رد کردن لینک ها

اهمال کاری چیست؟(انواع اهمال کاری و غلبه بر آن)

چو فردا شود فکر فردا کنیم…

زمانی­ که موعد امتحانتان کمتر از یک هفته دیگر است اما ترجیح می­دهید به جای مطالعه ­ی یک کتاب سیصد صفحه­ ای­، سری به دوستتان بزنید و ساعاتی را با او بگذرانید. روزی که باید بالاخره بعد از دوهفته، اتاقتان را مرتب کنید اما حس می­کنید بهتر است با سرپنجه از میان آشفته ­بازارِ آن عبور کنید و به برنامه تلویزیونی موردعلاقه­ تان بپردازید. وقتی که ظرف­ های کثیف داخل سینک کم­کم قد می­کشند و می­دانید به زودی دیگر قابل شستن نیستند و از طرفی احتمالا مجبور خواهیدشد که در ظرف یک­بارمصرف غذا بخورید اما همچنان ترجیحتان این است که پا داخل آشپزخانه نگذارید و به جایش ایمیل تان را چک و اسپم­ ها را پاک کنید و شاید هم یک نگاهی به روزنامه امروز بیاندازید. این­ها دقیقا لحظاتی هستند که بین شما و کاری که باید انجام دهید، مانعی وجود دارد به نام اهمال­ کاری. مانعی که هرکار مفرح یا غیر­مفرحی را پیش رویتان می­گذارد تا بتوانید از مسئولیتتان فرار کنید. اهمال ­کاری یک ویروس مخرب است و باید با آن مقابله کرد اما قبل از پیدا کردن راهی برای دست­و­پنجه نرم­ کردن با آن، ابتدا باید بدانیم با چه چیزی رو­به­ رو هستیم.

 

اهمال­ کاری به چه معناست؟

معنای لغوی اهمال­ کاری یا Procrastination

کلمه­ ای با ریشه­ ی لاتین به معنای(به ­فردا انداختن)؛ که در فارسی به(تعلل ­ورزیدن)، (به­ تعویق ­انداختن)، (سهل ­انگاری)یا(مسامحه ­کاری)ترجمه می ­شود؛ اما بهترین معادلی که می­تواند مفهوم کامل­ تری از این واژه را منتقل کند، همان(اهمال ­کاری)است.

 

مفهوم یا توضیح واحد و مشخصی برای اهمال­ کاری تعریف­ نشده­ است؛ اما در کل می­توان آن را به این ­شکل شرح داد که اهمال­کاری یعنی به­­ تعویق­­ انداختن کاری که تصمیم به انجام آن گرفته ­ایم و می­دانیم که برای آینده­ ی ما ثمربخش است و همچنین آگاهیم که اگر آن را در زمان معین خودش انجام ندهیم، باید تبعات و زیان­ های آن را در آینده ­ای نه ­چندان دور تحمل کنیم. اهمال­ کاری یعنی همان چیزی که در زندگی­مان بارها و بارها به آن برخوردکرده­ایم: باشه برای بعد. روی دیگرِ سکه ­ی اهمال­کاری، شتاب­ زده­ بودن است؛ رکود و انفعال، زمانی که باید عمل کنیم؛ در برابر عمل­ کردن، زمانی که باید کمی صبر و تامل کنیم. در واقع می­توان اهمال­ کاری را ترکیبی از جهل،جاه ­طلبی و تعارض­ درونی دانست.

پیرز استیل، روان­شناس و استاد دانشگاه کلگری، تعریف کوتاه و مختصری از این­ مفهوم ارائه می­دهد:

اهمال­ کاری یعنی به­ تعویق­ انداختن عامدانه­ ی یک کار، در حالی­ که احتمال می­ دهید این تاخیر به ضررتان تمام خواهدشد.

 

کلیشه­ های رفتاری اهمال­ کاران(آیا شما هم گرفتار اهمال کاری هستید؟)

اهمال­ کاران معمولا درگیر رفتارهایی مشابه و تکرارشونده هستند که از طریق این­ رفتارها می­توان به­راحتی بهانه ­های آنها را کنار زد و به اهمال­ کاربودنشان پی برد.

