رد کردن لینک ها

تمرین دوم: خلاقیت را انتخاب کنید

همان‌طور که گفتیم، خلاقیت هم مانند یک‌عضله است که اگر آن را تقویت کنید می‌توانید از قدرت شگرفش برای پیشرفت و لذت در زندگیتان بهره ببرید و اگر هم آن را به حال خود رها کنید، عضوی بی‌استفاده و بالقوه باقی خواهد ماند. تصمیم‌گرفتن درمورد خلاقیت، وقوع آن را تضمین نمی‌کند اما لازمه‌ی وقوع به شمار می‌رود. اگر تصمیم به تقویت آن گرفته‌اید و برای عملی‌کردن تصمیمتان مصمم هستید، پس خلاقیت را انتخاب و آن را باور کنید.

گذرنامه شما برای ورود به عرصه تجارب جدید و جریان‌های خلاق، این‌باور است: «ظرفیت توانایی‌های انسان ناشناخته است و با تمرین و پشتکار می‌توان به هر مهارتی دست پیدا کرد.» چنین ذهنیت پویایی به شما این‌اجازه را می‌دهد که با انگیزه بسیار به دنبال کسب مهارت تفکر خلاق باشید.

درحالی‌که ذهنیت ایستا، باور دارد که افراد با توانایی‌هایی مشخص، زاده می‌شوند و نمی‌توان به جز آن‌ها، مهارت دیگری کسب کرد. یا یک‌توانایی را از ابتدا داری و یا هرگز نمی‌توانی آن را کسب کنی. این‌ذهنیت، فرد را در دایره امنش نگه می‌دارد و به او اجازه تجربه جریان‌هایی جدید را نمی‌دهد.

اگر ذهنیتی پویا دارید، باید سعی کنید همانند افراد خلاق فکر کنید، تصمیم بگیرید و عمل کنید. از دیدگاه رابرت استرنبرگ[۱]، افراد خلاق ویژگی‌هایی دارند که به آن‌ها پرداخته‌ایم.

ویژگی های افراد خلاق

◄ بازتعریف مسئله به شیوه‌ای جدید
◄ پذیرش ریسک‌های معقول و پذیرش شکست به عنوان بخشی از فرآیند پیشرفت و عملی‌کردن ایده‌ها
◄ داشتن رویکردی سازنده به مشکلاتی که رخ داده‌اند و پذیرش شکست
◄ تحمل عدم قطعیت در هنگامی که از درستی مسیر مطمئن نیستید
◄ ادامه‌دادن مستمر رشد فکری و عدم سکون و قانع‌شدن به دانش‌ها و مهارت‌های کنونی

آیا این‌ویژگی‌ها را دارید؟ آیا می‌توانید آن‌ها را در خود پرورش دهید؟

نحوه انجام:

عمل کنید:

سعی کنید موقعیت‌هایی را بیابید که با موانع کم و شرایط ناچیزی، می‌توانید خلاقیت خود را ابراز کنید یا از ایده‌های دیگران، ایده بگیرید. مانند برنامه پینترست[۲] که به شما این‌اجازه را می‌دهد که با شروط بسیار محدودی، بتوانید از ایده‌های هزاران هزار نفر در زمینه‌های گوناگون و از فرهنگ‌های مختلف بهره ببرید و یا ایده‌های خود را با دیگران به اشتراک گذاشته و بازخورد دریافت کنید.

* نکته مهم دیگر آن است که برای ابراز خلاقیت نیازی نیست که یک‌پروژه را از صفر شروع کنید یا به تنهایی همه کارها را پیش ببرید. می‌توانید از مشارکت خلاق در آنچه دیگران انجام می‌دهند، تفکر خلاق را در خود پرورش دهید. جزئی از یک‌جریان خلاق شوید و از هم‌افزایی گروهی نهایت استفاده را ببرید.

[۱] Robert Sternberg

[۲] Pinterest


دروس دوره تفکر خلاق :
این مطلب قسمت 5 از 24 دوره های آکادمی ریسلف است : تفکر خلاق
💛اگراین مطلب را پسندید به اشتراک هم بگذارید💛

به گفتگو بپیوندید