رد کردن لینک ها

تمرین دوازدهم: از محدودیت‌ها پله بسازید

محدودیت‌ها همیشه از بزرگ‌ترین و تاثیرگذارترین موانع در مسیرِ رسیدن به اهداف هستند. محدودیت‌ها و کمبودهایی مانند کمبود بودجه و یا ابزار کار، فقدان همکار، کمبود و وقت و اهمیت بسیار بالای کار. اما در مورد خلاقیت می‌توان از این‌موانع به عنوان سکوی پرتابی برای تسهیل و تسریع جریان خلاق استفاده کرد.

محدودیت به شما این‌امکان را می‌دهد که به جای نیاز داشتن به صدابزار برای عملی‌کردن یک‌ایده، به این فکر کنید که چگونه می‌توانید با ده ابزاری که موجود هستند، کارتان را به سرانجام برسانید. پروژه‌های خلاق بسیاری بودند که در کمترین زمان ممکن و با حداقل امکانات ممکن به موفقیت چشمگیری رسیدند چراکه در جریان خلاق، این‌کیفیت ایده است که اهمیت دارد نه کیفیت طراحی. ایده که به ثمر برسد و توجه‌ها را جلب کند، می‌توان آن را پرورش داد و به روز رسانی کرد. حال به منظور رسیدن به نقطه خلاق می‌توانید از تکنیک‌هایی برای استفاده بهینه از این‌محدودیت‌ها یاری بگیرید.

نحوه انجام:

الف- یکی از بخش‌های قابل اجرای پروژه را انجام دهید:

ساده‌ترین بخش را بیابید و آن را به انجام برسانید. بخشی را انتخاب کنید که در کمترین زمان ممکن و با حداقل تلاش به سرانجام می‌رسد. از بین ایده‌ها یا مراحل کار، بخشی را اجرایی کنید که با حداقل امکانات قابل انجام است.

ب- هدف را کوچک‌تر کنید:

هدفتان را از نوشتن کامل پایان‌نامه به نوشتن یک‌فصل تغییر دهید. به جای انجام کامل پروژه طراحیتان، سه‌بخش از آن را انجام دهید. به جای تلاش برای تغییردادن دنیا، دنیای محدود اطراف خود را تغییر دهید !

ج- در فواصل زمانی معین، پیشرفت کار را بررسی کرده و از طریق ایجاد فشار اجتماعی، پیش‌روی پروژه‌تان مدیریت کنید:

اگر توجه داشته باشید، هنگامی که به موعد تحویل کار نزدیک می‌شوید، انرژی‌ای دوچندان در خود حس میکنید که از طریق آن می‌توانید کار را بسیار سریع‌تر از حالت معمول پیش ببرید. پس موعدهای بیشتری برای خود تعیین کنید. به جای یک‌موعد تحویل پایانی، کار را به چندبخش تقسیم کرده و برای پایان هر بخش موعدی مجزا تعیین کنید. از طریق اجتماعی‌کردن برنامه‌ریزیتان می‌توانید تعهد خود را به آن افزایش دهید. از دوست، همکار، مدیر و یا یکی از نزدیکان خود بخواهید روند پیشرفت و تعهد شما به موعدها و برنامه‌ریزیتان را روزانه چک و بررسی کند. به علت حفظ اعتبار و تصویر خود در نگاه او هم که شده، به برنامهتان پایبند خواهید ماند. برای خود محدودیت تعریف کنید و کاری کنید تا به محدودیت‌های تعریف‌شده وفادار بمانید.

د- با هرچه دارید، شروع کنید:

برای رسیدن بودجه یا ابزار منتطر نمانید و کار خود را به تعویق نیاندازید. اگر می‌خواهید نمونه اولیه‌ای از یک‌نرم‌افزار بسازید اما کمبود زمان و یا امکانات به شما اجازه عملی‌کردن این‌ایده را نمی‌دهد، با چند تکه فوم و کاغذهای رنگی و نوت‌های کوچک کار خود را شروع کنید و سعی بر آن داشته باشید که تا حد امکان تمام جزئیات و آپشن‌های نرم‌افزار را با سادگی هرچه تمام‌تر به تصویر بکشید و نمونه‌اولیه خود را به یک‌سرمایه‌گذار نشان دهید. اگر به نظرتان عجیب می‌رسد باید بدانید که نرم‌افزارها و شرکت‌های بزرگی کارشان را از نمونه‌های اولیه‌ی فومی شروع کردند ! برای مطالعه مثال‌های بیشتر می‌توانید کتاب خودباوری در خلاقیت را مطالعه کنید.


دروس دوره تفکر خلاق :
این مطلب قسمت 15 از 24 دوره های آکادمی ریسلف است : تفکر خلاق
💛اگراین مطلب را پسندید به اشتراک هم بگذارید💛

به گفتگو بپیوندید