رد کردن لینک ها

تمرین هفدهم: چگونه یک‌انسان را درک کنید؟

انسان‌ها پیچیده‌تر از آنی هستند که شما فکر می‌کنید برای همین گاهی اوقات فهمیدن منظور و درونیات آن‌ها به پیچیده‌ترین کار دنیا تبدیل می‌شود. این‌تمرین خلاقانه که توسط خود برادران کلی در شرکت آی‌دی‌او خلق شده‌است، می‌تواند شما را در فهم روان پیچیده انسان یاری کند.

نحوه انجام:

الف- رسم نقشه همدردی:

بیرونیات

درونیات

آنچه می‌گویند/گفته‌ها:

 

 

 

آنچه فکر می‌کنند/باورها:

 

 

 

آنچه انجام می‌دهند/رفتارها:

 

 

 

آنچه احساس می‌کنند/احساسات:

 

 

 

رسم این‌نقشه به شما این‌امکان را می‌دهد که با روشی خلاق، بین اطلاعات گسترده ذهنتان درمورد مخاطب، ارتباط ایجاد کنید و پس از انجام تحقیقات میدانی و مشاهدات و جمع‌آوری اطلاعات، می‌توانید از طریق طبقه‌بندی آن‌ها در نقشه همدردی به یک‌نتیجه‌گیری کلی برسید.

ب- بیرونیات را ثبت کنید:

رفتارها و سخنان افراد، بروز بیرونی افکار و احساسات آن‌ها هستند. در این‌مرحله باید صرفاً چیزی که مشاهده کردید را ثبت کنید. در این‌مرحله و مرحله بعد، اطلاعاتی که بار احساسی مثبتی را دارند با رنگ سبز، بار خنثی را با رنگ زرد و بار منفی را با رنگ قرمز یادداشت یا علامت‌گذاری کنید.

ج- درونیات را کامل کنید:

برای فهم بهتر درونیات فرد، از زبان بدن، واژه‌هایی که انتخاب می‌کند و لحن صدای آن‌ها به عنوان راهی برای ورود به روح او استفاده کنید.

د- نتیجه‌گیری کنید:

به نقشه‌تان نگاهی بیاندازید. بین دوقسمت چپ و راست، چه تضادهایی می‌بینید؟ چه الگوهای رفتاریای مدام تکرار میشوند؟ به چه نیازهای پنهانی میتوان پی برد؟

شاید در ابتدا کشف رابطه بین مسائل ثبت‌شده کمی سخت به نظر برسد اما پس از چندبار تمرین می‌توانید به مهارت لازم برسید.


دروس دوره تفکر خلاق :
این مطلب قسمت 20 از 24 دوره های آکادمی ریسلف است : تفکر خلاق
💛اگراین مطلب را پسندید به اشتراک هم بگذارید💛

به گفتگو بپیوندید