رد کردن لینک ها

مشاوره گروهی روانشناسی

مشاوره گروهی  چیست ؟

مشاوره گروهی نیز مانند مشاوره انفرادی به منظور حل و فصل مسایل و چالش‌های حوزه سلامت روان برگزار می‌شود با این تفاوت که این جلسات با حضور افراد دیگری که مسایل مشابهی با ما دارند تشکیل می‌شود. قرار گرفتن در گروه مزیت‌های مختلفی دارد که روانشناسان خصوصا برای بعضی موضوعات پیشنهاد می‌کنند که به جای مشاوره انفرادی از مشاوره گروهی استفاده کنیم.

در جلسات مشاوره گروهی، روانشناس به جای تمرکز بر روی یک نفر، مسایل و مشکلات چندین نفر را بررسی می‌کند و این فضا به همه کمک می‌کند تا دیگر احساس ناتوانی و تنهایی نداشته باشند. هر یک  از اعضا در مورد مشکلات و روش‌هایی که برای حل آن استفاده کرده است صحبت می‌کند و روانشناس در مواقع لزوم راهنمایی‌هایی ارائه می‌دهد.

“مشاوره گروهی، شیوه‌ای از روان‌درمانی است که در آن یک یا چند درمان‌گر بیماران را به عنوان یک گروه درمان می‌کنند. در این روش افراد منتخب در گروه‌هایی دسته بندی می‌شوند. این گروه‌ها به وسیله یک یا چند درمان‌گرِ آزموده هدایت می‌شود. تحت نظارت درمان‌گر و در نتیجه تعامل، اعضای گروه در روند ایجاد تغییرات شخصیتی به یکدیگر کمک می‌کنند.”
       تعریف از ویکی پدیا


در دنیا استفاده از خدمت مشاوره، یک خدمت ارزان نیست زیرا یک متخصص به صورت اختصاصی برای شما وقت می‌گذارد. همین ویژگی موجب شده تا نتوانیم هر زمان نیاز به خدمت مشاوره داریم، از آن استفاده کنیم. با این حال روش‌هایی وجود دارد که هزینه این خدمات را کاهش می‌دهد و همچنین این امکان را به ما می‌دهد که از منافع مشاوره بهره‌مند شویم. یکی از این روش‌ها، “مشاوره گروهی” است. در این روش هم مهارت‌های زندگی و توسعه فردی مطرح می‌شود هم موضوعات نیازمند به فرآیند درمانی. یک متخصص روانشناس حول یک موضوع مشترک برای ۵ تا ۱۰ نفر از مراجعین خود، هم آموزش‌ها و توصیه‌های مورد نیاز را مطرح می‌کند و هم به تجربیات، نظرات و سوالات مراجعین می‌پردازد. هزینه مشاوره گروهی برای برخی روانشناسان تا ۸۰ درصد کمتر از جلسات انفرادی است.

مقایسه مشاوره گروهی و مشاوره انفرادی روانشناسی

 

مشاوره انفرادی مشاوره گروهی
هزینه میانگین ۲۰۰ هزار تومان برای ۴۵ دقیقه (قیمت‌ها بسیار متنوع است) بین ۴۰ تا۶۰ هزار تومان برای یک ساعت تا یک ساعت نیم (تعداد بین ۶ تا ۱۰ نفر)
مزایا زمان بیشتر برای گفتگو با روانشناس هزینه کمتر – شنیدن صحبت های دیگران – رهایی از حس تنهایی در مواجهه با مشکلمان– حمایت گروه – تعهد بالا برای اقدام و تغییر
معایب هزینه بالا – تعهد پایین برای اقدام و تغییر زمان کمتر برای گفتگو با روانشناس
موضوعات قابل طرح همه موضوعات طبق موضوع تعیین شده برای مشاوره گروهی

