رد کردن لینک ها

تمرین هفدهم: تقویت دیدگاه جدید

شما در تلاش هستید تا دیدگاهی جدید در خودتان ایجاد کنید. دیدگاهی مبنی بر اینکه: شکست در رسیدن به معیارهایم، به معنای بی ­ارزشی من نیست.
یا اینکه با یک‌ شکست نباید سایر دستاوردهایم را زیر سوال ببرم. ایجاد باوری جدید در ذهن کار آسانی نیست، و اگر آن را ایجاد کردید، نگهداری و تقویت آن به مراتب مهم­تر است.

در این­جا قصد داریم به چند روش برای تقویت این ­دیدگاه تازه بپردازیم:

نحوه انجام:

۱- تست تاریخچه ­ای:

در گذشته­‌تان، قبل از اینکه افکار کمال‌­گرایانه بر شما غلبه یابد، تجاربی دارید که با این ­دیدگاه کمال‌گرایانه منطبق نیست. سخت است که آن­ ها را شناسایی کنید اما تلاش خود را بکنید. سعی کنید عکس­‌ها یا پیام‌ها یا حرف‌هایی که مربوط به تجارب تان است را ضمیمه جدول کنید.
به عنوان مثال، جدولی در زیر آمده‌ است که می­ توانید برهه­‌های زمانی آن را به دلخواه خود تغییر دهید :

سن

تجارب مطابق با دیدگاه جدیدم

تولد – ۲سالگی من در آن سن جز دردسر درست ­کردن، کار دیگری نمی‌کردم اما عکس‌ها نشان می‌دهند والدینم شاد هستند و از بودن با من لذت می‌­برند.
۱۵ – ۱۶سالگی به علت ابتلا به بیماری جسمانی، در درس ­هایم افت شدیدی کردم اما معلم ­هایم همچنان کمکم می ­کردند و دوستانم علیرغم شکست­ های تحصیلی‌ام، همچنان از دوستی با من شاد بودند و باهم اوقات خوشی داشتیم.
۲۰-۲۱سالگی کسی که دوستش داشتم علاقه من به موسیقی را بسیار تشویق می‌­کرد و اهمیتی به نمره­ های متوسطم در دانشگاه نمی‌­داد.

۲- نوشتن یک ­نامه به خودتان:

به خودتان نامه‌­ای شفقت ­آمیز بنویسید و سعی کنید همان قدر دلسوز و مهربان باشید که در گفت­گو با عزیزانتان هستید. تصور کنید به عزیزی نامه می‌نویسید که به‌ علت یک‌ شکست خودش را بسیار ملامت می‌کند. از این بنویسید که ارزش ­های وجودی شما در گرو آن نیست که چقدر به معیارهایتان دست بیابید.

۳- تقویت اهدافی منعطف و واقع ­بینانه ­تر:

اهداف جدیدی که تعیین می ­کنید نباید با حتما و باید شروع شود. باید اهدافی باشند که با تلاشی منطقی قابل دسترس و واقع ­بینانه باشند. شما از طریق تکنیک­ های زمینه ­یابی و آگاهی از نگاه دیگران می­ توانید اهدافتان را به واقعیت ­های نرمال نزدیک­تر کنید. البته این «دیگران» باید افرادی موفق و موثق باشند و راه خودشان درست باشد تا بتوان از آن­ها کمک گرفت.

۴-گسترش حوزه­ های تمرکز زندگی:

کمال‌­گرایی افراطی شما را به حوزه‌های کمی محدود می­‌کند و خود ارزیابی شما از خودتان فقط بر اساس آن ­ها صورت می‌­گیرد. بهترین راه برای غلبه بر این ­سرمایه‌­گذاری پر ریسک، آن است که حوزه‌های تمرکزتان را گسترش دهید. حوزه ­هایی که جایشان خالی است را اضافه کنید:

حوزه‌های زندگی

می ­خواهید در این­‌حوزه چگونه باشید؟

می­ خواهید در این‌حوزه چه‌کاری انجام دهید؟

زندگی اجتماعی ­ام  

 

شغلم  

 

تحصیلاتم  

 

درآمد مالی ­ام  

 

سلامتی هیجانی ­ام  

 

روابطم با همسرم  

 

روابطم با فرزندانم  

 

روابطم با دوستان صمیمی ­ام  

 

روابطم با والدینم، برادر و خواهرم  

 

مشارکت اجتماعی­ ام  

 

زندگی معنوی ­ام  

 

سرگرمی­ ها و تفریحات باارزشم  

 

تناسب اندام و سلامت غذایی و جسمی ­ام  

 

از بین حوزه‌های بالا، چهار‌حوزه موردعلاقه خود را انتخاب‌ کنید و اهدافی را برای خود در نظر بگیرید. دقت داشته باشید که این‌ اهداف واقع بینانه باشند.
میزان تعادل آن­‌ها را از طریق زمینه‌‌یابی و با کمک دیگران مشخص کنید.
هرکدام از این‌ چهار‌حوزه را در شش‌ماه گسترش دهید.
جدول زیر را برای هر‌ حوزه رسم و آن را کامل کنید.

حوزه زندگی :
تغییراتی که می ­خواهم ایجاد کنم:

 

مهم­‌ترین دلایلی که می ­خواهم این ­تغییرات را ایجاد کنم:

 

مراحلی که برای تحقق این­ تغییرات درنظر دارم:

 

 

خواهم دانست این ­برنامه‌ها موثرند اگر:

 

موانعی که ممکن است در برنامه‌ام تداخل ایجاد کنند و راه‌های غلبه بر آن‌­ها:

 

۵- ثبت روزانه موفقیت­‌ها:

جدولی روزانه ترسیم کنید و موفقیت­ های روزانه ­تان را، هر چقدر کوچک و جزئی، در آن ثبت کنید. مانند خریدن یک‌ هدیه کوچک برای خودتان، انجام دادن کاری که مدت ­ها بود آن را به تعویق می ­انداختید یا استراحت ­دادن به خودتان درصورتی‌ که فکر می ­کردید باید حتما کارتان را تمام کنید.

روزها

موفقیت­‌ها

شنبه

یک­شنبه

دوشنبه

سه­ شنبه

چهارشنبه

پنج­شنبه

جمعه

این مطلب قسمت 23 از 24 دوره های آکادمی ریسلف است : کمال گرایی
💛اگراین مطلب را پسندید به اشتراک هم بگذارید💛

به گفتگو بپیوندید