رد کردن لینک ها

تمرین چهارم: ابراز وجود

ابراز وجود به صورت خلاصه یعنی خودت باش و حرفت رو بزن.
هیچ لزومی ندارد که ابراز وجود با پرخاش یا مخالفت مصنوعی همراه باشد. در ابراز وجود شما باید به نظرات، خواسته‌ها و نیازهای خود احترام بگذارید و آنان را اعلام کنید. به قول ناتانیل براندن (Nathaniel Branden) بدانیم که زندگی ما متعلق به دیگران نیست و قرار نیست مطابق انتظارات دیگران رفتار کنم. موانعی برای ابراز وجود ما وجود دارد که در ادامه برخی از آنان را مرور می‌کنیم.

موانع ابراز وجود

مانع ۱: محدود کردن ابراز وجود در کودکی توسط والدین

در دوره‌ی کودکی به صورت طبیعی خواسته‌هایمان را مطرح می‌کنیم، افکارمان را سانسور نمی‌کردیم ولی رفتار والدین و اطرافیان به مرور موجب دور شدن ما از ابرازهای طبیعی‌مان شده است. تجربه‌های ما در سرکوب شدن خواسته‌هایمان به خاطر دیگران یا شنیده نشدن به خاطر شنیده شدن دیگران این باور را در ما ساخته که دیگران از ما مهم‌ترند. یکی از بروز و ظهورهای این باور این است که ما خواسته‌ و نظرمان را در مقابل دیگران بی‌ارزش بدانیم و از ابراز وجود صرف‌ نظر کنیم.

مانع ۲: فشار اجتماعی

به دلیل رنجیده شدن دیگران، بعضا تلاش می‌کنیم تا ابراز وجود نکنیم. این اتفاق در خانواده، جمع دوستان، مدرسه و دانشگاه، محل کار، جامعه و… رخ می‌دهد. خیلی‌ها هم‌رنگ شدن با دیگران را ساده‌تر از پایبندی به تفکرات خود می‌دانیم.

 

تمرین : ابراز وجود در فضای امن

این تفکر که ابراز وجود کردن کار خیلی ساده‌ای‌ست، اشتباه است. خیلی جاها، ابراز وجود نیاز به شجاعت دارد. هر کسی از پس این کار برنمی‌آید. افرادی که عزت نفس سالمی دارند، راحت‌تر ابراز وجود می‌کنند نه به این دلیل که این کار خصوصا در برخی موقعیت‌ها کار بسیار ساده‌ای است؛ به این دلیل که آنان تمرین کرده‌اند که ابراز وجود کنند و عزت نفس خود را تقویت کرده‌اند. ما می‌توانیم با محیط‌های امن‌تر شروع کنیم. با محیط خانواده یا دوستان صمیمی یا هر محیطی که برای شما ترسی از ابراز وجود ایجاد نکند. همین تمرین موجب می‌شود تا کم کم این ویژگی را در محیط‌های دیگر نیز بروز دهیم.

برای ابراز وجود این باورها را در خود تقویت کنیم:

  • می‌توانم افکار، باور و احساس خود را بیان کنم مگر آنکه خودم نخواهم.
  • حق دارم که بطور مناسب، خواسته‌های خود را مطرح کنم.
  • حق دارم از باورهایم دفاع کنم.
  • حق دارم که ارزش‌ها و احساسات خود را مهم بدانم.
این مطلب قسمت 7 از 10 دوره های آکادمی ریسلف است : عزت نفس
💛اگراین مطلب را پسندید به اشتراک هم بگذارید💛

به گفتگو بپیوندید