هزینه مشاوره گروهی در برابر مشاوره انفرادی

هزینه جلسات مشاوره انفرادی روانشناسی با توجه به مشاور و مکان مطب روانشناس، بسیار متنوع است. در شهر تهران هزینه یک جلسه مشاوره ۴۵ دقیقه ای از ۱۵۰ هزار تومان تا ۶۰۰ هزار تومان متغیر است. با این حال اگر بخواهیم میانگینی بر اساس فراوانی هزینه جلسه مشاوره ارائه دهیم، بازه ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان هزینه هر جلسه مشاوره روانشناسی در شهر تهران است. با این حال بهترین روانشناسان تهران در کلینیک‌های معروف روانشناسی، تنها هزینه ای بین ۴۰ تا ۶۰ هزار تومان برای هر جلسه مشاوره گروهی دریافت می‌کنند. به این معنا که اگر بخواهید از یک روانشناس سرشناس تنها یک جلسه مشاوره دریافت کنید، می بایست حداقل ۳۰۰ هزار تومان هزینه پرداخت کنید که با این مبلغ می‌توانید حداقل  ۵ جلسه مشاوره گروهی با همان روانشناس داشته باشید.

مشاوره گروهی - اینفوگرافی
مقایسه مشاوره گروهی و مشاوره روانشناسی

 ساختار جلسات مشاوره گروهی به چه شکل است ؟

۱- آشنایی: بخشی از جلسه اول مربوط به این باشد که اعضای گروه با هم آشنا شوند و روانشناس نیز قوانین و قواعد جلسات را توضیح دهد و مراجعین را با نحوه مشاوره گروهی آشنا کند. آشنایی و ارتباط میان اعضای گروه اهمیت بالایی دارد از این جهت برای این موضوع وقت کافی تخصیص داده می‌شود.

۲- بیان مسأله: هر کدام از اعضا مسأله و چالش خود را مطرح می‌کند. روانشناس نیز علاوه بر ارائه راهکار و توصیه‌هایی مختص هر فرد، موضوعاتی را نیز در کنار آن مطرح می‌کند که برای همه مفید باشد.

۳- بازخورد: اعضای گروه بعد از مدتی که به یکدیگر نزدیک‌تر شدند از بازخوردها و نظرات دیگر اعضا نیز برای حل مشکل خود استفاده می‌کنند. روانشناس نیز بر گفتگوها نظارت دارد تا مسیر تغییر و تحول فرد به درستی طی شود.

۴- جمع‌بندی: روانشناس، گروه را به شکلی مدیریت می‌کند که در پایان هر یک از اعضا به دست آورد مورد نظر خود برسد. ممکن است تعداد جلسات تمام شود یا خود گروه تصمیم بگیرد که چه تعداد جلسه کافی خواهد بود.

تعداد اعضا در مشاوره گروهی چقدر است ؟

هر روانشناس متناسب با برنامه مشاوره گروهی(گروه درمانی) که دارد، تعداد اعضای گروه را مشخص می کند. معمولا تعداد اعضای گروه از ۵  نفر شروع می شود تا ۱۲ نفر محدود می شود.

موضوعات مشاوره گروهی (Group counseling) چیست ؟

 1. ازدواج و خانواده
 2. روابط عاطفی
 3. وابستگی شدید به دیگران
 4. مشکل در برقراری ارتباط‌ نزدیک و دوستانه با دیگران
 5. مدیریت خشم
 6. مشکل در ابراز احساسات
 7. عملکرد ضعیف شغلی
 8. افسردگی
 9. استرس و اضطراب 
 10. اعتماد به نفس و عزت نفس ( دوره عزت نفس ما رو دیدید ؟ )

و …

مشاوره گروهی چه مزایایی دارد ؟

مشاوره گروهی به شما کمک می کند با هزینه پایین ( ۸۰ درصد کمتر از جلسات انفرادی)، تجربه و دانش زیادی  به دست آورید. در اینجا به صورت تیتروار به برخی از مزایای آن اشاره میکنیم:

