رد کردن لینک ها

کوچینگ چیست ؟ (تعریف Coaching)

در پاسخ به سوال کوچینگ چیست  میتوان به زبان ساده گفت : کوچینگ، مربی‌گری افراد برای تغییر و تحول شخصی است. سازمان‌ها از کوچینگ برای توانمندسازی مدیران و نیروهای کلیدی خود استفاده می‌کنند و افراد به صورت منفرد نیز برای محقق کردن اهداف خود یا برطرف کردن موانعی که در زندگی‌شان دارند از کوچینگ کمک می‌گیرند. روانشناسان و مشاوران نیز با فراگیری مهارت‌های کوچینگ از این روش برای حل مسایل مراجعین خود بهره می‌برند. کوچینگ به نوعی روش جدیدی در مشاوره است که بر مبنای اصول ذیل پایه‌گذاری شده است:

 • هر شخصی راهکاری منحصربه‌فرد برای حل مسایل دارد.
 • موانع ما برای رسیدن به اهداف‌مان بیرون از ما نیستند و مهم‌ترین مانع در ذهن ما قرار دارد. (بازی درون)
 • چهارچوب ارزشی (خوب و بدها) از طرف کوچ به مراجع تحمیل نمی‌شود. هر مراجع چهارچوب ارزشی خود را دارد.
 • مراجعین کوچینگ نباید نیازمند فرآیند روان‌درمانی باشند. مراجع کوچینگ مانند کسی که به باشگاه بدنسازی می‌رود می‌بایست آماده تمرین و اقدام برای رسیدن به هدف خود باشد.

فدراسیون بین المللی کوچینگ (ICF)، معنی کوچینگ  را به این شکل مطراح می‌کند:  کوچینگ به معنای یک مشارکت حرفه‌ای میان کوچ با یک نفر یا یک تیم است. در این مشارکت کوچ از مراجع و تیم خود حمایت می‌کند تا به نتایجی دست‌یابند که در ابتدا خارج از تصور مراجع و تیم بوده است. این نتایج تماما بر اساس اهدافی است که مراجع یا تیم مطرح می‌کنند.

فرآیند کوچینگ(coaching) چه شکلی است؟

ظاهر کوچینگ شبیه به جلسات مشاوره است. تفاوت‌هایی که کوچینگ نسبت به مشاوره و جلسات با روانشناس دارد در این است که در فرآیند کوچینگ، هدف شناسایی دنیای ذهنی مراجع است. موانع اصلی ما برای اقدام و دستیابی به اهداف‌مان درون ذهن خودمان است نه بیرون از ما. کوچ با گوش شنوا، سوال‌های قدرتمند و بازخورد دادن، دنیای ذهنی مرجع را کندوکاو می‌کند. پس از بررسی گفتگوی ذهنی مراجع، متناسب با ارزش‌ها و شرایط فعلی او، اقدامات و تمریناتی با مشارکت مراجع طراحی می‌شود و کوچ آن‌ها را پیگیری می‌کند. کوچ از توصیه‌ها و نسخه‌های از قبل پیچیده شده برای مراجع خود استفاده نمی‌کند زیرا با توجه به تفاوت‌هایی که در افراد وجود دارد، استفاده از راهکارهای از پیش طراحی شده، بی فایده است. می‌بایست خواسته مراجع، ارزش‌ها، شرایط فعلی و موانع درونی و بیرونی مراجع به دقت بررسی شود و متناسب با آن اقدامات و تمرین‌ها طراحی شوند.

معرفی یکی از مدل‌های کوچینگ (coaching)

برای پاسخ بهتر به سوال کوچینگ چیست  به بررسی یک مدل در بحث کوچینگ میپردازیم . یکی از مدل‌های قدیمی و معروف که کوچ‌ها از آن استفاده می‌کنند، مدل GROW است. این مدل چهار گام دارد که در ادامه توضیح می‌دهیم:

کوجینگ چیست - مدل grow

گام اول: هدف‌گذاری

هر کدام‌ از ماها برای دلیلی به کوچ مراجعه می‌کنیم. اولین گام این است که واقعا دنبال چی هستیم؟ آیا هدفی که در ذهن‌مان هست شفاف است یا مبهم؟ آیا واقعا این هدف ماست یا از طرف بقیه، خانواده و جامعه به ما تحمیل شده؟ آیا این هدف با ارزش‌هایمان همراستاست یا در تضاد است؟

