رد کردن لینک ها

تمرین ششم: برملا کردن حقایق

همه ما باورهایی داریم که تاثیر بسزایی بر رفتار و عملکرد روزانه‌مان می‌گذراند. این باورها ممکن است آلوده به خطاهایی باشند که ما را از واقعیت زندگی دور می‌کنند. شما نیز احتمالاً باورهای اشتباهی دارید که از واقعیت دور هستند و به رفتارهای کمال‌گرایانه شما دامن می‌زنند.

یکی از این‌باورها آن است که هرچقدر فشار را بر روی خود و تلاشتان را افزایش‌دهید، نتیجه بهتری خواهید گرفت؛ درصورتی که این‌باور حقیقت ندارد. فشار و تلاش بیش از حد توان نرمال شما، گاهی می‌تواند به نتیجه معکوس آنچه که می‌خواستید منجر شود اما حتی اگر این‌اتفاق رخ ندهد، با فشار و تلاش بسیار زیاد و تحمل اضطراب و خستگی بسیار زیاد، نهایتاً به چیزی دست پیدا می‌کنید که در با تلاش کمتری هم می‌شد به آن دست یافت. درواقع سطح کارآمدی و نتیجه بخشی، یک‌سطح ثابت است که می‌توانید با حد نرمالی از تلاش و فشار و مداومت، به آن دست یابید. ا

ما همان‌طور که اشاره شد، این‌سطح، ثابت است و با افزایش فشار و تلاش، افزایش پیدا نمی‌کند. البته تلاش کم هم منجر به بازماندن شما از دستیابی به معیارهایتان می‌شود. باید سطح تعادل در تلاش‌کردن برای هر‌معیار را پیدا کنید و بر اساس آن میزان فعالیتتان را تنظیم کنید.

در اینجا چند باور رایج که با حقیقت مطابق نیستند را بررسی می‌کنیم:

۱-هرچقدر فرد سخت‌تر تلاش کند، آن‌کار بهتر انجام می‌شود

همانطور که بالاتر عنوان شد این‌باور حقیقت ندارد. برای مثال معلمی را تصور کنید که برای نوشتن طرح درس یکی از کلاس‌هایش، ساعت‌های بسیار زیادی را صرف می‌کند چراکه معتقد است اگر وقت بیشتری بگذارد نتیجه بهتری کسب می‌کند. اما با این‌اتلاف وقت و تلاش بی‌حاصل، ازنوشتن طرح درس سایر کلاس‌ها و تصحیح اوراق دانش‌آموزانش باز می‌ماند و نهایتا خستگی بیش از حد، اجازه اجرای صحیح همان‌طرح درس نوشته‌شده را نیز به او نمی‌دهد درحالی‌که معلم دیگری در همان‌پایه و رشته، ساعت کمتری را به نوشتن طرح درس اختصاص می‌دهد و علاوه‌بر آن که به تمام کارهایش می‌رسد و به حد کافی استراحت می‌کند، کیفیت کارش با کار معلم قبلی یکسان است.

۲-افراد موفق بیشتر از افرادی که کمتر موفق هستند، کار می‌کنند

این‌باور هم مشابه باور قبلی است و صادق نیست. تلاش متعادل در راه درست است که منجر به موفقیت می‌شود نه تلاش بیش از حد و بالاتر از توان. نگاهی به زندگی افراد موفق بیاندازید که تعادل را حفظ کرده ولی همچنان موفق هستند.

۳-برای پیشرفت‌کردن باید مصمم و بااراده بود و از تمام علایق خود دست کشید

این‌موضوع هم باتوجه به زندگی افراد موفق نقض می‌شود.

۴-هرچه بیشتر روی چیزی زمان و انرژی بگذارید، در آن‌زمینه موفق‌تر خواهیدبود

این‌باور ممکن است درمورد برخی افراد و برخی زمینه‌ها صدق کند اما مسلماً قابل تعمیم به همه شرایط نیست.

۵-افراد متوجه همه جزئیات کوچک می‌شوند و خیلی سریع قضاوت و انتقاد می‌کنند

همیشه دیگران کمتر از چیزی که انتظارش را دارید متوجه جزئیات می‌شوند. چون شما در سیر انجام فعالیت قرار داشته‌اید و ذره به ذره تغییرات را شاهد بوده‌اید، بدیهی است که جزئیات برای شما بسیار نمایان هستند. اما کسی که از بیرون شاهد نتیجه کار شما است قطعاً توجه و جزئی‌نگری بسیار پایین‌تری خواهد‌داشت.

۶-اگر افراد موفق نشوند، نمی‌توانند خوشحال باشند

این باور صادق نیست. و موفقیت هم امری نسبی است. می‌توان تحقق کامل یک‌معیار را موفقیت تلقی کرد و یا تلاش‌کردن برای آن‌معیار و مصمم‌بودن خود را.

۷-اگر از یک‌مشکل اجتناب کنم، خودش حل می‌شود

اجتناب از مشکلات بزرگ و مهم به ندرت می‌تواند به حل آن منجر شود. حتی ممکن است زمانی که حس می‌کنید مشکل برطرف شده است، درواقع فقط کمی مسکوت شده‌باشد و به محض تغییر شرایط دوباره سر باز کند.

سعی کنید باورهای کاذب خود را شناسایی کنید و واقعیت خود را بشناسید.

این مطلب قسمت 12 از 24 دوره های آکادمی ریسلف است : کمال گرایی
💛اگراین مطلب را پسندید به اشتراک هم بگذارید💛

به گفتگو بپیوندید