده از آن، با چه چالش‌هایی دست‌وپنجه نرم می‌کند. تمام آن‌ها را قبل از آنکه فراموش شده و یا دست‌خوش تحریف شوند، ثبت کنید.

◄رسم‌کردن:

از او بخواهید تجربه خود از استفاده از محصولتان را در قالب یک‌شکل و یا یک‌نمودار، رسم کند.

◄پنج‌چرا:

از او در مورد تجربه‌اش از تعامل با محصول بپرسید و در ادامه‌ی پنج‌پاسخ اولیه‌اش، پنج‌چرا مطرح کنید. حتی اگر معتقدید که همین حالا هم جواب را می‌دانید.

◄بلند فکرکردن:

از او بخواهید هنگام استفاده از محصول، آنچه در ذهنش میگذرد را بلند به زبان بیاورد.

نکته قابل توجه آن است که همواره باید در تلاش باشید تا از طیف متنوعی از سنین بازخورد دریافت نمایید. رعایت این‌نکته سبب می‌شود هم از تجارب و سلایق افرادی با سنین بالا مطلع شوید و هم از روند رو به پیشرفت فرهنگ نوین جا نمانید.


دروس دوره تفکر خلاق :
این مطلب قسمت 7 از 24 دوره های آکادمی ریسلف است : تفکر خلاق
💛اگراین مطلب را پسندید به اشتراک هم بگذارید💛

به گفتگو بپیوندید