رد کردن لینک ها

تمرین هشتم: شتاب‌دهندگان

لازم نیست همه کارهایتان را به تنهایی انجام دهید و بر همه مشکلات به تنهایی فائق آیید. انسان، مخلوقی اجتماعی است و حتی در زمان ابتدای خلقت خود نیز این را آموخت که درصورت عدم تعامل با دیگران، محکوم به فناست. پس از محیط و از دیگران کمک بگیرید تا بتوانید بر موانع سر راه خلاقیتتان غلبه کرده و همچنین از فشار روانی وارد بر خود نیز بکاهید.

نحوه انجام:

الف- درخواست کمک کنید:

تقسیم کار کنید و از همکار یا دوستی علاقمند بخواهید در پیشبرد کار به شما کمک کند. این‌کار، هم از وظایفتان کم می‌کند و هم ترس شروع کار را در شما کاهش می‌دهد. به محض شروع‌کردن فعالیت و ورود به مسیر عملی‌کردن ایده، به این‌نتیجه خواهید رسید که اجرای ایده، از آن‌چیزی که در ذهنتان بود، به مراتب آسان‌تر است.

ب- فشاری از سوی هم‌رده‌ی خود ایجاد کنید:

شاید تجربه کرده باشید زمانیکه فردی در اتاق کنار شما قرار دارد، تمایل بیشتری به انجام کارتان دارید. حتی درمیان داوطلبان کنکور می‌توان افراد زیادی را مشاهده کرد که برای مطالعه، ساعات طولانی‌ای به سالن‌های مطالعه‌ی شلوغ می‌روند تا تحت تاثیر فشاری که از دیدن تلاش رقبای خود احساس می‌کنند، بتوانند با انگیزه بیشتری درس بخوانند. فشار اجتماعی‌ای که دیگران برای شما به همراه دارند، می‌تواند محرک خوبی برای ایجاد انگیزه باشد.

ج- برای خودتان مخاطبانی جمع کنید:

گروهی از شنوندگان باتوجه جمع کنید که با علاقه به سخنان شما گوش دهند. تنها صحبت‌کردن درمورد ایده می‌تواند جریان خلاق را سرعت ببخشد. حال اگر این شنوندگان، به شما و ایده‌تان بازخورد هم بدهند، مزیت بسیار بزرگی به شمار می‌آید.

د- یک‌کار بی‌کیفیت انجام دهید:

فقط محصول را ایجاد و ایده‌تان را عملی کنید. حتی اگر محصول بدی باشد.

ه- از اهمیت مسئله بکاهید:

زمانی که فعالیت شما از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، استرس زیادی برایتان به همراه دارد و این باعث می‌شود بیشتر تعلل کنید و به مرحله عمل نرسید. اهمیت آن را در ذهن خود کاهش دهید و مانند امری عادی با آن برخورد کنید. مطمئنا نتیجه‌ای که حاصل می‌شود، به‌ قدر کافی مطلوب خواهد بود و حتی اگر نباشد، شما عملی اولیه انجام داده‌اید که قابل اصلاح و پیشرفت است.


دروس دوره تفکر خلاق :
این مطلب قسمت 11 از 24 دوره های آکادمی ریسلف است : تفکر خلاق
💛اگراین مطلب را پسندید به اشتراک هم بگذارید💛

به گفتگو بپیوندید