رد کردن لینک ها

تفکر خلاق چیست؟ بیست و یک راهکار برای تقویت خلاقیت

کودکان در هنگام بازی، جذاب‌ترین موجودات دنیا هستند. وقتی با بالش‌ها برای خود قصر می‌سازند و وقتی از کشوها به عنوان پله استفاده می‌کنند تا بتوانند به بالای میز برسند. هیچ‌چیز را نمی‌توان تا ابد از دسترسشان دور نگه داشت و نمی‌توان از کاری تا همیشه منعشان کرد. می‌توانند با تخیل بی‌مانندشان شگفت‌زده‌تان کنند و اگر خواندن قصه شب را نیمه کاره رها کنید، می‌توانند پایانی اعجاب‌انگیز برای آن بسازند. تا به حال شده است که کودک خردسالی که دست‌وپنجه‌نرم‌کردن شما با مشکلتان را شاهد است، به شما راه‌حلی ارائه کند که تمام مدت پیش رویتان بود ولی به آن توجهی نداشتید؟. کودکان می‌توانند از روی مواد مذاب آتشفشان بپرند و از درخت‌های آمازون تاب بخورند و با عروسک‌هایشان به دور دنیا سفر کنند بدون اینکه از خانه خارج شوند. تقریبا هیچ مانعی، جلودار آنها نیست.

حسرت بزرگی است که چنین خلاقیت و رویکرد مبتکرانه‌ای به دنیا نداریم اما حسرت‌بارتر از آن، این‌حقیقت است که ما هم زمانی مانند همین‌کودکان، خلاق و مبتکر و نوآور بودیم. تمام مشکلاتمان را حل می‌کردیم، سوالات عجیب می‌پرسیدیم و دوست داشتیم از هرکاری سر در بیاوریم. اما چه چیزی باعث شد چنین عضله قدرتمند و مزیت مهمی را از دست بدهیم؟

همین‌کودکانی که اکنون با شور و شعف به دنیا مانند سرزمینی ناشناخته نگاه می‌کنند و گوشه کمدشان را کنجی رویایی با بهترین امکانات می‌دانند، توسط والدین خود سرکوب می‌شوند. سوالات عجیب و ریزبینانه جای خود را به سوالاتی برنامه‌ریزی شده و مشابه همه افراد دیگر می‌دهند. مدرسه، کودکانی رنگارنگ و متفاوت و خلاق را تحویل می‌گیرد و بزرگسالانی یک‌رنگ، مشابه و چارچوب‌دار را تحویل می‌دهد.

جامعه ترجیح می‌دهد از همان راه همیشگی به هدفش دست یابد تا اینکه راهی خلاقانه را بپذیرد.

فرد خلاق و متفاوت، متظاهر یا مخالفِ همیشگی نامیده شده و مورد تمسخر یا طرد قرار می‌گیرد. خلاقیت عضله‌ای قدرتمند است اما این، به آن معنا نیست که هرگز قدرت خود را از دست نمی‌دهد. اگر خلاقیتتان توسط دیگران سرکوب شده و یا به هر علت دیگر، آن را از دست داده‌اید، دلیل بر آن نمی‌شود که برای همیشه قید خلاق‌بودن را بزنید. شما نمی‌توانید گذشته خود را تغییر دهید اما می‌توانید انتخاب کنید که در آینده، یک‌قربانی نباشید.

به همین منظور ما در این‌دوره قصد داریم تا با استفاده از کتاب خودباوری در خلاقیت[۱] به رشد تفکر خلاق شما بپردازیم.
این‌کتاب، تالیف تام و دیوید کلی[۲] است. ایده‌پردازان و مشاوران خلاقی که شغل‌ها و روند معمول‌و کسل‌کننده زندگی خود را رها کرده و به جای آن، قدم به دنیای خلاقیت گذاشتند. آن‌ها تاکنون در طراحی جریان خلاق برای پروژه‌های بسیاری، نقش موثری را ایفا کرده‌اند. از طراحی اولین موس کامپیوتر برای شرکت اپل[۳] گرفته تا برنامه‌ریزی استراتژی‌های جدید برندینگ برای نورث فیس[۴]. این‌دو برادر که موسسان شرکت نوآوری و طراحی آی‌دی‌او[۵] و مدرسه طراحی استنفورد[۶] هستند، کارگاه‌ها و دوره‌های تفکر خلاق بسیاری را برگزار و مدیریت کرده‌اند که این‌دوره‌ها، سرمنشا افراد خلاق و ایده‌های جسورانه‌ی بسیاری بوده است.

احتمالاً تمرینات این‌کتاب نیز مانند تمام فعالیت‌های آنان در زمینه تفکر خلاق و نوآوری، می‌تواند برای بسیاری از افراد، الهام‌بخش و یاری‌دهنده باشد. اما پیش از هرکاری، باید با مفاهیم ابتدایی این‌دوره، یعنی خلاقیت و خودباوری در خلاقیت آشنا شوید و بدانید که اصلا چرا به چنین مهارت‌هایی نیاز دارید.

[۱] Creative Confidence

[۲] Tom and David Kelley

[۳] Apple

[۴] North face

[۵] IDEO

[۶] Stanford


دروس دوره تفکر خلاق :
این مطلب قسمت 2 از 24 دوره های آکادمی ریسلف است : تفکر خلاق
💛اگراین مطلب را پسندید به اشتراک هم بگذارید💛

به گفتگو بپیوندید