رد کردن لینک ها

تمرین پنجم: زندگی هدفمند

در اینجا زندگی هدفمند به این معناست که تمام تلاش‌ها و انرژی‌مان را برای رسیدن به مقصدی مشخص، جهت‌دار کنیم.

در مورد این تمرین دکتر براندن (Branden) توضیح می‌دهد که چرا این تمرین را برای عزت نفس مطرح کرده است. در تعریف عزت نفس مطرح شد که هر کسی که به عزت نفسی سالم دست پیدا کرده است، خود را در حل مسایل زندگی توانمند می‌داند و همچنین می‌داند شایستگی رسیدن به بهترین موقعیت‌ها را دارد. دکتر براندن معتقد است که احساس خودتوانمندی در خلاء ایجاد نمی‌شود و نیاز است که ما در زمینه‌ای خاص، احساس توانمندی داشته باشیم. هر چقد بیشتر احساس مولد بودن و مؤثر بودن در زمینه کاری و تخصصی‌تان داشته باشید، عزت نفس‌تان نیز بیشتر تقویت می‌شود. برای رسیدن به این تخصص و تبحر، نیاز است که زندگی‌مان هدفمند باشد.

از دیدگاه روانشناسی عزت نفس، برخی از ویژگی‌های زندگی هدفمند را مرور می‌کنیم.

تمرین ۱: افزایش شفافیت و وضوح هدف

رسیدن به سطوح عالیه در طراحی”، “کسب مدارج بالای علمی”، “آرامش”، “خوشبختی” و هر عبارتی که همه برداشت یکسانی از آن ندارند، شفافیت و وضوح کافی برای اینکه هدف تلقی شود، ندارد”.

هدف‌هایی همچون رسیدن به درآمد ۲ میلیارد تومان در سال یک هدف شفاف است. ورزش منظم هفته‌ای دو نوبت در باشگاه را می‌توان به عنوان هدف دانست. کاهش ۲ کیلو از وزن در بازه زمانی ۳ ماه شفافیت کافی را دارد. نکته‌ی دیگری که در شفافیت و وضوح رسیدن به هدف باید دقت کرد این است که حتما برای رسیدن به این اهداف باید برنامه‌ای عملی تدوین کرد.

تمرین ۲: همخوانی رفتار با هدف

فرض کنید یک ماه از زندگی شما فیلم‌برداری شود و این فیلم را برای دیگران نمایش دهند. آیا دیگران از مشاهده کارهایی که انجام می‌دهید می‌توانند حدودی متوجه شوند که دنبال چه چیزی هستید؟

اگر فکر می‌کنید کارهایی که انجام می‌دهید با هدف زندگی‌تان تناسبی ندارد، پس زندگی‌تان هدفمند نیست.

تمرین ۳: بازنگری اهداف و برنامه

تغییر اهداف و برنامه امری طبیعی است. اتفاق بدی که ممکن است رخ دهد این است که ما بازنگری در مورد برنامه و اهداف‌مان انجام ندهیم.
زندگی هدفمند به این معنا نیست که اگر هدف و برنامه‌ای را انتخاب کردیم، حق عوض کردن آن را نداریم بلکه باید نسبت به بازخوردها و نتایجی که به دست آوردیم بسیار حساس باشیم و هر زمان نیاز به تغییری بود، اعمال کنیم.

برای زندگی هدفمند این باورها را در خودمان تقویت کنیم:

  • فقط من می‌توانم اهدافم را مشخص کنم نه فرد دیگری.
  • برای موفقیت باید به هدف‌هایم برسم. برای اینکار به برنامه اقدام عملی نیاز دارم.
  • اگر بخواهم موفق شوم باید بازخورد و نتایج کارهایم را خوب ببینم.
  • برای رسیدن به اهدافم به نظم و انضباط شخصی نیاز دارم.
این مطلب قسمت 8 از 10 دوره های آکادمی ریسلف است : عزت نفس
💛اگراین مطلب را پسندید به اشتراک هم بگذارید💛

به گفتگو بپیوندید