گام دوم: وضعیت موجود

در این مرحله، کوچ کمک می‌کند تا مراجع، ارزیابی از شرایط فعلی‌اش داشته باشد. در شرایط فعلی در مقابل این مسأله، چه احساسی دارد؟ چه کمبودی دارد؟ چه مزیت‌هایی دارد؟ چه تجربیات موفقی در گذشته داشته؟ چه باورها و ارزش‌هایی دارد؟ و …

گام سوم: شناسایی موانع و راهکارها

مرحله سوم با بررسی موانع شروع می‌شود. چه چیزی مانع شده تا نتوانیم به سمت هدفمان حرکت کنیم؟ چه چیزی برای رسیدن به هدف نیاز داریم؟ بعد از اینکه موانع را شناسایی کردیم نیاز است تا مراجع خلاقیت خود را روشن کند و راهکارها تولید شوند. کوچ مطمئن می‌شود که کدام راهکار در شرایط فعلی برای مراجع جواب خواهد داد.

گام چهارم: اقدام

در گام آخر برای راهکار برگزیده، برنامه‌ی عملیاتی تدوین می شود. اولین گامی که می‌توانیم انجام دهیم چیست؟ چه چیزی ممکن است مانع انجام دادن این اقدام شود؟ چگونه می‌توان اطمینان حاصل کرد که این اقدام انجام می‌شود؟ کوچ چه کمکی می‌تواند کند تا این اقدام، انجام شود؟ کوچ چگونه این تمرین و اقدام را پیگیری کند؟ و …

سوالاتی که در هر گام مطرح شد تنها برای این بود که نشان دهیم چه مسایلی بررسی می‌شود وگرنه هر کوچ متناسب با مراجع و مسأله‌اش سوالات خود را طراحی می‌کند. همچنین انتخاب مدل به اختیار کوچ است و معرفی این مدل تنها برای آشنایی بیشتر شما با کوچینگ بوده است.

خواندن مقاله جایگاه کوچینگ

چرا از کوچینگ استفاده کنیم؟ (Coaching چه کمکی به من می‌کند؟ )

در میان روش‌هایی که بتواند موانع ذهنی ما را شناسایی کند، تنها کوچینگ و روانشناسی، جوابگو خواهد بود. هیچ کدام از روش‌هایی که بعضا امتحان می‌کنیم مانند مطالعه کتاب‌ها، شرکت در دوره‌ها و کارگاه‌ها به ما کمکی در خودشناسی و بررسی موانع ذهنی و تشخیص باورهای مانع نمی‌کند. تفاوت کوچینگ با روانشناسی علاوه بر سبک مشاوره، در این است که کوچینگ برای افراد سالمی است که می‌خواهند خود را ارتقا دهند، از حداکثر ظرفیت خود استفاده کنند و مسایل و چالش‌های زندگی و کاری خود را حل کنند. همچنین کوچینگ نتیجه‌گراست. به این معنی که موفقیت فرآیند کوچینگ وابسته به این است که آیا هدف مراجع محقق شد یا خیر. با این حال مسئولیت انجام دادن تمرین‌ها و اقدامات با مراجع است.

از طرفی هزینه جلسات کوچینگ نسب به جلسات مشاوره روانشناسی انفرادی می‌تواند به صرفه‌تر باشد. درصورتی که از جلسات تلفنی کوچینگ استفاده کنید، هزینه جلسات کمتر خواهد بود. همچنین خرید پکیج جلسات کوچینگ نیز تخفیف خواهد داشت. در نهایت شما می‌توانید با هزینه بسیار به صرفه و حضوری از کوچینگ گروهی استفاده کنید. (برای مشاوره رایگان در خصوص انتخاب کوچ برای خودتون میتونید با ما از طریق سیستم پشتیبانی سایت در ارتباط باشید)

تفاوت کوچینگ با روانشناسی علاوه بر سبک مشاوره، در این است که کوچینگ برای افراد سالمی است که می‌خواهند خود را ارتقا دهند، از حداکثر ظرفیت خود استفاده کنند و مسایل و چالش‌های زندگی و کاری خود را حل کنند.

تعریف کوچینگ (۹ تعریف از متخصصین)

(روانشناسی) کوچینگ برای بهبود عملکرد، آرامش، تندرستی و شاد زیستن فرد در زندگی شخصی و کاری است.

جامعه روانشناسی بریتانیا – گروه تخصصی کوچ‌های روانشناس

کوچینگ به معنای آزاد کردن ظرفیت افراد است تا بتوانند به بیشترین میزان عملکرد خود برسند. کوچینگ کمک می‌کند تا مراجعین عمیقا یاد بگیرند تا اینکه صرفا اطلاعات جمع‌آوری کنند.

