رد کردن لینک ها

برای کاهش استرس چه بخوریم؟

بر اساس گزارش مدیکال‌نیوز‌تودی، می‌توان از موادغذایی جهت غلبه بر استرس‌های طاقت‌فرسا استفاده کرد. البته مهارت غلبه بر استرس، مهارتی پیچیده و چندوجهی است و اصلاح رژیم غذایی یکی از ابعاد آن به شما می‌رود که در کنار تمرینات دوره، می‌تواند در کاهش و کنترل علائم استرس موثر باشد. لیستی از موادغذایی‌ای که می‌تواند شما را در راه تسلط‌یافتن بر استرستان یاری کند از این قرار است:

۱- ماهیهای چرب

تحقیقات نشان داده است که امگا۳ موجود در ماهی‌های چرب، به عملکرد انتقال‌دهنده‌های عصبی نظم داده و عملکرد مغز را بهبود می‌بخشد. پژوهشی کوچک نشان داده است که مصرف حداقل دو‌وعده ماهی چرب در هفته قادر است تا سطوح استرس را تا حد زیادی کاهش دهد. سالمون، ساردین، شاه‌ماهی، قزل‌آلا و ماهی خال‌خالی یا اِسْقُمْری از جمله ماهی‌های چرب رایج هستند.

علاوه بر آن، سالمون و ساردین از معدود موادغذایی حاوی ویتامین‌دی هستند. تحقیقات زیادی ثابت کرده‌اند که ویتامین‌دی می‌تواند در اصلاح اختلالات خلقی مانند افسردگی و اضطراب نقش مهمی را ایفا کند.

۲- تخم مرغ

زرده تخم مرغ نیز یکی از منابع غنی ویتامین‌دی است. ویتامینی که غالباً از طریق تماس پوست با  نور خورشید تامین و یا از داروها و قرص‌های ویتامین‌دی دریافت می‌شود. علاوه بر آن تخم مرغ حاوی پروتئین کامل است. یعنی پروتئینی که تمام آمینواسیدهای لازم برای رشد و نمو را دارد. از جمله آمینواسیدی که در تولید سروتونین نقشی مهم را ایفا می‌کند. سروتونین یکی از انتقال‌دهنده‌های عصبی کلیدی در بدن است و یکی از عوامل مهم در بهبود کارکرد مغز، تنظیم خلق و کاهش اضطراب به شمار می‌رود.

۳- تخمه کدو

پتاسیم موجود در تخمه کدو می‌تواند در تنظیم فشار خون، تعادل عصبی بدن و کاهش علائم استرس نقشی موثر را ایفا کند. همچنین تخمه کدو از منابع غنی زینک به شمار می‌رود و یکی از مهم‌ترین قسمت‌های ذخیره زینک در بدن، بخش‌هایی از مغز هستند که وظیفه تنظیم احساسات را به عهده دارند.

۴- شکلات تلخ

با وجود تحقیقات بسیاری در این‌زمینه، هنوز مشخص نشده است که شکلات تلخ دقیقاً از طریق چه فرآیندی علائم استرس مزمن را کاهش می‌دهد اما این‌طور گمان می‌رود که منبع تامین آمینواسیدی است که مغز از آن در جهت بهبود خلق و تولید سروتونین استفاده می‌کند. علاوه بر آن شکلات تلخ حاوی مقادیری قابل توجه از منیزیم است که نقش مهمی در بهبود اختلالات خلقی مانند استرس و افسردگی ایفا می‌کند. برای مصرف شکلات تلخ توجه داشته باشید که درصد ۷۰ به بالا را تهیه کرده و حداکثر سه‌گرم از آن را در طی روز مصرف کنید چراکه چربی و قند موجود در شکلات تلخ می‌تواند باعث اضافه وزن شود.

۵- زردچوبه

زردچوبه ادویه‌ای‌ست که طبق نتایج تحقیقات، می‌تواند تاثیری قابل توجه بر کاهش علائم استرس داشته باشد.

۶- بابونه

چای و دمنوش بابونه یکی از موادغذایی موثر در کاهش علائم استرس به شمار می‌روند. البته بابونه قادر به جلوگیری از استرس نیست اما می‌تواند علائم آزاردهنده آن را کاهش دهد و با توجه به طبیعی‌بودنش، می‌توان در مقادیر زیادی از آن استفاده کرد.

۷- ماست

ماست حاوی باکتری مفید لاکتوباسیلوس و بیفیدوباکتری‌ها می‌باشد که در بهبود سلامت مغز نقش مهمی دارند. ماست و سایر فراورده‌های تخمیری از قبیل پنیر، دوغ و کلم‌ترش می‌توانند در کاهش استرس و افزایش شادی و آرامش موثر باشند.

۸- چای سبز

چای سبز حاوی آمینواسیدی است که خواص ضداسترس و آرام‌بخش دارد و احتمالاً در تولید سروتونین و دوپامین نیز ایفای نقش می‌کند. چای سبز می‌تواند جایگزین مناسبی برای نوشیدنی‌هایی مانند قهوه، چای سیاه و یا الکل باشد.

موادغذایی دیگری وجود دارند که ممکن است به شما در کاهش علائم استرستان کمک کنند؛ مانند: موز، آناناس، جوی دوسر، دانه‌های روغنی به خصوص بادام، موادغذایی حاوی پروتئین، اسفناج و دارچین.

به خاطر داشته باشید که موادغذایی تنها می‌توانند در کنترل و کاهش موقت استرس موثر باشند. می‌توانید از آن‌ها به منظور تسهیل فرآیند درمان استرس خود استفاده کنید اما به تنهایی نمی‌توانند این‌مشکل را حل کنند و درواقع مانند مسکن‌هایی موقت هستند.

این مطلب قسمت 17 از 18 دوره های آکادمی ریسلف است : استرس
💛اگراین مطلب را پسندید به اشتراک هم بگذارید💛

به گفتگو بپیوندید