رد کردن لینک ها

تمرین دهم: برای اولین‌بار، به یک‌مسافرت تکراری بروید

اگر دقت کرده باشید زمانی‌که به مکانی جدید سفر می‌کنید، غالباً توجه بیشتری به محیط دارید، بیشتر کشف می‌کنید و سریع‌تر یاد می‌گیرید. همه چیز برایتان جالب توجه است، از رفتار و آداب و رسوم مردم گرفته تا شکل تابلوهای راهنمایی و رانندگی، سبک معماری و یا حتی غذاها. یا زمانی که در محیطی ناآشنا هستید و یا فردی مبتدی به شمار می‌روید، با چشمان باز همه چیز را بررسی می‌کنید و سوالات بسیاری می‌پرسید. چرا؟ به این‌علت که در سفر و یا در محیط جدید، باهوش‌تر می‌شوید؟ نه. جواب درست آن است که شما در این‌محیط‌ها، توجه بیشتری دارید؛ چراکه تفاوت‌های موجود در محیط تازه، توجهتان را جلب می‌کند.

پس کلید تقویت تفکر خلاق در این‌مرحله آن است که به دنیا با یک‌دید تازه نگاه کنید.
به محل کار همیشگیتان، اتاقتان، مسیری که هرروز برای رسیدن به دانشگاه یا محل کارتان از آن عبور می‌کنید، به رفتار اطرافیانتان و حتی به طبیعت پیرامونتان. همه گیرنده‌های وجودتان را روشن کنید و حساسیت آن‌ها به محیط را روی حداکثر قرار دهید. چشمان یک‌مسافر را داشته باشید و ذهن یک‌مبتدی را. تمام مفروضات پیشین خود را کنار بگذارید و در محیط اطراف خود غوطه‌ور شوید و خود را درمعرض الهامات قرار دهید. چیزی که در این‌بخش مهم است، لزوم توجه شما به کمیت می‌باشد. جریان ایده را به بالاترین حد ممکن برسانید تا خلاقیت در شما جاری شود. مهم نیست ایده‌ها و الهامات شما چقدر با کیفیت باشند، مهم است که بتوانید حداکثرِ آن‌ها را در هر روز، تجربه کنید.

نحوه انجام:

الف- سفری جدید به مکانی همیشگی:

یک‌موقعیت آشنا را انتخاب کنید

 جایی که در آن کار می‌کنید، ایستگاهی که روزانه از آن عبور می‌کنید، محل استراحت و یا مطالعه‌تان، فروشگاهی که همیشه از آن لباس می‌خرید یا مغازه‌ای که هرروز وعده غذاییتان را از آنجا تهیه می‌کنید.

◄ جوری نگاه کنید که انگار به دنبال گنج می‌گردید

به دنبال کسب بینش جدید به مسائلی باشید که سابقاً بسیار با آن‌ها در تعامل بوده‌اید. برای مثال به دفترکارتان به عنوان یک‌کشور ناشناخته نگاه کنید که به تازگی به آن سفرکرده‌اید. به نحوه معماری داخل ساختمان توجه کنید. به رفتار همکاری که همیشه پشت میز کناری شما می‌نشیند. به اینکه چگونه چندین‌کار را به طور همزمان مدیریت می‌کند. وقت ناهار به دیگران نگاه کنید. چه بحث‌هایی میان آن‌ها جریان دارد؟. چگونه غذا می‌خورند و بر چه اساسی میزی را برای نشستن انتخاب می‌کنند. به نظر شما در ذهن همکاری که در گوشه دفتر ایستاده و با برگ‌های درختِ در گلدان بازی می‌کند، چه می‌گذرد؟. نظافت‌چی شرکت چگونه به گلدان‌ها آب می‌دهد؟. وسایل روی میز همکارانتان چه تفاوتی با یکدیگر دارد؟ آیا می‌توان این‌تفاوت‌ها را از طریق موقعیت اجتماعی و خانوادگی آن‌ها توضیح داد؟.

