رد کردن لینک ها

خلاقیت چیست و خودباوری در خلاقیت چه معنایی دارد؟

قطعاً تاکنون کلمه خلاقیت و یا عبارات متنوع مرتبط با آن مانند نوآوری یا تفکر خلاق را بارها شنیده‌اید اما ممکن است هنوز تعریف شفاف و درستی از آن در ذهنتان شکل نگرفته باشد و درصورتیکه کسی از شما بخواهد آن را توضیح دهید، احتمالاً نمیتوانید تعریف شفاف و کاملی ارائه دهید. پس بهتر است ابتدا با این‌مفاهیم به درستی آشنا شویم.

خلاقیت چیست؟

خلاقیت به معنای کاربرد ابتکار و تخیل برای ایجاد چیزی جدید در دنیای اطراف است. با استفاده از خلاقیت میتوان ایده‌هایی جدید مطرح کرد، راه‌حل‌هایی نوینی ارائه داد و به رویکردهای جدیدی دست یافت. یا به عنوان یک‌تعریف خلاقانه از خلاقیت می‌توان به بخشی از کتاب اشاره کرد:

«در زبان تبّتی برای خلاقیت یا خلاق‌بودن، واژه‌ای وجود ندارد. نزدیک‌ترین ترجمه به آن، (طبیعی) است. به‌ عبارت دیگر اگر بخواهید خلاق‌تر باشید، فقط باید طبیعی‌تر باشید.»

خلاقیت هم مانند بازو یا مغز، یک‌عضله در بدن به شمار می‌رود که با تمرین مستمر و کسب تجارب جدید می‌توان آن را نیرمند ساخت و از طرفی اگر به حال خود رها شود، قدرت چندانی نخواهد داشت. نیازی نیست خلاقیت و مهارت تفکر خلاق را از نقطه صفر، ایجاد کرد. چراکه این‌ها، بخشی بالقوه از وجود شما هستند که در کودکی بسیار از آن‌ استفاده می‌کردید و به واسطه‌شان، تجارب جدید و لذت‌بخشی کسب کرده و جهان اطراف خود را کشف می‌کردید. اما به واسطه فرایند مخرب اجتماعی‌شدن و عوامل سرکوب‌گری مانند خانواده، مدرسه و جامعه، به دست فراموشی سپرده و کم‌کم به مهارتی متروک تبدیل شدند.
پس اکنون تنها کاری که باید بکنید آن است که با تمرین و تلاش، دوباره آن‌ها را فعال کنید. خلاقیت و تفکر خلاق، چیزی نیست که برای کسب آن لازم باشد شغل، رشته تحصیلی و یا رفتارتان را تغییر دهید، خلاقیت صرفا یک‌ابزار جدید است که مضاف بر همه ابزارهای قبلیتان، می‌توانید از آن بهره ببرید.

البته خلاقیت فقط ناشی از تفکر خلاق نیست بلکه ترکیبی جدانشدنی از تفکر و عمل است. تفکرخلاق و خلق ایده‌هایی نوین و عمل خلاقانه و شجاعت امتحان‌کردن آن‌ایده‌ها. و نکته قابل تامل این است که خلاقیت بستگی دارد به باورتان مبنی بر اینکه می‌توانید با استعدادها و مهارت‌های کنونیتان، در دنیای اطرافتان، تغییراتی را ایجاد کنید. خلاقیت هیچ ارتباطی با توانایی‌های کمیاب و استعدادهای خارق‌العاده ندارد.

و اما خودباوری در خلاقیت، به معنای اعتقاد و باور شما به تواناییتان در ایجاد تغییری مطلوب در جهان اطراف خود. در واقع، تفکر خلاق یک‌توانایی ذاتی در وجود همه انسان‌هاست و خودباوری در خلاقیت، راهی برای شفاف‌دیدن این‌توانایی.

اما چرا؟ چرا باید تفکر خلاق را پرورش داد و چرا به خلاقیت نیاز داریم؟

خلاقیت در عصر ما، کلید رشد و بقا به شمار می‌رود. نوآوری و تفکر خلاق از مهارت‌هایی هستند که برای رقابت در عصر حاضر، باید الزاماً به آن‌ها مسلح باشید. البته تنها کاربرد تفکر خلاق، موفقیت در دنیای کسب‌وکار و رقابت‌های اجتماعی نیست بلکه می‌تواند اثری مهم و محسوس در زندگی شخصیتان داشته باشد.

خلاقیت یکی از منابع عظیم انرژی در زندگی بشر به شمار می‌رود. شاید تجربه آن را داشته باشید که هنگامی که چیزی را خلق می‌کنید، موجی عظیم از انرژی، ذهنتان را در بر می‌گیرد. می‌توانید موقعیت‌ها و مسائل و چالش‌ها را از دیدی متفاوت بنگرید و با حداقل منابع و صرف کمترین وقت و انرژی، آن‌ها را حل کنید. پس تفکر خلاق علاوه بر انرژی لذت‌بخشی که در شما ایجاد می‌کند، می‌تواند کمکتان کند تا مسائل را سریع‌تر، آسان‌تر و کاربردی‌تر به راه‌حل برسانید. برای بقا و رشد در جامع‌هایی مانند جامعه ما که مدام در حال تغییر است باید به این‌ابزار مسلح باشید تا بتوانید در هرشرایطی از دیگران پیشی بگیرید.

افراد خلاق:
انتخاب‌های بهتری انجام می‌دهند
آسان‌تر از دیگران به مسیرهای جدید وارد می‌شوند
قادرند برای مشکلاتی راه‌حل پیدا کنند که دیگران آن‌ها را غیرقابل‌حل می‌دانند
تمایل بیشتری برای همکاری با دیگران در جهت بهبود وضع موجود دارند
می‌توانند به صورتی کارآمدتر با چالش‌ها روبه‌رو شوند

پس اکنون می‌دانید که تفکر خلاق یکی از مهارت‌هایی است که برای تعامل بهتر با محیطِ دائماً در حال تغییر امروزی، به آن نیاز دارید. اما صرفاً مطالعه و صحبت‌کردن درمورد خلاقیت و نوآوری کافی نیست و باید از طریق انجام تمریناتی عملی به آن دست بیابید.

در پیش رو تمریناتی را جهت فعال‌کردن تفکر خلاق در خود مشاهده می‌کنید. سعی کنید گام‌به‌گام طبق آن‌ها عمل کنید. تمریناتی که به نظرتان بیشتر برای شما کاربردی هستند و بیشترین تطابق را با نوع دغدغه‌ها و نیازمندی‌های شما دارند را بیابید و بر انجام آن‌ها، تمرکز و تلاش بیشتری صرف کنید. فراموش نکنید که پرورش تفکر خلاق هم مانند پرورش هر مهارت دیگری، نیاز به تمرین و ممارست دارد و باید در راه کسب آن، کوشا و مصمم باشید. تمرینات زیر را مکرراً انجام دهید و با تکرار زیاد، آن‌ها را به بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی و فرآیندهای ذهنیتان تبدیل کنید.


دروس دوره تفکر خلاق :
این مطلب قسمت 3 از 24 دوره های آکادمی ریسلف است : تفکر خلاق
💛اگراین مطلب را پسندید به اشتراک هم بگذارید💛

به گفتگو بپیوندید