  •  از کلیشه­ های رفتاری آن­ها می­توان به این­ چرخه ­ی معیوب اشاره کرد: فرد معمولا کارش را به بهانه انجام کاری فرعی و غیرضروری یا بهانه ­ای دیگر به تعویق می­اندازد، روزبه ­روز به موعد تحویل آن کار نزدیک­تر و همزمان، تَلِ کارهای انجام­ نشده­ اش بیشتر و بیشتر می­شود. با سررسیدن موعد مقرر، فرد معمولا کار خود را به کل تحویل نمی ­دهد، یا آن­را در ساعات پایانی انجام می­دهد و عجله و عدم­تمرکز سبب می­شود که نتواند تمام توانایی خود را به ­کار برده و بهترین کیفیت ممکن را ایجاد کند. در هر دو صورت، خود را سرزنش می­کند و به خود قول می­دهد تا دیگر در دام اهمال نیافتد اما این­ چرخه ادامه پیدا می­کند.» این­ دور تسلسل در اهمال­ کاران، منجر به خودسرزنشی، شرمساری و بیزاری فرد از خودش می­شود؛ چراکه مدام به خود و دیگران قولی می­دهد که به آن پایبند نمی­ماند. علاوه ­بر آن می ­بیند که ماحصل کارش، از چیزی که می­توانست باشد، به مراتب ضعیف­تر است. این بیزاری از خود نهایتا منتهی به ایجاد حس بی­ ارزشی، پوچی و کاهش اعتماد­به ­نفس در فرد می­شود.
  •  دیگر کلیشه رفتاری رایج، آن است که اهمال­ کاران معمولا به جای آنکه ریسک شکست را بپذیرند، شرایط را به گونه­ای ترتیب می­دهند که موفقیتشان غیرممکن شود. برای مثال تصویرگری که باید تا دوهفته آینده کار خود را برای یک رقابت بین­ المللی آماده کند ولی مدام آن را به فردا محول می­کند چون از­اینکه موفق نشود، واهمه دارد. و نهایتا برای فرار از احتمال شکست، به کلی از رویداد انصراف می­دهد.
  •  دیگر آنکه اهمال­ کاران معمولا برای اهمال­ کاری خویش، دلایل به ­ظاهر منطقی و قانع­ کننده ­ای دارند و سعی می­کنند از طریق استفاده از مفاهیم دیگر، تعلل خود را توجیه کنند درحالیکه خود به خوبی می­دانند که صرفا درحال بهانه­ جویی برای فرار از واقعیت هستند.

اهمال­ کاری یکی از سرطان­ های بدخیم زندگی است که اگر به موقع جلوی آن را نگیریم می­تواند ما را تا رخوتی عمیق و رکودی گسترده پیش ببرد. رخوت و پوچی­ای که مانع ابراز استعدادهایمان و کسب موفقیت و پیشرفت خواهدشد.

اگر شما هم از جمله کسانی هستید که اهمال کاری مثل بختکی روی زندگی­تان افتاده و آن را به انفعال و آهستگی کشیده است، همان­طور که استیل می­گوید، باید بدانید که «اهمال­ کاران روبه­ رو­شدن با اهمال­کاری­ شان را هم مثل کارهای دیگر به عقب می­اندازند»، پس یا حرکت کنید و یا این­ بختک را به عنوان مهمانی همیشگی بپذیرید.

اهمال کاری چیست

اهمال کاری و بهانه جویی(قسم روباه یا دم خروس؟!)

بهانه­ جویی و توجیه، یکی از راه ­حل ­های ما برای فرار از عواقب و نتایج منفی اشتباهاتمان است. راهی میان­ بر که سبب می­شود موقتا از رویارویی با اشتباهی که مرتکب شده­ایم، سر باز بزنیم. این بهانه­ ها گاهی به ­قدری منطقی و موجه به­ نظر می­رسند که قادرند به خوبی دیگران، و یا حتی در مواردی خودمان را هم قانع کند. اما خود، در عمق وجودمان، خوب می­دانیم که این دلیل­تراشیدن­ها، سرپوشی هستند برای پوشاندن آنچه که پذیرفتنش برایمان دردناک یا سخت است. علاوه­بر آن، به این موضوع هم آگاهیم که تا ابد نمی­توان پشت بهانه­ ها پنهان شد و از حقیقت فرار کرد.

اهمال کاری چیست

در ابتدای مطلب ، به بهانه­ ها و توجیهاتی اشاره کردیم که اهمال­ کاران با متوسل­ شدن به آن­ها، اهمال­ کاری خود را پنهان کرده و تعلل شان را منطقی جلوه می­دهند.

اکنون می­خواهیم این باورهای غلط را یک ­به ­یک برطرف کنیم تا به جوهره اصلی اهمال­ کاری برسیم:

 

۱می­خواهم کارم را انجام بدهم،ولی وقت کافی برای آن پیدا نمی­کنم.

یکی از این باورها آن است که افراد، اهمال­کاری را ناشی از شکست و ضعف در مدیریت زمان می­بینند؛ اما در واقع اهمال­ کاری نوعی شکست در تسلط بر خود و خودنظم ­دهی محسوب می­شود. زمانی که فرد نمی­تواند خودش را کنترل ­کرده و به چارچوبی که برای خودش معین ­کرده ­است، پایبند بماند. علاوه بر آن، می­توان اهمال­ کاری را یک ضعف در مواجهه با انگیزه­های ناگهانی قلمداد کرد. همان­زمانی که میان انجام تکلیفی، دوستمان تماس می­گیرد و برای یک مهمانی دعوتمان می­کند و در عوض کنترل خود و درنظر گرفتن این که زمان کمی در اختیار داریم که باید به انجام مسئولیتمان اختصاص یابد، دعوت او را قبول می­کنیم.

