رد کردن لینک ها

عزت نفس چیست ؟(۶ راهکار افزایش عزت نفس )

عزت نفس ذاتی نیست.
یعنی انسان‌ها با عزت نفس بالا یا پایین به دنیا نمی‌آیند.
تربیت والدین، رفتار معلمین، فرهنگ جامعه و … بر روی عزت نفس ما تأثیر می‌گذارد ولی این واقعیت تغییر نمی‌کند که عزت نفس اکتسابی است و می‌توان با تمرین‌هایی آن را تقویت کرد.

ضعف در عزت نفس بر روی رشد و موفقیت کاری و تحصیلی تأثیر می‌گذارد و همچنین آسیب‌های جدی به روابط عاطفی ما می‌زند.
به طور مثال افرادی که عزت نفس سالمی ندارند خود را شایسته موفقیت‌های شغلی نمی‌دانند، در نتیجه کارهایی انجام می‌دهند تا این باور محقق شود که “من لیاقت این جایگاه را ندارم”. همچنین در روابط عاطفی، کسی که باور دارد شایستگی خوشبختی و زندگی شاد را ندارد، زمانی که مورد محبت و ابراز علاقه همسر قرار می‌گیرد، خودش را تحقیر می‌کند و سعی می‌کند زمین بازی را به شکلی عوض کند که نهایتا همان باور خودش محقق شود.

عزت نفس چیست ؟

به زبان ساده عزت نفس به معنای باور خودتوانمندی و احساس ارزشمندی است.
باور خودتوانمندی یعنی ما این توانایی را داریم که مشکلات و چالش‌های زندگی‌مان را حل کنیم. باور خودتوانمندی به این معنا نیست که نیازی به تلاش و یادگیری نداریم. این باور در مقابل افکاری است که می‌گوید راهکاری وجود ندارد و این سرنوشت من بوده. افرادی که باور به خودتوانمندی دارند هر زمان مشکل و چالشی داشته باشند، می‌دانند که راهکاری وجود دارد و آن‌ها می‌توانند مسأله‌شان را حل کنند.

احساس ارزشمندی به این معناست که خوشبخت شدن را حق خود بدانیم. همچنین باید خودمان را دوست داشته باشیم و به خود احترام بگذاریم. قرار نیست بی عیب و نقص باشیم یا اینکه به تمام اهدافمان رسیده باشیم تا اینکه خودمان را دوست داشته باشیم. ما ذاتا ارزشمند هستیم و لیاقت بهترین‌ها را داریم.

عزت نفس یا Self-esteem ربطی به غرور و تکبر ندارد. وقتی از عزت نفس صحبت می‌کنیم یعنی خودمان فارغ از دیگران، احساس خودتوانمندی داریم و خودمان را شایسته بهترین‌ها می‌دانیم. در حالیکه غرور و تکبر در رابطه با دیگران مطرح می‌شود و سعی دارد خلاء و کمبودی را پوشش دهد.

راه‌های افزایش عزت نفس

تعریف اعتماد به نفس و تفاوت آن با عزت نفس(تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس )  چیست ؟

بعضی از روانشناسان، تعریف عزت نفس را برای اعتماد به نفس به کار برده‌اند ولی اینجا از تعریفی استفاده می‌کنیم که مرز این دو را شفاف کند.
اعتماد به نفس به معنای اطمینان به خود برای انجام دادن یک کار به خصوص است. عزت نفس یک ویژگی انسانی است که بر روی همه کارها و رفتارهایمان اثر می‌گذارد ولی اعتماد به نفس برای هر کار جداگانه تعریف می‌شود.
به طور مثال ممکن است فردی در فوتبال اعتماد به نفس داشته باشد ولی همان فرد در سخنرانی اعتماد به نفس نداشته باشد. اما فردی که عزت نفس دارد احساس توانمندی برای یادگیری سخنرانی را در خودش حس میکند و میداند با تمرین میتواند تبدیل به سخنران خوبی شود.

راه‌های افزایش عزت نفس در بزرگسال چیست ؟

ناتانیل براندن (Nathaniel Branden) یکی از معروف‌ترین روانشناسانی است که در زمینه عزت نفس مطالعه کرده است. در اینجا شش راهکار دکتر براندن برای افزایش عزت نفس، معرفی می‌شود.

۶ راهکار برای افزایش عزت نفس 💪 

۱- زندگی آگاهانه: 

زندگی آگاهانه یعنی هر آنچه وجود دارد را همان گونه که هست بپذیریم.
مثلاً قبول کنیم که ما نقاط قوت و ضعفی داریم. در زندگی امکاناتی داریم و مشکلاتی هم وجود دارد. زندگی آگاهانه در مقابل رویکردی است که برای حل مشکلات سعی می‌کند آن‌ها را فراموش کند. در زندگی همه ما واقعیت‌های ناخوشایندی وجود دارد ولی قرار نیست این واقعیت‌ها را دوست داشته باشیم؛ با این حال به جای انکار کردن‌شان، این شرایط را می‌پذیریم.

زندگی آگاهانه فقط به شرایط محیطی زندگی ما محدود نمی‌شود. هر کدام از ما خواسته‌ها و نیازها و احساساتی داریم که بعضا تلاش می‌کنیم آن‌ها را بپوشانیم و انکارشان کنیم. اگر چیزی در دنیای درونی ما وجود دارد، بهتر است به جای نادیده گرفتن، آن‌ها را صادقانه ببینیم.