 1. اعضای گروه به عنوان حامی از شما پشتیبانی می‌کنند و قرار گرفتن در بین افراد در جلسات ، به شما انگیزه می‌دهد تغییراتی در زندگی خود ایجاد کنید.
 2.  حس تنهایی و درماندگی در مواجهه با چالشی که دارید از بین می‌رود زیرا شما در مشاوره گروهی(Group counseling) در میان جمعی هستید که مسأله‌ای مشترک دارند.
 3.  تنوع افراد گروه موجب می‌شود تا هر کس با نگاه خود مسأله شما را بازگو کند و شما می‌توانید یک مسأله واحد را از زوایای مختلفی ببینید
 4.  وقتی اعضای گروه در مورد راهکارهای خود برای مواجهه با مشکل خود صحبت می‌کنند، شما نیز می‌توانید برای راهکار خودتان ایده بگیرید.
قوانین مشاوره گروهی
قوانین مشاوره گروهی Group counseling

جلسات مشاوره گروهی چه قوانینی دارد؟

مهم‌ترین ضابطه در مشاوره گروهی , قبول بدون شرط , عدم قضاوت یکدیگر و ساخت فضایی امن برای گفتگوی آزادانه و فارغ از سانسور برای اعضاست . چنانچه حس امنیت و راحتی در فضای مشاوره گروهی(Group counseling)  ایجاد نشود , شرکت‌ کنندگان حرفشان را نمی زنند و در نتیجه مشاوره مفید نخواهد بود.

شرایط حضور در مشاوره گروهی به چه شکل است؟

 • ورود به مشاوره گروهی باید با میل و خواسته مراجع باشد و نباید اجباری وجود داشته باشد.
 • انگیزه کافی برای اقدام و عمل داشته باشند.
 • اسرار گروه باید در همان جا حفظ شود و اعضا نباید هیچ اطلاعاتی از گروه را در محیط‌های دیگر افشا کنند.
 • اعضای گروه باید به حق دیگران در صحبت کردن و استفاده از نوبت‌شان احترام بگذارند.

چگونه می‌توان به رازداری اعضای گروه اعتماد کرد ؟

تمام اعضای گروه قراردادی را امضا می‌کند که آنان را از نظر حقوقی ملزم به حفظ اسرار یا همان عدم افشای آن می‌کند. همچنین اعضای گروه برای اینکه خودشان احساس امنیت داشته باشند، اکثرا چنین کاری انجام نمی‌دهند چون همین اتفاق ممکن است برای آنان نیز رخ دهد. در آخر ارتباط و صمیمت ایجاد شده بین اعضا باعث می‌شود که همه حقوق یکدیگر را مراعات کنند.

 

با توجه به تنوع افراد و موضوعات‌شان چقدر بر روی مسأله من صحبت می‌شود؟

موضوع جلسات مشاوره گروهی ثابت و مشخص است و تمامی بحث‌ها حول موضوع اصلی خواهد بود. با اینکه هر کسی شرایط خاص خودش را دارد و علی الظاهر خیلی هم متفاوت است ولی وقتی روی این مسایل صحبت می‌شود، به ریشه‌های مشترکی می‌رسیم که بین افراد ثابت است.

در واقع وقتی اعضای گروه روی ریشه‌های رفتارهای خود تمرکز کنند متوجه می‌شوند که چقدر مسایل‌شان شبیه به هم است.

از مزایای مشاوره گروهی( Group Counseling) بیشتر بدانیم

1- قرار گرقتن در کنار هم‌درد

شاید مهم‌ترین مزیت مشاوره گروهی قرار گرفتن در کنار افرادی است که چالش و مشکل شما را دارند. تمام احساسات و تجربیات و باورهای سرکوب شده شما با شنیدن تجربیات دیگران، بدون ترس مطرح می‌شوند. در فضای گروه درمانی نیز می‌توانید به درکی از چالش خود برسید و بسنجید که در چه مرحله‌ای قرار دارید.

۲- تعامل با اعضای گروه

مشاوره گروهی فضای مناسب و امنی برای برقراری ارتباط با دیگران است. این کار موجب می‌شود تا مهارت‌های ارتباطی اعضای گروه ارتقا یابد. به دلیل وجود تسهیل‌گر روانشناس در گروه، اعضا یاد می‌گیرند که موضوعات را از دیدگاه دیگران ببینند و روش‌های برقراری ارتباط مؤثر را فراگیرند و با اختلاف نظرها و تفاوت‌ها کنار بیایند. مشاهده رفتار اعضای گروه و روانشناس، یادگیری قابل توجهی در زمینه برقراری ارتباط و تعاملات اجتماعی خواهد داشت.