اهمال کاری نوعی شکاف بین تصمیم و عمل است. مسیری بین این دو، که طی­نمی­شود. در واقع شما می­دانید که چه­کاری باید انجام دهید ولی نمی­توانید انجام­دادن آن را شروع­کنید. زمانی­که می­دانید باید تا پایان امشب مقاله­تان را کامل کنید و فردا صبح آن را روی میز سردبیر بگذارید ولی ناگهان هوس می­کنید که در عوض، جدیدترین قسمت سریال موردعلاقه­تان را ببینید. یا زمانی که لپ­تاپ را روشن می­کنید تا روی پایان­نامه­تان کار کنید ولی ناگهان به این نتیجه می­رسید که پوشه فیلم­هایتان بسیار به­هم­ریخته است و نیاز به یک سازمان­دهی اساسی دارد.

۲درست است که برای امتحانم مطالعه نمی­کنم اما در عوض اتاقم را سر­و­سامان می­دهم.

یکی از بهانه­های اساسی اهمال­کاران، کارتراشیدن برای فرار از فعالیت اصلی است، و همانطور که در مثال دوباره پوشه­بندی­کردنِ فیلم­های لپ­تاپ دیدید، این کار فرعی، لزوما مفرح یا جذاب نیست و صرفا یک بهانه است تا فرد خود را به آن سرگرم کند و مشغولیتش را وسیله­ای قرار دهد تا از فعالیت اصلی فرار کند. معمولا کار فرعی از نوعی است که می­توان آن را همیشه انجام داد و ضرورتی برای انجام آن وجود ندارد اما کار اصلی بازه زمانی مشخصی دارد و باید هرچه سریع­تر به آن رسیدگی شود.

۳من کارم را به تعویق نمی­اندازم،بلکه کمی تامل می­کنم تا آن را بهتر انجام دهم.

باور اشتباه دیگر در اهمال­کاران، زمانی شکل می­گیرد که تامل­کردن را با اهمال­کاری، هم­معنا درک می­کنند؛ اما واقعیت چیز دیگری­ست. تامل­کردن در واقع تلاشی است برای حل مسئله، که نهایتا منجر به پیشرفت فعالیت می­شود و بازده را افزایش می­دهد؛ در حالیکه اهمال­کاری یک راه منفعلانه برای فرار از رویارویی با فعالیت است و بازده را به صفر نزدیک می­کند.

۴برای انجام وظیفه ­ام تعلل نمی­کنم،بلکه برای انجام کارهای متعددم،اولویت­ بندی می­کنم.

دیگر مفهومی که گاهی با اهمال­کاری اشتباه گرفته می­شود، اولویت­بندی است. اولویت­بندی یعنی سازمان­دهی مجموعه­ای از تکالیف و وظایف برای رسیدگی هرچه بهتر به آن­ها و تقسیم و تخصیص زمان مناسب و کافی برای آن­ها. اولویت بندی در انتها موجب می­شود که تمام کارها سر موعد مقرر و به نحو احسنت انجام شوند؛ در حالیکه در اهمال­کاری معمولا کاری از پیش نمی­رود و فرد مدام در جا می­زند و شانه خالی می­کند، یا اگر کاری انجام بدهد، معمولا همان کار فرعی است که ضرورت و خروجی خاص یا مفیدی ندارد.

۵    زندگی کوتاه است و نباید با انجام کارهای خسته­ کننده،خودمان را از لذت آن محروم کنیم.

یکی دیگر از باورهای غلط اهمال­کاران، این است که آن­ها کاری که باید را انجام نمی­دهند چون معتقدند برایشان لذت­بخش نیست در حالیکه باید از زندگی لذت برد. لذت­بردن از اوقات فراغت و انجام فعالیت­های مفرح و موردعلاقه، زمانی حقیقی است که در پس آن عذاب­وجدان ناشی از کارهای انجام­نشده وجودنداشته­باشد. اصولا اهمال­کاران از انجام کاری که باید انجام دهند سر باز می­زنند و به فعالیت مورد علاقه­ شان می­پردازند اما نهایتا لذتی نمی­برند، شاد نیستند و مدام با استرس ناشی از کارهای تلنبار­شده دست به گریبانند.

اولین قدم برای ترک یک عادت منفی، آن است که مبتلابودن به آن عادت را بپذیرید و پس از پذیرش، به دنبال راهی برای خلاص­شدن از آن باشید. پس اکنون که شیوه­های رایج توجیه اهمال­کاری را آموختید، زمان آن است که همه­ی این­راه­های فرار را بر روی خود ببندید. به دنبال موقعیت­های مشابه در گذشته­تان بگردید و ببینید از کدام روش برای توجیه خود و دیگران استفاده کرده­اید. و بپذیرید که اهمال­کارید و این اهمال­کار بودن، به بازده شما در روند زندگیتان آسیب زده و خواهدزد. گام پذیرش را کامل کنید و با ما به مرحله کشف چرایی و راه­رهایی از اهمال­کاری قدم بگذارید.

 

 

 

💛اگراین مطلب را پسندید به اشتراک هم بگذارید💛

نظرات

به گفتگو بپیوندید