اگر بخواهم یک ویژگی از زندگی آگاهانه بگویم، فاصله گرفتن از دنیای ذهنی و خیالی و شناخت واقعیت‌های دنیای پیرامونی و درونی‌مان است.

یکی از تمرین‌هایی که کمک می‌کند انکار کردن واقعیت‌ها را کنار بگذاریم، پذیرش اشتباهات است. بر خلاف تصوری که در جامعه شکل گرفته، گفتن اشتباهات، کسی را کوچک نمی‌کند، اتفاقا کسی که اشتباهی را انجام داده و روی آن پافشاری می‌کند، اعتبار خود را از دست می‌دهد. اشتباه کردن یعنی شما تلاش می‌کنید و رشد می‌کنید. باید بدانیم اشتباه کردن خیلی طبیعی است و اگر کسی این موضوع را لمس نکرده احتمالا حرکت و اقدام جدی هم در زندگی‌اش انجام نداده است.

۲- خودپذیری:

یعنی به جای اینکه خودمان را تحقیر کنیم، احساسات و افکار و رفتارمان را بپذیریم و خودمان را دوست داشته باشیم.

اولین کار برای خودپذیری این است که حق و حقوق و توانایی‌هایمان را انکار نکنیم. هر موقع از توانایی‌ها و نکات مثبت‌مان تعریف کردند، آن‌ها را انکار نکنیم، در کمال تواضع بپذیریم و از طرف مقابل هم تعریف کنیم.

موضوع دوم، پذیرش احساسات‌ است. وقتی به هر دلیلی نگرانیم، ناراحتیم، عصبانی هستیم نباید خودمان را سرزنش کنیم که چرا چنین احساسی داریم. باید احساس خودمان را ببینیم و سرکوبش نکنیم. بعد از دیدن احساساتمان می ‌تونیم تصمیم بگیریم که چه کاری می‌خواهیم انجام دهیم.

نکته سوم و آخر در مورد خودپذیری دوست داشتن خود () است. اگر کمی به رفتارمان با خود نگاه کنیم، متوجه می‌شویم خیلی برخورد خشن و بی‌رحمی داریم. وقتی اشتباهی انجام می‌دهیم قرار نیست به بدترین شکل ممکن خودمان را تحقیر کنیم یا کل شخصیت‌مان را زیر سوال ببریم. در برخورد با خود باید مهربان‌تر باشیم.

۳-زندگی مسئولانه:

تا زمانی که فکر می‌کنیم فرد دیگری باید به زندگی‌مان سر و سامان دهد، مسئولیت زندگی‌ را بر عهده نگرفته ایم. برای زندگی مسئولانه باید تفکر مستقل داشته باشیم و نباید بدون فکر از بقیه پیروی کنیم. ما در زندگی مسئولانه خودمان تصمیم می‌گیریم و پای تصمیم‌مان می‌ایستیم.

خبرنامه ریسلف

۴- ابراز وجود:

ابراز وجود یعنی خودت باش و حرفت رو بزن.
وقتی نظرات و خواسته‌ها و نیازهایمان را مطرح نمی‌کنیم یعنی خودمان نیستیم و حرفمان را نمی‌زنیم. نظر دادن  زمانی که می‌دانیم بقیه مخالف‌اند یا شاید از دستمان ناراحت شوند، کار ساده‌ای نیست ولی اگر ابتدا با جمع‌های نزدیک‌تر مثل جمع‌های خانوادگی یا دوستان صمیمی شروع کنیم، کم کم جرأت ابراز وجود در جمع‌های دیگر را هم پیدا می‌کنیم.

۵- زندگی هدفمند:

زندگی هدفمند یکی از کارهایی است که ما برای رسیدن به خودتوانمندی انجام می‌دهیم. زندگی هدفمند باعث می‌شود به دست‌آوردهای مختلفی در زندگی برسیم و این دست‌آوردها به ما احساس خودتوانمندی می‌دهند. ناتانیل براندن اعتقاد دارد برای رسیدن به هدف‌هایمان باید انضباط شخصی داشته باشیم. در تمرین زندگی هدفمند باید تصمیمات و رفتارمان با اهدافمان‌ هم راستا باشد.

راه های افزایش عزت نفس

۶- یکپارچگی شخصی:

یکپارچگی یا انسجام شخصی به معنای انطباق رفتارمان با افکار و عقایدمان است و اینکه اگر حرفی می‌زنیم به آن عمل کنیم. هر چه رفتارهای ریاکارانه بیشتری انجام دهیم عزت نفس‌مان بیشتر آسیب می‌بیند، چون پیش خودمان بی‌اعتبار می‌شویم. وقتی ارزش‌هایمان از بیرون به ما تحمیل شده ، رسیدن به یکپارچی سخت‌تر‌ می‌شود پس اولین قدم برای رسیدن به انسجام و یکپارچگی شخصی، این است که ارزش‌های خودمان را پیدا کنیم و طبق آن‌ها رفتار کنیم.

این مطلب قسمت 1 از 10 دوره های آکادمی ریسلف است : عزت نفس
💛اگراین مطلب را پسندید به اشتراک هم بگذارید💛

به گفتگو بپیوندید