رد کردن لینک ها

کوچینگ زندگی چیست ؟ (همه چیز درباره Life Coaching)

تعریف کوچینگ زندگی

کوچینگ زندگی حرفه‌ای است که با استفاده از قدرت “تعهد” در مراجع خود، او را به نتایج ملموسی در تمام ابعاد زندگی‌ می‌رساند. در کوچینگ زندگی نگاهی کل‌نگر نسبت به انسان وجود دارد به این معنا که ابعاد مختلف مراجع به صورت یکپارچه در نظر گرفته می‌شود، نه اینکه بخش‌های مختلف زندگی‌ مستقل در نظر گرفته شوند، و از این جهت برای ایجاد تعادل و هارمونی در زندگی بسیار کمک کننده است.

در دهه ۱۹۸۰، سازمان‌هایی که به دنبال تجدید ساختار بودند یا می‌خواستند محصول جدیدی ارائه دهند یا درآمدشان کاهش یافته بود یا با دلایلی دیگر سراغ کوچ‌هایی رفتند که با دنیای کسب‌وکار آشنا بودند. در مورد کوچینگ زندگی، یکی از تفاوت‌ها این است که کوچ می‌بایست در روش و اصول کوچینگ خبره باشد نه در حوزه تخصصی دیگری مانند کسب و کار یا روانشناسی. لارا برمن (Laura Berman) نویسنده کتاب Take Yourself to the Top در مورد کوچ زندگی می‌گوید:” کوچ زندگی شریک و همراه مراجع است” و همچنین اضافه می‌کند که کوچینگ زندگی کل‌نگر است و با نگاهی همه‌جانبه به زندگی افراد می‌نگرد، در نتیجه کوچ زندگی تنها به تخصص کوچینگ نیاز دارد نه تخصص‌های دیگر. الین مولیگان (Eileen Mulligan) نویسنده کتاب Life Coaching- change your life in seven days، کوچینگ زندگی را عاملی تعریف کرده که مراجع را به سمت تغییر زندگی‌اش سوق می‌دهد و برای اینکار نیاز به تخصصی جز کوچینگ نیست.

کوچینگ زندگی life coaching

برای توصیف کوچینگ زندگی، می‌توان گفت که اگر شما با یک مشاور در مورد یک موضوع صحبت کنید، مشاور حداقل ۷۵ درصد برنامه‌ای که باید انجام دهید را خودش مشخص می‌کند. در مورد کوچ زندگی دقیقا بر عکس است، حداقل ۷۵ درصد از برنامه‌ی شما برای تغییرتان توسط خودتان طراحی می‌شود.

کوچینگ زندگی تلاش می‌کند به این سوال جواب دهد: “کارهایی وجود دارد که فکر می‌کنی باید انجام بدی ولی کدام کار را تا حالا انجام دادی؟” یک کوچ زندگی فاصله میان آنچه فکر می‌کنیم باید انجام دهیم با آنچه در واقعیت رخ می‌دهد را پر می‌کند.

خیلی از ماها در بیشترین حالت کارایی و راندمان نیستیم چون عموما تضادی میان خواسته‌ها و ارزش‌هایمان وجود دارد. ما مبتنی بر ارزش‌ها و باورهایی که غالب آن از دوران کودکی شکل گرفته، رفتار می‌کنیم. مشکلی که به وجود می‌آید این است که سیستم ارزش‌ها و باورهای دوران کودکی‌، ما را در بزرگسالی پیش نمی‌برد. از این رو کوچینگ زندگی بر این سیستم ارزش‌ها و باورها تمرکز می‌کند زیرا در عموم موارد به عنوان موانعی جلوی دستیابی به خواسته‌های مراجع را می‌گیرد. فرق کوچ زندگی با دیگر متخصصین که به ارزش‌ها و باورها می‌پردازند این است که کوچ زندگی به دنبال نتیجه گرفتن مراجع است و تحلیل و بررسی سیستم ارزش‌ها و باورها را در بلندمدت پیگیری می‌شود.

