رد کردن لینک ها

تمرین سوم: آرام باشید و آگاه

حتماً این‌اتفاق برایتان افتاده است که پس از کلنجار بسیار با یک‌مسئله و ناکام‌ماندن در حل آن، رهایش کنید و به استراحت بپردازید و در همین حین ناگهان راه حل آن به ذهنتان خطور کند. این‌موضوع به آن‌علت است که ذهن ما در هنگام آرامش و عدم تمرکز روی موضوع، بین ایده‌ها و اطلاعات به ظاهر نامرتبط، ارتباطی ایجاد می‌کند و از خلال آن، به راه حل می‌رسد. اما چگونه می‌توان به چنین آرامشِ آگاهانه‌ای دست یافت؟

نحوه انجام:

◄ ذهنتان را آزاد کنید

الف- از معجزه پیاده‌روی غافل نشوید:

پیاده‌روی، مدیتیشن عصر کنونی ماست. پیاده‌روی دور از ترافیک و عوامل مزاحم، یکی از راه‌های بسیار موثر برای کسب بینش‌های ناگهانی است. همان‌طور که نیچه[۱] معتقد است: «تمامی افکار خوب، حین پیاده‌روی متولد می‌شوند».

ب- یک‌دوش کوتاه بگیرید:

مسئله را رها کنید و دوش بگیرید. جریان آب می‌تواند ذهن را به آرامشی برساند که در آن قادر به ایجاد ارتباط میان اطلاعات و حل مسئله است.

ج- شروع به خیال‌پردازی کنید:

تخیلتان را به کار بیاندازید و درمورد هر موضوعی که برایتان لذت‌بخش است، رویا ببافید. تخیل و خیال‌بافی ماند یک‌مشعل، بخش‌های خفته ذهنتان را بیدار می‌کند و خلاقیتتان را شعله‌ور. از خلاقیتِ حاصله می‌توانید برای حل چالش‌هایتان استفاده کنید.

زمانی که ذهن از چارچوب‌های معمول فراتر رفته و شروع به خیال‌بافی میکند، این‌روش را – به کار بردن شیوه‌ی نامتعارف برای تحلیل مسائل – در مورد سایر مشکلات موجود هم به کار می‌برد که شامل دغدغه کنونی شما نیز می‌شود.

د- دقایق طلایی:

از پنج‌دقیقه ابتدایی بیداریتان نهایت استفاده را ببرید. زمانی‌که هنوز بین خواب و بیداری هستید و ذهنتان آمادگی کامل برای حل مسئله را دارد. به میزان کافی استراحت کرده، هنوز درگیر تحلیل مسائل بی‌شمار روزمره نشده و همچنان خلاقیت و غیرمتعارف‌بودن خود در حالت رویا را حفظ کرده است. و برای خلاق‌بودن، چه زمانی بهتر از این؟

در حین تمامی این‌موقعیت‌ها، ابزاری برای یادداشت و ثبت ایده‌هایی که به ذهنتان می‌رسد داشته باشید. ثبت الهامات در همان لحظه‌ی ظهور و بدون وقفه، اهمیت بسیاری دارد.

[۱] Nietzsche


دروس دوره تفکر خلاق :
این مطلب قسمت 6 از 24 دوره های آکادمی ریسلف است : تفکر خلاق
💛اگراین مطلب را پسندید به اشتراک هم بگذارید💛

به گفتگو بپیوندید