رد کردن لینک ها

مشاوره گروهی روانشناسی

در دنیا استفاده از خدمت مشاوره، یک خدمت ارزان نیست زیرا یک متخصص به صورت اختصاصی برای شما وقت می‌گذارد. همین ویژگی موجب شده تا نتوانیم هر زمان نیاز به خدمت مشاوره داریم، از آن استفاده کنیم. با این حال روش‌هایی وجود دارد که هزینه این خدمات را کاهش می‌دهد و همچنین این امکان را به ما می‌دهد که از منافع مشاوره بهره‌مند شویم. یکی از این روش‌ها، “مشاوره گروهی” است. در این روش هم مهارت‌های زندگی و توسعه فردی مطرح می‌شود هم موضوعات نیازمند به فرآیند درمانی. یک متخصص روانشناس حول یک موضوع مشترک برای ۵ تا ۱۰ نفر از مراجعین خود، هم آموزش‌ها و توصیه‌های مورد نیاز را مطرح می‌کند و هم به تجربیات، نظرات و سوالات مراجعین می‌پردازد. هزینه مشاوره گروهی برای برخی روانشناسان تا ۸۰ درصد کمتر از جلسات انفرادی است.

1- قرار گرقتن در کنار هم‌درد

شاید مهم‌ترین مزیت مشاوره گروهی قرار گرفتن در کنار افرادی است که چالش و مشکل شما را دارند. تمام احساسات و تجربیات و باورهای سرکوب شده شما با شنیدن تجربیات دیگران، بدون ترس مطرح می‌شوند. در فضای گروه درمانی نیز می‌توانید به درکی از چالش خود برسید و بسنجید که در چه مرحله‌ای قرار دارید.

۲- تعامل با اعضای گروه

مشاوره گروهی فضای مناسب و امنی برای برقراری ارتباط با دیگران است. این کار موجب می‌شود تا مهارت‌های ارتباطی اعضای گروه ارتقا یابد. به دلیل وجود تسهیل‌گر روانشناس در گروه، اعضا یاد می‌گیرند که موضوعات را از دیدگاه دیگران ببینند و روش‌های برقراری ارتباط مؤثر را فراگیرند و با اختلاف نظرها و تفاوت‌ها کنار بیایند. مشاهده رفتار اعضای گروه و روانشناس، یادگیری قابل توجهی در زمینه برقراری ارتباط و تعاملات اجتماعی خواهد داشت.

۳- حمایت گروه

یکی از تفاوت‌های مشاوره گروهی با مشاوره فردی در این است که شما در مشاوره گروهی می‌توانید از حمایت و تشویق دیگر اعضای گروه برای تغییر و اقدام کمک بگیرید. در مشاوره گروهی علاوه بر نظر و توصیه روانشناس، با نظرات و بازخوردهای دیگر اعضا آشنا می‌شوید.

۴- زاویه نگاه

زمانی که افراد مختلفی به یک موضوع واحد می‌نگرند، می‌توانند این موضوع را از زوایای مختلف بررسی کنند و دیدگاه شما را عوض کنند. اعضای گروه یاد می‌گیرند که چگونه نظرات خود را به صورت سازنده و کمک کننده در اختیار بقیه قرار دهند و این امر به تغییر دیدگاه شما کمک می‌کند.

۵- انگیزه

همین که شما در جلسات گزارشی از وضعیت خود  و کارهایی که انجام دادید، ارائه می‌دهید، باعث می‌شود انگیزه پیدا کنید که در جلسات بعدی گزارشات مثبتی از تغییر و تحول خود ارائه دهید. این انگیزه شما را به حرکت وامی‌دارد و این قدرت مشاوره گروهی در برابر مشاوره فردی است.

نمایش

در جلسات مشاوره گروهی چه اتفاقی میفتد ؟

موضوع جلسات مشاوره گروهی از قبل تعیین شده و شما متناسب با موضوع مد نظر خود، جلسه مشاوره گروهی خود را انتخاب می‌کنید.
تعداد اعضای جلسات مشاوره گروهی بین ۶ تا ۱۰ نفر است. مدت زمان آن نیز به صورت میانگین یک ساعت و نیم است.
متعهد می‌شوید که گفتگوهای درون جلسه را خارج از جلسه افشا نکنید در نتیجه، اعضای گروه در فضایی امن، دغدغه‌ها و چالش‌های خود را مطرح می‌کنند.
با حضور یک متخصص روانشناس، علاوه بر شنیدن تجربیات اعضای گروه، راهکارهای علمی موضوع مورد بحث را نیز یاد می‌گیریم.

نمایش

هزینه مشاوره گروهی در برابر مشاوره انفرادی

هزینه جلسات مشاوره انفرادی روانشناسی با توجه به مشاور و مکان مطب روانشناس، بسیار متنوع است. در شهر تهران هزینه یک جلسه مشاوره ۴۵ دقیقه ای از ۱۵۰ هزار تومان تا ۶۰۰ هزار تومان متغیر است. با این حال اگر بخواهیم میانگینی بر اساس فراوانی هزینه جلسه مشاوره ارائه دهیم، بازه ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان هزینه هر جلسه مشاوره روانشناسی در شهر تهران است. با این حال بهترین روانشناسان تهران در کلینیک‌های معروف روانشناسی، تنها هزینه ای بین ۴۰ تا ۶۰ هزار تومان برای هر جلسه مشاوره گروهی دریافت می‌کنند.

 اگر بخواهید از یک روانشناس سرشناس تنها یک جلسه مشاوره دریافت کنید، می بایست حداقل ۳۰۰ هزار تومان هزینه پرداخت کنید که با این مبلغ می‌توانید حداقل  ۵ جلسه مشاوره گروهی با همان روانشناس داشته باشید.

جلسات مشاوره گروهی روانشناسی

شما می توانید برای موضوعات زیر در جلسات مشاوره گروهی روانشناسی یا گروه درمانی روانشناسان شرکت کنید. همچنین در پایین صفحه روانشناسانی که با شبکه ریسلف همکاری می کنند معرفی شده اند. تنها روانشناسانی می توانند با ریسلف همکاری کنند که سابقه فعالیت در مطب و کلینیک های روانشناسی داشته باشند یا به صورت مستقل مجوز ارائه خدمات روانشناسی داشته باشند.

تربیت فرزند می‌خواهم شرکت کنم

فرزند پروری

تربیت فرزند می‌خواهم شرکت کنم

مدیریت لجبازی کودکان

تربیت فرزند می‌خواهم شرکت کنم

تربیت جنسی

روانشناسان شبکه ریسلف

ساجده ودودی

روانشناس

دکترای روانشناسی دانشگاه تهران

sajedeh@vadoodi.com

علی سپهری

روانشناس

روانکاو و روان درمان گر

ali@sepehri.com