رد کردن لینک ها

تمرین سیزدهم: قداست نمونه اولیه

ایده‌های شما در ذهنتان می‌گذرند. هرچه از آن‌ها صحبت کنید و در ذهنتان پرورششان دهید همچنان ایده‌هایی انتزاعی هستند که هیچ ارزشی ندارند و تا زمانی که به واقعیت تبدیل نشوند نیز ارزشی جز برای خود شما نخواهند داشت. زمانی که سخت تلاش می‌کنید تا ایده خود را در یک‌جلسه چندین‌ساعته برای دیگران توضیح دهید، بهتر است انرژی و زمانتان را روی ساخت یک‌نمونه اولیه صرف کنید و با دست پر به جلسه بروید. نمونه اولیه امکاناتی را برایتان فراهم می‌کند که هیچ توضیح و تلاشی جای آن را نخواهد گرفت.

دلایل اهمیت نمونه اولیه

نمونه اولیه، تجسمی بیرونی از ایده شماست. ذهن و خلاقیت شماست که شکل می‌پذیرد و جان می‌گیرد و برای دیگران نیز معنادار می‌شود. هرچقدرهم که ایده شما در ذهنتان شفاف و طبقه‌بندی‌شده باشد، دیگران همچنان قادر نخواهند بود آن را به خوبی خودتان درک کنند چراکه نمی‌توانند ذهن شما را بخوانند! پس بهتر است با یک‌نمونه عینی به سراغشان بروید و قانعشان کنید.

نمونه اولیه به شما این‌امکان را می‌دهد که شکستهایی که اجتنابناپذیر هستد را زودتر تجربه کنید. شکست‌هایی سریع (هنوز زمان زیادی برای یادگیری از آن شکست و اصلاح نقایص کارتان دارید) و ارزان (هنوز سرمایه‌گذاری چندانی انجام نداده‌اید مخصوصاً اگر نمونه ساده‌ای ساخته باشید پس هنوز می‌توانید کارتان را پیش ببرید). شما با ساخت تمثیلی عینی از ایده اولیه‌تان می‌توانید بازخوردهای منفی را زودتر دریافت کرده و قبل از آنکه کارتان بسیار دیده شود، آن را اصلاح کنید.

نمونه اولیه، به شما انگیزه میدهد کارتان را سریع‌تر و آسان‌تر ادامه بدهید و اصلاح کنید. چراکه تجسم بیرونی ایده، مانند جانداری است که خلقش کرده‌اید و چیزی که پیش روی شماست بیشتر می‌تواند برایتان انگیزه‌بخش باشد تا ایده‌ای که صرفاً شب‌ها قبل از خواب آن را در ذهنتان می‌پرورانید. شما با ساخت نمونه اولیه، سخت‌ترین گام را برمی‌دارید (مثال سرسره را به خاطر بیاورید، شما اکنون از پله‌ها بالا رفته‌اید) و ادامه مسیر برایتان به مراتب آسان‌تر خواهد بود.

نمونه اولیه را میتوان دور انداخت. زمانی که نمونه‌ای ساده و ارزان‌قیمت درست می‌کنید، درصورت نقص‌های بسیار می‌توانید آن را دور بیاندازید و از نو شروع کنید اما یک‌نمونه که وقت و هزینه بسیاری صرف آن شده است را نمی‌توان دور انداخت و باید انرژی چندین‌برابری صرف اصلاحش کرد (اگر اصلاح‌پذیر باشد!).

نمونه اولیه، راوی یکداستان است. داستانی که شما از ایده‌ای بلندمدت و پیچیده در سر دارید. پس اگر بتوانید مخاطی و شنونده را هم بخشی از این‌داستان کنید، می‌توانید آسان‌تر آن‌ها را قانع کنید. به مخاطبتان نقش بدهید، از او بخواهید نمونه اولیه را امتحان کند یا حتی بخشی از نمونه باشد !

نمونه اولیه به شما این‌اجازه را میدهد که از دیگران بازخورد بگیرید. مخاطبان شما می‌توانند به نمونه عینی و معرف شما، بازخورد بدهند و فرآیند پیشبرد کارتان را تسهیل و تسریع کنند.

نمونه اولیه، تجربه‌کردن ارزان و کم‌هزینه را میسر می‌کند. می‌توانید انتخاب کنید و سوال بپرسید و دانشتان را ارتقا دهید و به نقص‌هایی که داشتید و از آن‌ها بی‌خبر بودید آگاه شوید.