سِر جان وایتمور (Sir John Whitmore)- نویسنده کتاب کوچینگ برای (بهبود) عملکرد

کوچینگ به معنای یک مشارکت حرفه‌ای میان کوچ با یک نفر یا یک تیم است. در این مشارکت کوچ از مراجع و تیم خود حمایت می‌کند تا به نتایجی دست ‌یابند که در ابتدا خارج از تصور مراجع و تیم بوده است. این نتایج تماما بر اساس اهدافی است که مراجع یا تیم مطرح می‌کنند.

فدراسیون بین المللی کوچینگ (ICF)

کوچینگ به معنای هنر توسعه افراد، تسهیل کردن بهبود عملکرد و تأثیرگذاری بر یادگیری آنان است.

مایلز دانی (Myles Downey) – مؤسس مدرسه کوچینگ

کوچینک درباره‌ی بهبود فوری عملکرد و مهار‌ت‌های افراد است. کوچینگ در قالب یک برنامه تربیتی خصوصی با دستورالعملی مشخص کار می‌کند.

اریک پارسلو (Eric Parsloe) - مدیر دانشکده کوچینگ و منتورینگ آکسفورد

کوچینگ درباره ارتقای مهارت‌های افراد و توسعه دانشی آن‌هاست. با استفاده از کوچینگ عملکرد کاری افراد بهبود می‌یابد و کمک می‌کند تا اهداف سازمانی تحقق یابد. کوچینگ می‌تواند موجب افزایش عملکرد و بهبود چشم‌گیری در فضای کاری شود، با این حال بر روی زندگی خصوصی افراد نیز تأثیرگذار است.

موسسه پرسنل و توسعه (Chartered Institute of Personnel and Development (CIPD))

کوچ با بهره‌گیری از مهارت‌ها و ابزارهای روانشناسی در ارتباطی یک به یک، به مراجع خود کمک می‌کند تا به مدیر و رهبر سازمانی مؤثرتر تبدیل شود. از کوچینگ برای حل مسایلِ روزِ کاری استفاده می‌شود تا مراجع را توانمند کند از راهکارهایی که خودش کشف کرده و در جعبه ابزارش وجود دارد، استفاده کند. (تمرکز بر کوچینگ کسب و کار و کوچینگ سازمانی)

بروس پلتیر (Bruce Peltier) - استاد روانشناسی دانشگاه پسیفیک (اقیانوس آرام)

کوچینگ یک مشارکت و همراهی قدرتمند است که به منظور افزایش آگاهی، بهبود سطح یادگیری، اثرگذاری و رضایت درونی افراد در کل زندگی شان، طراحی شده است.

لارا ویتورث (Laura Whitworth) – نویسنده کتاب Co-Active Coaching

    کوچینگ برای کیست

    شاید بعضی از مردم در مواجهه با کوچینگ بگویند که موضوع خاصی در زندگی‌ام نیست که نیاز به کوچینگ داشته باشم و همه چی خوبه. لزوما نباید چیزی به درمان و اقدام فوری نیاز داشته باشد که به کوچ مراجعه کنیم. کوچینگ پلی‌ است که فاصله بین وضعیت فعلی با وضعیت مطلوب‌مان را پر می‌کند. کوچینگ هم می‌تواند تغییرات بزرگی در زندگی‌مان ایجاد کند و هم می‌تواند سقلمه‌ای باشد که به خودمان بیاییم و از حصاری که برای خودمان ساختیم آزاد شویم.

    کوچینگ این فرصت را برای شما به وجود می‌آورد که به خودشناسی برسید، متوجه شود چه چیزی برای‌تان مهم است و به کجا می‌خواهید بروید، برای آن نقشه بکشید و اقدام کنید. کوچینگ با اقدام همراه است!

    خواندن مقاله کوچینگ برای کیست

    کوچ کیست

    برای یافتن کوچ مناسب باید کمی وقت بگذارید و تحقیق کنید. اولین نکته در یافتن کوچ حرفه‌ای بررسی این موضوع است که کوچ شما چه دوره‌ی آموزشی گذرانده است. به نوعی این کار نشان می دهد که چه مرجعی صلاحیت کوچینگ فرد مورد نظر را تأیید کرده است. دومین موضوع میزان رضایت طرفین از کار کردن بر موضوع مراجع است. برای حل این مسأله عموما کوچ ها جلسه آزمایشی ارائه می دهند که همین موارد بررسی می‌شود. در انتها برای برقراری ارتباطی حرفه‌ای و شفاف با کوچ، قرارداد کوچینگ امضا کنید.

    خواندن مقاله کوچ کیست

     

    💛اگراین مطلب را پسندید به اشتراک هم بگذارید💛

    نظرات

    به گفتگو بپیوندید