رد کردن لینک ها

کوچینگ

کوچینگ، مربی‌گری افراد برای تغییر و تحول شخصی است. سازمان‌ها از کوچینگ برای توانمندسازی مدیران و نیروهای کلیدی خود استفاده می‌کنند و افراد به صورت منفرد نیز برای محقق کردن اهداف خود یا برطرف کردن موانعی که در زندگی‌شان دارند از کوچینگ کمک می‌گیرند. روانشناسان و مشاوران نیز با فراگیری مهارت‌های کوچینگ از این روش برای حل مسایل مراجعین خود بهره می‌برند. کوچینگ به نوعی روش جدیدی در مشاوره است که بر مبنای اصول ذیل پایه‌گذاری شده است:

اصول کوچینگ

۱

نسخه منحصر به فرد

هر کسی برای حل مسایل خود، راهکار منحصر به فرد خودش را دارد.

۲

موانع درونی

به غیر از موانع بیرونی که فکر می کنیم عوامل اصلی بازدارنده ما هستند، تأثیر موانع درونی و ذهنی ما خیلی بیشتر از آن هاست.

۳

ارزش های منحصر به فرد

در فرآیند کوچینگ، ارزش های کوچ به مراجع تحمیل نمی شود. کوچ خوب یا بد بودن گزاره ای را تأیید یا رد نمی کند. گزاره ها طبق چهارچوب ارزشی مراجع تحلیل می شود.

۴

موضوعات غیر درمانی

کوچینگ تنها در مورد موضوعات غیر درمانی کاربرد دارد. همچنین مراجع کوچینگ مانند کسی که به بدنسازی مراجعه کرده باید آمادکی تمرین و اقدام و تغییر را داشته باشد.

تعریف کوچینگ از دیدگاه متخصصین

(روانشناسی) کوچینگ برای بهبود عملکرد، آرامش، تندرستی و شاد زیستن فرد در زندگی شخصی و کاری است.

جامعه روانشناسی بریتانیا | گروه تخصصی کوچ‌های روانشناس

کوچینگ به معنای آزاد کردن ظرفیت افراد است تا بتوانند به بیشترین میزان عملکرد خود برسند. کوچینگ کمک می‌کند تا مراجعین عمیقا یاد بگیرند تا اینکه صرفا اطلاعات جمع‌آوری کنند.

سِر جان وایتمور (Sir John Whitmore)- نویسنده کتاب کوچینگ برای (بهبود) عملکرد

کوچینگ به معنای یک مشارکت حرفه‌ای میان کوچ با یک نفر یا یک تیم است. در این مشارکت کوچ از مراجع و تیم خود حمایت می‌کند تا به نتایجی دست ‌یابند که در ابتدا خارج از تصور مراجع و تیم بوده است. این نتایج تماما بر اساس اهدافی است که مراجع یا تیم مطرح می‌کنند.

فدراسیون بین المللی کوچینگ (ICF)

کوچینگ به معنای هنر توسعه افراد، تسهیل کردن بهبود عملکرد و تأثیرگذاری بر یادگیری آنان است.

مایلز دانی (Myles Downey) – مؤسس مدرسه کوچینگ

کوچینک درباره‌ی بهبود فوری عملکرد و مهار‌ت‌های افراد است. کوچینگ در قالب یک برنامه تربیتی خصوصی با دستورالعملی مشخص کار می‌کند.

اریک پارسلو (Eric Parsloe) - از مؤسسین انجمن کوچینگ و منتورینگ اروپا

کوچینگ درباره ارتقای مهارت‌های افراد و توسعه دانشی آن‌هاست. با استفاده از کوچینگ عملکرد کاری افراد بهبود می‌یابد و کمک می‌کند تا اهداف سازمانی تحقق یابد. کوچینگ می‌تواند موجب افزایش عملکرد و بهبود چشم‌گیری در فضای کاری شود، با این حال بر روی زندگی خصوصی افراد نیز تأثیرگذار است.

موسسه پرسنل و توسعه (Chartered Institute of Personnel and Development (CIPD))

کوچ با بهره‌گیری از مهارت‌ها و ابزارهای روانشناسی در ارتباطی یک به یک، به مراجع خود کمک می‌کند تا به مدیر و رهبر سازمانی مؤثرتر تبدیل شود. از کوچینگ برای حل مسایلِ روزِ کاری استفاده می‌شود تا مراجع را توانمند کند از راهکارهایی که خودش کشف کرده و در جعبه ابزارش وجود دارد، استفاده کند. (تمرکز بر کوچینگ کسب و کار و کوچینگ سازمانی)

بروس پلتیر (Bruce Peltier) - استاد روانشناسی دانشگاه پسیفیک (اقیانوس آرام)

کوچینگ یک مشارکت و همراهی قدرتمند است که به منظور افزایش آگاهی، بهبود سطح یادگیری، اثرگذاری و رضایت درونی افراد در کل زندگی شان، طراحی شده است.

لارا ویتورث (Laura Whitworth) – نویسنده کتاب Co-Active Coaching
    فرآیند کوچینگ چگونه است؟
    کوچینگ چیست

    ظاهر کوچینگ شبیه به جلسات مشاوره است. تفاوت‌هایی که کوچینگ نسبت به مشاوره و جلسات با روانشناس دارد در این است که در فرآیند کوچینگ، هدف شناسایی دنیای ذهنی مراجع است. موانع اصلی ما برای اقدام و دستیابی به اهداف‌مان درون ذهن خودمان است نه بیرون از ما. کوچ با گوش شنوا، سوال‌های قدرتمند و بازخورد دادن، دنیای ذهنی مرجع را کندوکاو می‌کند. پس از بررسی گفتگوی ذهنی مراجع، متناسب با ارزش‌ها و شرایط فعلی او، اقدامات و تمریناتی با مشارکت مراجع طراحی می‌شود و کوچ آن‌ها را پیگیری می‌کند. کوچ از توصیه‌ها و نسخه‌های از قبل پیچیده شده برای مراجع خود استفاده نمی‌کند زیرا با توجه به تفاوت‌هایی که در افراد وجود دارد، استفاده از راهکارهای از پیش طراحی شده، بی فایده است. می‌بایست خواسته مراجع، ارزش‌ها، شرایط فعلی و موانع درونی و بیرونی مراجع به دقت بررسی شود و متناسب با آن اقدامات و تمرین‌ها طراحی شوند.

    رزرو جلسه آزمایشی رایگان کوچینگ گروهی

    کوچینگ-گروهی توضیحات بیشتر

    اعتماد به نفس

    • عزت نفس
    • اعتماد به نفس
    • خودکارآمدی
    کوچینگ-گروهی توضیحات بیشتر

    بهره وری

    • کمال گرایی
    • اهمال کاری
    • مدیریت زمان

    رزرو جلسه آزمایشی رایگان کوچینگ انفرادی

    فاطمه قربانعلی بیک

    فاطمه قربانعلی بیک

    کوچ زندگی و کسب و کار

    پروفایل در دست ساخت

    سمانه صادقی

    سمانه صادقی

    کوچ زندگی و کسب و کار

    مشاهده پروفایل

    لیلا-علیزاده

    لیلا علیزاده

    کوچ زندگی و کسب و کار

    پروفایل در دست ساخت

    مطالعه بیشتر در مورد کوچینگ
    کوچ کیست
    تاریخچه کوچینگ
    نمونه موضوعات کوچینگ
    بنیان های فکری کوچینگ