۳- حمایت گروه

یکی از تفاوت‌های مشاوره گروهی با مشاوره فردی در این است که شما در مشاوره گروهی می‌توانید از حمایت و تشویق دیگر اعضای گروه برای تغییر و اقدام کمک بگیرید. در مشاوره گروهی علاوه بر نظر و توصیه روانشناس، با نظرات و بازخوردهای دیگر اعضا آشنا می‌شوید.

۴- زاویه نگاه

زمانی که افراد مختلفی به یک موضوع واحد می‌نگرند، می‌توانند این موضوع را از زوایای مختلف بررسی کنند و دیدگاه شما را عوض کنند. در مشاوره گروهی اعضای گروه یاد می‌گیرند که چگونه نظرات خود را به صورت سازنده و کمک کننده در اختیار بقیه قرار دهند و این امر به تغییر دیدگاه شما کمک می‌کند.

۵- انگیزه

همین که شما در جلسات گزارشی از وضعیت خود  و کارهایی که انجام دادید، ارائه می‌دهید، باعث می‌شود انگیزه پیدا کنید که در جلسات بعدی گزارشات مثبتی از تغییر و تحول خود ارائه دهید. این انگیزه شما را به حرکت وامی‌دارد و این قدرت مشاوره گروهی در برابر مشاوره فردی است.

در جلسات مشاوره گروهی چه اتفاقی میفتد ؟

موضوع جلسات مشاوره گروهی از قبل تعیین شده و شما متناسب با موضوع مد نظر خود، جلسه مشاوره گروهی خود را انتخاب می‌کنید.
تعداد اعضای جلسات مشاوره گروهی بین ۶ تا ۱۰ نفر است. مدت زمان آن نیز به صورت میانگین یک ساعت و نیم است.
متعهد می‌شوید که گفتگوهای درون جلسه را خارج از جلسه افشا نکنید در نتیجه، اعضای گروه در فضایی امن، دغدغه‌ها و چالش‌های خود را مطرح می‌کنند.
با حضور یک متخصص روانشناس، علاوه بر شنیدن تجربیات اعضای گروه، راهکارهای علمی موضوع مورد بحث را نیز یاد می‌گیریم.

نمایش

هزینه مشاوره گروهی در برابر مشاوره انفرادی

هزینه جلسات مشاوره انفرادی روانشناسی با توجه به مشاور و مکان مطب روانشناس، بسیار متنوع است. در شهر تهران هزینه یک جلسه مشاوره ۴۵ دقیقه ای از ۱۵۰ هزار تومان تا ۶۰۰ هزار تومان متغیر است. با این حال اگر بخواهیم میانگینی بر اساس فراوانی هزینه جلسه مشاوره ارائه دهیم، بازه ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان هزینه هر جلسه مشاوره روانشناسی در شهر تهران است. با این حال بهترین روانشناسان تهران در کلینیک‌های معروف روانشناسی، تنها هزینه ای بین ۴۰ تا ۶۰ هزار تومان برای هر جلسه مشاوره گروهی دریافت می‌کنند.

 اگر بخواهید از یک روانشناس سرشناس تنها یک جلسه مشاوره دریافت کنید، می بایست حداقل ۳۰۰ هزار تومان هزینه پرداخت کنید که با این مبلغ می‌توانید حداقل  ۵ جلسه مشاوره گروهی با همان روانشناس داشته باشید.

جلسات مشاوره گروهی روانشناسی

شما می توانید برای موضوعات زیر در جلسات مشاوره گروهی روانشناسی یا گروه درمانی روانشناسان شرکت کنید. تنها روانشناسانی می توانند با ریسلف همکاری کنند که سابقه فعالیت در مطب و کلینیک های روانشناسی داشته باشند یا به صورت مستقل مجوز ارائه خدمات روانشناسی داشته باشند.

تربیت فرزند می‌خواهم شرکت کنم

فرزند پروری

تربیت فرزند می‌خواهم شرکت کنم

مدیریت لجبازی کودکان

تربیت فرزند می‌خواهم شرکت کنم

تربیت جنسی