نمونه اولیه اجازه فهم بهتر ایدههای پیچیده و یا چندگانه را به شما می‌دهد. نمونه‌های عینی و ملموس را بهتر می‌توان در یک‌نقشه جای داد و به هم مرتبطشان کرد تا چیزی که صرفاً در ذهن شما می‌گذرد.

نمونه اولیه بهترین راه پیشرفت به سوی رسیدن به اهدافتان است.

* نکته‌ای که باید مورد توجه شما قرار گیرد آن است که بسته به نیازی که دارید، نوع نمونه شما متفاوت است. اگر قصد دارید منطقی‌بودن و یا محبوبیت کارتان را بسنجید، چند نمودار کارتان را راه می‌اندازد. اگر می‌خواهید به منظور فهمیدن میزان کاربری ایده‌تان تمثیل بسازید، یک‌نمونه ساده اما کاربردی می‌تواند به شما کمک کند. اما اگر برای مثال قصد سنجش و بررسی ظاهر اولیه و میزان ارتباط کاربران با طراحی برنامه‌تان را دارید، باید نمونه‌ای با جزئیات و زیبایی و دقت کامل بسازید.

* نکته دیگر آن است که نمونه اولیه نباید لزوماً یک‌ماکت مقوایی یا فومی باشد. می‌تواند یک‌ویدئوی کوتاه و یا یک‌فیلم‌نامه مصور باشد.

نحوه انجام:

الف- ساخت ویدئویی کوتاه و سریع از ایده:

تهیه فیلم‌نامه و انتخاب عباراتی شفاف و تاثیرگذار که هم تمام نکته‌ها را بیان کنند و هم در ذهن باقی بمانند ← برای کیفیت و ضبط صدا اهمیت بسیاری قائل شوید، صدا و موسیقی بیشترین ماندگاری و تاثیر را در ذهن مخاطب دارند ← برای صرفه‌جویی در وقت و افزایش دقت و نظم، صحنه‌های فیلم را از پیش فهرست کنید و با نوشتن یک‌چک‌لیست، پیشرفت کار را مدیریت و کنترل کنید و همچنین نظارت داشته باشید تا نکته و موضوعی از قلم نیفتد ← به نورپردازی و مکان فیلمبرداری توجه کنید و تا حد امکان، برای آنها برنام‌هریزی کرده و اتفاقی و تصادفی عمل نکنید ← تنوع زاویه و حرکت دوربین را در نظر داشته باشید؛ دوربین ثابت و با یک‌زاویه مشخص برای مدتی طولانی، می‌تواند خسته‌کننده باشد مگر اینکه اهمیت موضوع به قدری بالا باشد و نیازمند تمرکز بسیار که توجه را به سمت خود جلب کند نه به زاویه دوربین ← در میانه‌ی کار و با بخش‌های نصفه‌ی ویدئو از دیگران بازخورد بگیرید و مطمئن شوید که منظورتان را به درستی منتقل کرده‌اید ← هرچه ویدئو کوتاه‌تر باشد، بهتر است.

ب- تهیه یک‌فیلم‌نامه مصور از ایده، محصول و یا … :

یک‌فیلم‌نامه کوتاه و ساده تهیه کنید که تجربه تعامل و استفاده از محصولتان را منتقل کند.
از حباب‌های نقل‌قول استفاده کرده و یک‌کمیک برای ایده خود بسازید.
نیازی به مهارت‌های پیچیده و پیشرفته‌ی نقاشی و یا تصویرسازی ندارید. درحدی که بتوانید تجربه استفاده از ایده و اجراشدن آن را با چندشکل هندسی ساده به تصویر بکشید، کفایت می‌کند.
صحنه‌ها و نکات کلیدی را روی کاغذهای کوچک طراحی کنید. کاغذهای جدا از هم و یا برگه‌های رنگی یادداشت به شما این‌امکان را می‌دهند که در صورت نیاز بتوانید ترتیب صحنه‌ها را تغییر دهید.
از بازخوردها استفاده کرده و اطمینان حاصل کنید که مهارت روایتگریتان به قدری هست که منظور و نکات کلیدی مدنظرتان را منتقل کند.


دروس دوره تفکر خلاق :
این مطلب قسمت 16 از 24 دوره های آکادمی ریسلف است : تفکر خلاق
💛اگراین مطلب را پسندید به اشتراک هم بگذارید💛

به گفتگو بپیوندید