تفاوت کوچ با درمانگر

یکی از تفاوت‌های کوچ با درمانگر در این است که تمرکز اولیه کوچ بر روی نتیجه گرفتن و رسیدن به هدف مورد نظر مراجع است. در واقع کوچ اول به مراجع کمک می‌کند تا نتیجه و هدف خود را شفاف کند سپس او را تا رسیدن به دست‌آوردهای مد نظر همراهی می‌کند. همین فرآیند باعث می‌شود تا در عمل، مراجع به درک باورها و ارزش‌های خود برسد و کوچ نیز در این فرآیند اکتشافی به او کمک می‌کند.

یکی از راه‌های کوچ زندگی برای توانمندسازی مراجع، استفاده از اهرم “تعهد” است. وقتی مراجع قبول می‌کند کاری را انجام دهد، یعنی تعهدی را پذیرفته است. مقید بودن یا نبودن به تعهد به نوعی هویت مراجع را پیش کوچ شکل می دهد و مراجعین به صورت ناخودآگاه برای ایجاد هویتی مقتدر تلاش می‌کنند و به آسانی از تعهدات خود نمی‌گذرند.

 

قدرت تعهد به فشارهای اجتماعی نیز بر می‌گردد. زمانی که مقید بودن یا نبودن به تعهد، باعث می‌شود تا دیگران شما را به صورت‌های مختلفی معرفی کنند. مردم افرادی که به تعهدات خود وفادار نیستند را قابل اعتماد نمی‌دانند. مراجع برای اینکه تصویر ذهنی کوچ از او به صورت یک فرد متقلب، دروغ‌گو و حقه‌باز شکل نگیرد، زمین و زمان را به هم می‌دوزد تا در نهایت اقدامات مورد توافق را انجام دهد و به اهدافی که صحبت کردند، برسد.

یکی دیگر از عواملی که باعث می‌شود تا تعهد به عنوان ابزاری قدرتمند در دست کوچ زندگی باشد، احساس گناهی است که مراجع در صورت خلف وعده تجربه می‌کند. احساس گناه باعث اذیت شدن مراجع خواهد شد و همه ما به صورت طبیعی از این درد دوری می‌کنیم.

همان‌طور که قبلا نیز اشاره شد، کوچینگ زندگی نگاهی کل‌نگر به زندگی مراجع دارد و موضوعاتی از قبیل شغل، سلامتی، روابط اجتماعی، ثروت و دارایی و اثرگذاری و … مراجع را بررسی می‌کند. هیچ‌گاه کوچ، مراجع را در یک موضوع خاص ایزوله و محدود نمی‌کند و سعی می‌کند در همه حوزه‌ها به دست‌آوردهای مورد نظر خود برسد. به طور مثال اگر مراجعی در زمینه کاری به دست‌آورهای بسیار خوبی رسیده باشد ولی از نظر روابط شخصی دچار مشکلات جدی باشد در نهایت این مشکلات بر روی کارش نیز اثر خواهد گذاشت.

کوچینگ زندگی یک رابطه متقابل است که طرفین به یکدیگر نیاز دارند. صداقت و احترام جزو بنیان‌های این ارتباط است و کوچ زندگی عمیقا باور دارد که مراجع اش توانمند است و پتانسیل فراوانی دارد که تا کنون ظهور و بروز نداشته است.

 کوچینگ زندگی  چه کمکی می کند؟

  • اهداف خود را واضح کنند و سپس به آن‌ها دسترسی پیدا کنند
  • از مراجعان خود می‌خواهد تا بیشتر از خود توقع داشته باشند و سطح انتظارات خود را افزایش دهند
  • بر مراجعان خود تمرکز می‌کند و به آن‌ها کمک می‌کند تا سریع‌تر به نتایج دلخواه خود دست پیدا کنند

 

منبع: The life coaching handbook

 

💛اگراین مطلب را پسندید به اشتراک هم بگذارید💛

به گفتگو بپیوندید