رد کردن لینک ها

تمرین هفتم: بر ترس از شکست غلبه کنید

ترس، یکی از بزرگ‌ترین موانع برای ورود به یک‌عرصه جدید به شمار می‌رود. خلاقیت یعنی کسب تجارب جدید. پس ترس می‌تواند یکی از بزرگ‌ترین موانع خلاقیت به شمار رود.

یکی از بزرگ‌ترین ترس‌هایی که باعث می‌شود نتوانیم ایده‌های خلاق خود را به اجرا درآوریم، ترس از شکست است. شاید باور داشته باشید که علت موفقیت افراد بزرگ و سرشناس آن است که موفقیت بیشتری نسبت به دیگران کسب کرده‌اند، اما درحالیکه که حقیقت چیز دیگری است. افراد موفق، آزمون و خطای بیشتری انجام داده‌اند، بیشتر از دیگران شکست خورده‌اند و بیشتر از دیگران پس از شکست، به روند کار خود ادامه داده‌اند.

درواقع موفقیت بیشتر در گروی شکست بیشتر است.

درمورد ترس از شکست بسیار صحبت شده است اما شاید وقت آن باشد که بالاخره برای غلبه بر آن، دست به کار شوید.

نحوه انجام:

الف- پیروزی تصاعدی:

این‌روش به شما کمک می‌کند که با کسب اعتماد به نفس، بتوانید ایده‌های خود را عملی کنید. موفقیت‌های کوچکی را برای خود برنامه‌ریزی کنید. از طریق موفقیت در دستیابی به این‌اهداف کوچک، به خودتان ایمان می‌آورید و به این‌باور می‌رسید که قادرید جهان پیرامون خود را تغییر دهید. انجام وظایف کوچک و تصاعدی می‌تواند قدم‌به‌قدم، ضعف اعتماد به نفس شما را از بین ببرد و باور غلط غیرقابل‌تغییربودن جهان را از ذهنتان بزداید.

ب- شکست زودهنگام یک‌نعمت است:

از وقوع شکست‌هایِ در ابتدای مسیر شکرگذار باشید. هرچقدر زودتر طرح شما با شکست مواجه شود، یعنی زمان بیشتری برای یادگیری و اصلاح آن در دست دارید. و هرچه سریع‌تر به نقایص کارتان پی ببرید، سریع‌تر می‌توانید آن را اصلاح کنید، پیش از آن‌که بر اثر گذشت زمان، ارزش و کارآیی ایده‌تان به کلی از بین برود.

ج- پروژه‌تان را خورد کنید:

انجام یک‌طرح وسیع و پیچیده، مسلماً ترس بسیاری را به همراه دارد و نمی‌توان به راحتی بر آن چیره شد. پس بهتر است آن را به بخش‌ها و پروژه‌های کوچک‌تر تقسیم کنید. این‌مرحله‌بندی‌کردن هم از ترس شما برای شروع کار می‌کاهد و هم کنترلتان بر پیشرفت کار را افزایش میدهد. علاوه بر آن، مدیریت پروژه را نیز تسهیل می‌کند.

د- ترستان را به واقعیت تبدیل کنید:

اگر مدام در وحشت آن هستید که برنامه‌ای که نوشته‌اید، اجرا نشود، برنامه‌تان را به‌گونه‌ای بنویسید که اجرا نشود. اگر می‌ترسید که محصولتان نظرات منفی‌ای دریافت کند، آن را منتشر کنید و اجازه دهید نظرات منفی به سمتتان بیاید. شما در تمام طول مسیر اجرای ایده‌تان در تلاشید تا از ترستان اجتناب کنید، اما زمانی‌که وقوع آن را تجربه کرده باشید، دیگر از اتفاق‌افتادن مجددش هراسی ندارید.

ه- پروژه نه، آزمایش:

نام طرحی که در دست دارید را آزمایش بگذارید تا به دیگران این‌موضوع القا شود که پروژه کنونی شما یک‌طرح آزمایشی است که ممکن است با شکست مواجه شود. کاهش توقع‌های اطرافیان از نتیجه کار شما، می‌تواند ترستان را کاهش دهد. علاوه بر آن درصورت شکست، می‌توانید با خیال آسوده‌تری به یادگیری بپردازید و مطمئن باشید که به اعتبارتان لطمه‌ای وارد نشده است؛ چراکه یک‌آزمایش ممکن است به پیروزی ختم نشود و این، شاهدی بر نقص فرد اجراکننده نیست.

 ی- این‌ یتیم را به سرپرستی بپذیرید:

ضرب‌المثلی وجود دارد که می‌گوید: «موفقیت هزار پدر و مادر دارد اما شکست، یتیم است». در زمانی‌که همه از شکست‌های خود فراری هستند، پذیرای آن باشید. قبول‌کردن شکستتان به شما این‌امکان را می‌دهد که علاوه بر ایجاد تصویری فروتن و صادق از خود در نگاه دیگران، از فشار روانی ناشی از حس سرخوردگی و ناکامی و تلاش برای انکار شکست، رهایی یابید. همچنین با پذیرفتن اینکه شکست خورده‌اید، قادر خواهید بود تا از ضعف‌های خود بیاموزید و خطاهایتان را مجدداً تکرار نکنید.

و- رزومه شکست بنویسید:

لیست‌کردن موفقیت‌ها کاری لذت‌بخش و رایج به شمار می‌رود اما چه کسی است که حاضر باشد لیستی از بزرگ‌ترین شکست‌ها و خرابکاری‌هایش را بنویسد؟ اما نوشتن چنین رزومه عجیبی، مزایایی هم دارد. بخاطرآوردن و مواجه‌شدن با خطاها و شکست‌های زندگیتان به شما کمک می‌کند تا بتوانید آن‌ها را بپذیرید و وقوعشان را باور کنید. باورکردن و پذیرش شکست‌هایتان منجر می‌شود تا مقاومت روانیتان به آن‌ها از بین برود و توانایی آن را پیدا کنید تا تک به تک بررسیشان کرده و ببینید که از هرکدام می‌توانید چه چیزی را بیاموزید. و سپس می‌توانید از دانش کسب‌شده‌تان در جهت رسیدن به موفقیت استفاده کنید.


دروس دوره تفکر خلاق :
این مطلب قسمت 10 از 24 دوره های آکادمی ریسلف است : تفکر خلاق
💛اگراین مطلب را پسندید به اشتراک هم بگذارید💛

به گفتگو بپیوندید