رد کردن لینک ها

تمرین دهم: مهارت حل مسئله

گاهی منشا استرس شما مشکلاتی هستند که واقعاً پیچیده می‌باشند و حل آن‌ها به راستی دشوار است. از جمله مشکلات چندبعدی، چالش‌هایی که قدمت زیادی دارند، مسائلی که غالباً تحت تاثیر عواملی هستند که نمی‌توان بر آن‌ها کنترل داشت و … .
برای غلبه بر این‌عامل استرس‌زا، باید مهارت حل مسئله را در خود تقویت کنید. مهارتی که می‌توانید از آن نه تنها برای کاهش استرس خود، بلکه برای زندگی باکیفیت‌تر استفاده کنید. حل مسئله می‌تواند به شما کمک کند تا انرژی خود را به جای مبارزه با چالش‌ها، صرف پیش‌برد اهدافتان کنید.

نحوه انجام:

از فرم زیر برای تقویت مهارت حل مسئله خود استفاده کنید:

تعریف مسأله

راه‌حل‌های ممکن جوانب مثبت و منفی

برنامه اقدام

 

 

 

 

الفتعریف دقیق مسئله:

از خود بپرسید در اینجا مشکل دقیقاً چیست؟ آن را با استفاده از جزئیات کامل و مشخص، توضیح دهید و از جملات مبهم و کلی بپرهیزید.
سعی کنید تا در تعریف مسئله، از دخیل‌کردن احساسات و یا اغراق خودداری کنید.
برای مثال «دونفر از دانش‌آموزان من اصلاً درس نمی‌خوانند»، یک‌تعریف مسئله‌ی مبهم و کلی است. از طرفی «من دو‌دانش‌آموز احمق و دردسرساز دارم» نیز سرشار از احساسات، هیجان و اغراق است. اما «دو‌دانش‌آموز من یعنی سارا و ماری، در دو‌امتحان اخیر ضعیف عمل کرده‌اند» یک‌تعریف مسئله دقیق، واضح و به دور از هیجانات و اغراق است.

سعی کنید در این‌ستون، ریشه احتمالی‌ای را که تشخیص می‌دهید نیز یادداشت کنید. برای مثال این‌تعریف مسئله می‌تواند بسیار کاربردی‌تر باشد: « دو‌دانش‌آموز من یعنی سارا و ماری، در دو‌امتحان اخیر، احتمالاً به دلیل بی‌علاقه‌بودن به این‌درس، ضعیف عمل کرده‌اند». اگر نتوانستید ریشه مشکل را پیدا کنید، آن را به عنوان یک‌مسئله مجزا در سطر بعدی یادداشت کنید. مثلاً زیر «دو‌دانش‌آموز من یعنی سارا و ماری، در دو‌امتحان اخیر ضعیف عمل کرده‌اند»، در یک‌سطر جدید، بنویسید: «نمیدانم چرا این‌دو‌دانش‌آموز من در امتحانات خود ضعیف عمل کرده‌اند».

بکشف راهحلهای ممکن:

حالا وقت آن است که از طریق طوفان ذهنی، تمام راه‌حل‌های ممکن را برای از پیش رو برداشتن این‌مسئله یادداشت کنید. تمام راه‌هایی که به ذهنتان می‌رسد را در این‌ستون ثبت کنید فارغ از اینکه چقدر غیرعملی، مسخره و یا پیش پا افتاده هستند. ممکن است هرکدام از این‌راه‌های ظاهراً بی‌فایده، شما را به سمت یک‌راه کاربردی و موثر برسانند.
در مثال بالا، راه‌حل‌ها می‌توانند به این‌شکل باشند: «می‌توان از طریق تنبیه بدنی آن‌ها را وادار به درس خواندن کرد»، «می‌توان آن‌دو را به مدرسه دیگری منتقل کرد»، «می‌شود با والدین آن‌ها صحبت کرده و به آن‌ها آموزش دهیم که چگونه می‌توانند به فرزندان خودکمک کنند» و یا «می‌توان علایق و استعدادهای این‌دو را شناسایی کرده و برنامه‌هایی برای تقویت آن در نظر گرفت».

جبررسی جوانب مثبت و منفی راهحلها:

اکنون در ستون سوم به بررسی و تحلیل هر راه‌حل می‌پردازیم.
برای مثال راه‌حل اول، راهی خشن و برخلاف اصول تربیتی و آموزشی کودکان است پس باید آن را حذف کنیم. راه دوم ممکن است بتواند برای این‌کودکان، امکانات ویژه‌ای را فراهم کند اما علاوه بر دردسرهای زیاد جابه‌جایی برای خود مدرسه، والدین و کودک، ممکن است به روحیه آن‌ها آسیب جبران‌ناپذیری وارد شود. و نهایتاً این‌امکان وجود دارد که مدرسه جدید هم نتواند به آن‌ها کمکی برساند و یا حتی وضعیت را بدتر کند. پس این‌راه‌حل نیز به نظر منطقی نمی‌رسد. راه سوم ممکن است کارآمد باشد. می‌توان به والدین آن‌ها، مشکل را کاملاً توضیح داد و برای رویارویی و حل مطلوب آن، آماده‌شان کرد. راه چهارم به نظر از بقیه راه‌ها منطقی‌تر و کاربردی‌تر به نظر می‌رسد. چراکه این‌دودانش‌آموز در امتحانات دیگر عملکرد خوبی از خود نشان داده‌اند پس یعنی ضعف آن‌ها به علت پایین بودن ضریب هوشیشان نیست بلکه احتمالاً فقط نیاز دارند تا به راه درست راهنمایی شوند.

دطراحی برنامه اقدام:

در این‌ستون، راه‌حل‌های تاییدشده را بر اساس کاربردی و عملی‌بودن، به ترتیب بنویسید و برای انجام آن‌ها برنامه‌ریزی کنید.

این مطلب قسمت 13 از 18 دوره های آکادمی ریسلف است : استرس
💛اگراین مطلب را پسندید به اشتراک هم بگذارید💛

به گفتگو بپیوندید