ب- دفتر ایده‌ها:

دفترچه کوچکی تهیه کنید که بتوان به راحتی آن را در جیب جا داد. همواره آماده‌ی دریافت ایده‌هایی باشید که در معرض دیدتان قرار دارند. آن‌ها را در دفترتان بنویسید و به صورت بلندمدت و یا کوتاه‌مدت طبقه‌بندیشان کنید. ظرفیت ریسک و پاداش هریک را بسنجید و درصورتی که سودآور بودند، برنامه‌ای عملی برای اجرای آن‌ها طراحی کنید.

د- آغوش باز بر روی ایده‌ها:

چگونه می‌توانید جریان خلاق را در خود به راه بیاندازید؟ چه عواملی هستند که می‌توانند جرقه خلاقیت را در ذهنتان شعله‌ور کند؟.
گوش‌دادن به یک‌موسیقی جدید، مطالعه یک‌بلاگ غیرمعمول یا گوش‌دادن به یک‌پادکست با موضوعی که تا به ‌حال آن را تجربه نکرده‌اید، شرکت در یک‌جمع جدید و یا یک‌دوره و کلاس آنلاین و یا حضوری تازه، انتخاب مسیری متفاوت برای رفتن به مقصدهای روزانه، برقراری ارتباط با ایده‌پردازان بزرگ به صورت مجازی و یا حقیقی، تماشای یک‌تدتاک[۱] با موضوعی هیجان‌برانگیز و تازه و … . کدام یک می‌تواند در شما ایده‌هایی جدید را ایجاد کند؟ آیتم دیگری را در ذهن دارید که در اینجا ذکر نشده باشد؟.

پیوسته به دنبال منابع جدید اطلاعاتی باشید. عمل کنید. ایده‌ها و الهامات، خودبه‌خود سر راه شما قرار نمی‌گیرند. این شمایید که باید مسیری را انتخاب کنید که از حداکثر جریان خلاق، برخورد شوید. از منابع جدید و نوینی استفاده کنید که دیگران از آن‌ها غافل مانده‌اند. در سازمان‌ها و فرهنگ‌های جدید و متنوع جست‌وجو کنید. فقط در صورتی می‌توانید از دیگران پیشی بگیرید که منابع مورداستفاده‌تان با آن‌ها متفاوت باشد تا بتوانید برتری را حفظ کنید.

ه-ساخت تخته سیاه اجتماعی:

اگر عضوی از یک‌کسب‌وکار یا تیم هستید، از نصب تخته سیاه اجتماعی برای یافتن ایده‌ها استفاده کنید.
بهترین اندازه برای تخته سیاه و بهترین نقطه نصب آن را بیابید. جایی که در دسترس و محل عبور اکثر افراد تیم باشد و اندازه‌ای که بتواند به فرد فضایی بسیار برای خلاقیت بدهد.
گچ‌هایی رنگی تهیه کنید و همواره به خاطر داشته باشید که گچ، ارتباط نزدیکتری با شکوفایی خلاقیت و بینش‌های ناگهانی دارد تا ماژیک و یا قلم هوشمند.

در نظر داشته باشید که یک‌تخته خالی، بسیار رعب‌آور است و احتمالا مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا فردی جرأت کرده و اولین ایده را روی آن رسم کند. پس برای تسهیل کار، یک‌سوال روی آن بنویسید. ایده‌ی خود را یادداشت کنید و یا یک‌نقاشی بکشید. حالا می‌توانید شاهد جریان‌یافتن موج خلاقیت روی آن باشید. ایده‌ها و یادداشت‌های روی تخته را هر از گاهی مرتب و طبقه‌بندی کردهو با ایجاد فهرست، به عملی‌شدنشان کمک کنید. پس از مدتی، تخته را پاک کرده و مجدداً جریانی جدید خلق کنید.

[۱] TED talks (Technology, Entertainment, Design)   یک‌مجموعه از کنفرانس‌های جهانی با شعار «ایده‌ها ارزش گسترش دارند»


دروس دوره تفکر خلاق :
این مطلب قسمت 13 از 24 دوره های آکادمی ریسلف است : تفکر خلاق
💛اگراین مطلب را پسندید به اشتراک هم بگذارید💛

به گفتگو بپیوندید