رد کردن لینک ها

تمرین هفتم: به دست گرفتن کنترل

دوباور تحریف‌شده‌ی غالب وجود دارند که می‌توانند در چالش‌های تنش‌زا، سطح استرس شما را تا حد زیادی بالا ببرند.

یکی از این‌باورها، لزومِ داشتن کنترل بر تمام شرایط است.

زمانی‌که فکر می‌کنید لازم است تمام اتفاقات و تغییرات را تحت کنترل خود درآورید، سطح استرستان به طرز چشمگیری افزایش پیدا می‌کند چراکه هیچگاه تمام شرایط، قابل کنترل و مدیریت نیست.

از طرفی باور دیگری که می‌تواند اضطراب شما را افزایش دهد، قربانی تلقی کردن خودتان است.

زمانی‌که معتقدید در برابر شرایط موجود هیچکاری ازدستتان بر نمی‌آید و هیچ کنترلی بر شرایط ندارید، خودتان را قربانی می‌دانید. یک‌قربانیِ ناتوان که قادر به مدیریت هیچ چیز نیست و نمی‌تواند تغییری در شرایط به وجود آوَرد.

اما باور درست و آنچه باید به آن ایمان بیاورید، آن است که شما هرگز قادر نیستید همه چیز را کنترل کنید اما همیشه کاری هست که از دستتان ساخته باشد. زمانی‌که شرایط دشوار و پیچیده است، به جای تسلیم‌شدن و قربانی‌تلقی کردن خودتان، و به جای تلاشی بیهوده برای تحت کنترل درآوردن تمامی موقعیت، حوزه‌هایی را شناسایی کنید که توان مدیریت آن را دارید و تمام تلاشتان را برای ایجاد تغییری مطلوب در آن حوزه انجام دهید.

شما با استفاده از تفکر واقع‌بینانه قادرید افکارتان را کنترل کنید. با کمک آرام‌سازی عضلانی و ذهن‌آگاهی می‌توانید تمرکزتان را تحت مدیریت درآورید و با کمک آزمودن پیش‌بینی‌ها، رفتارتان را مهار کنید.

در شرایطی که استرس بر شما غلبه پیدا می‌کند، شما نمی‌توانید آنچه رخ می‌دهد و یا آنچه دیگران درموردتان فکر می‌کنند را تغییر دهید، نمی‌توانید وضع اقتصادی را کنترل کنید و قادر به مهارکردن گذر عمر نیستید. پس در چنین شرایطی بهتر است با توجه زیاد، و مهار و کنترل افکار و تمرکزتان، حوزه‌هایی را که قادر به ایجاد تغییر در آن‌ها هستید، شناسایی کرده و به جای احساس درماندگی ناشی از قربانی‌بودن یا خشم ریشه‌گرفته از تمایل به کنترل همه چیز، تغییری کارآمد ایجاد کنید.

برای مثال اگر یکی از عزیزانتان درگیر یک‌بیماری سخت شد، نمی‌توانید تسلیم شده و فکر کنید که همه چیز از کنترل شما خارج است. علاوه بر آن نمی‌توانید با خشم و غم بسیار تلاش کنید تا همه چیز را تحت مدیریت خود درآورید و زمانی‌که نتوانستید، خود را سرزنش کنید. درچنین شرایطی، شما فقط می‌توانید به ایجاد تغییری مطلوب کمک کنید. به دنبال پزشکی بگردید که در درمان چنین بیماری‌هایی مهارت دارد، به دنبال تهیه کمک‌هزینه درمانی باشید و از شرکت بیمه یاری بگیرید.

همزمان که شناسایی حوزه‌های قابل کنترل و تلاش برای ایجاد تغییر را انجام می‌دهید، در مورد ثبت فرم‌های استرس روزانه، نمودار پیشرفت، آزمودن پیش‌بینی‌های خود و تمرکز بر زمان حال نیز بکوشید.

* هر زمان در تمام تمرینات قبل، مهارت و تسلط خوبی را احساس کردید، می‌توانید به سراغ تمرین هشتم بروید.

این مطلب قسمت 9 از 18 دوره های آکادمی ریسلف است : استرس
💛اگراین مطلب را پسندید به اشتراک هم بگذارید💛

به گفتگو بپیوندید