رد کردن لینک ها

شروع تغییر

اولین‌قدم برای تغییر این‌ویژگی و به‌ طور کلی تمام ویژگی و صفات، این است که واقعاً مایل باشید تا آن‌صفت را برای همیشه از‌بین‌ببرید و تغییر‌دهید. ممکن است هنوز به علت دستاوردهای مثبتی که کمال‌زدگی برای شما به ارمغان می‌آورد ، عمیقا قصد تغییر آن را نداشته باشید. پیشنهاد ما به شما آن است که پیامدهای منفی کمال‌زدگی را دوباره مرور کنید و اگر همچنان میل عمیق به تغییر را در خود حس نکردید، تمرین‌ها را شروع نکنید.

از طرفی اگر پیامدهای منفی کمال‌زدگی شما را به‌ستوه‌آورده‌است اما از طرفی فکر‌می‌کنید با تغییر آن، تبدیل به یک‌آدم عادی و معمولی می‌شوید، باید بدانید که هدف ما از این‌پرونده و تمرینات، پایین‌آوردن معیارهای شما نیست.

درصورت تغییر و رهایی از کمال‌زدگی، تبدیل به آدم تنبلی نخواهید شد که پیشرفت نمی‌کند یا بسیار معمولی است. هدف ما از تمرینات پیش رو، آن است که وابستگی بین عزت نفس شما و ارزشمندی درونیتان با میزان موفقیتتان را کاهش‌ دهیم.

تغییری که به دنبال آن هستیم، این است که درصورت شکست، به طور کلی عزت نفس خود را زیر سوال نبرید و ناکامی برای شما مانند سایر اتفاقات، بخشی از زندگیتان به شمار برود که عادی است و می‌توان از آن درس گرفت. پس دوباره تاکید می‌کنم، هدف ما از این‌پرونده، تلاش‌نکردن برای کسب معیارها نیست بلکه تلاش برای کاهش وابستگی خودارزشمندی شما و میزان دستاوردهایتان است.

ممکن است تاکنون از طریق مطالعه مقاله‌های کمال‌­گرایی، به دنبال درمان ایده‌آل‌گرایی خود بوده باشید اما باید بدانید مطالعه و کسب اطلاعات برای تغییر و درمان کمال‌گرایی شما کافی نیستند؛ بلکه باید از طریق تمریناتی عملی و با تلاش و مداومت بالا، تغییر را به مرور ایجاد کنید.

حال اگر همچنان مصمم به تغییر هستید، بهتر است از تمرین اول، شروع کنید. به یاد داشته باشید که تمرینات پیش رو هرکدام نیاز به مدت زمانی دارند که خود شما باید آن را مشخص کنید. این‌مدت زمان باید به حدی باشد که تمرین مورد نظر بتواند تاثیری که به دنبال آن هستیم بر روی شما بگذارد. پس سعی نکنید تا تمام تمرینات را در مدت زمان کوتاهی انجام دهید.

تغییر، امری طولانی‌مدت است و باید با صبر و حوصله مراحل آن را پشت سر بگذارید. البته سعی کنید در دام کمال‌خواهی خود هم گرفتار نشوید و مدت زمان بیش از اندازه‌­ای را روی یک‌تمرین صرف نکنید.

این مطلب قسمت 6 از 24 دوره های آکادمی ریسلف است : کمال گرایی
💛اگراین مطلب را پسندید به اشتراک هم بگذارید💛

به گفتگو بپیوندید