رد کردن لینک ها

کوچ کیست ؟ (به چه کسی Coach می‌گویند)

برای یافتن مربییا کوچ مناسب  باید کمی وقت بگذارید و تحقیق کنید. اولین نکته در یافتن کوچ حرفه ای بررسی این موضوع است که کوچ شما چه دوره ای برای کوچینگ(کوچینگ چیست؟) گذرانده است. به نوعی این کار نشان می دهد که چه مرجعی صلاحیت کوچینگ فرد مورد نظر را تأیید کرده است. دومین موضوع میزان رضایت طرفین از کار کردن بر موضوع مراجع است. برای حل این مسأله عموما کوچ ها جلسه آزمایشی ارائه می دهند که در این جلسه موارد مختلفی بررسی می شود که یکی از آن ها میزان رضایت طرفین از کار کردن با یکدیگر و تناسب موضوع با توانمندی کوچ است. در انتها برای برقراری ارتباطی حرفه ای و شفاف با کوچ، قرارداد کوچینگ امضا کنید.

انواع کوچ (انواع کوچینگ) :

کوچینگ انواع مختلفی دارد که به دیدگاه‌ها، رفتارها، مهارت‌ها و دانش، و همچنین اهداف و انگیزه‌های شغلی می‌پردازند ، در اینجا به تعریف انوع کوچینگ خواهیم پرداخت :

 1. کوچ کسب و کار 

  مخاطب: کارآفرینان و مدیران و مالکان کسب‌وکارها

  حوزه تمرکز: رشد و موفقیت کسب‌وکار، تشخیص اهداف آینده در کنار کار کردن بر روی مشکلات فعلی سازمان

 2. کوچ مدیران اجرایی

   


  مخاطب: مدیران اجرایی و رهبران سازمان‌ها

  حوزه تمرکز: توسعه توانمندی‌های رهبری و مدیریت، تغییر رویه در مدیریت سازمان، ایجاد تعادل بین کار وزندگی، مدیریت کارکنان و عملکرد آنان

 3. کوچ داخلی


  مخاطب: کارکنان یک سازمان که با کوچی که سازمان استخدام کرده است کار می‌کنند.

  حوزه تمرکز: رشد کارآمدی و عملکرد کارکنان، مدیریت تعارضات، ارتباطات سازمانی، شناسایی نقاط قوت و توانایی‌های کارکنان و شناسایی فرصت‌های توسعه‌ای

 4. کوچ شغلی


  مخاطب: شاغلین در هر حرفه و سطحی و کسانی که به دنبال شغل هستند.

  حوزه تمرکز: شناسایی نقاط قوت و توانایی‌ها، شناسایی علایق و اشتیاق مراجع، تعیین چشم‌انداز و اهداف شغلی، رسیدن به رضایت شغلی، تشخیص بهترین تناسب میان مراجع و شغل و فرهنگ سازمانی، شتابدهی به مسیر پیشرفت شغلی مراجع

 5. کوچ زندگی


  مخاطب: افراد منفرد از هر سن و جنسیت و حرفه‌ای

  حوزه تمرکز: ایجاد زندگی با رضایتمندی بالاتر، شناسایی ارزش‌ها، تشخیص اهداف و رؤیاها، برطرف کردن موانع و در نهایت تعیین اقداماتی به منظور دستیابی به اهداف

 6. کوچ رهبران


  حوزه تمرکز: مشخص کردن مفهوم و تعریف رهبری، شناسایی نقاط قوت مراجع در رهبری و حوزه‌هایی که باید تقویت شود، هوش هیجانی، مهارت‌های نرم، تعیین چشم‌انداز برای یک رهبر، تعیین اقداماتی که یک رهبر باید برای رسیدن به اهداف‌اش انجام د

چگونه یک کوچ حرفه ای را انتخاب کنیم ؟
پخش

کوچ خوب کیست ؟

حال که فهمیدیم کوچ کیست در گام بعدی لازم است به این سوال که”کوچ خوب” کیست ،پاسخ دهیم؛ صنعت کوچینگ بسیار نا‌متقارن است. تعداد کمی از فعالین این بازار متخصصین فوق‌العاده‌ای هستند ولی اکثرا خوبند و به نوعی از نظر تخصص متوسط‌ اند ولی گروهی نیز حضور دارند کاملا غیر حرفه‌ای اند. شاید کوتاه بودن دوره‌های آموزشی کوچینگ یا نوپا بودن استانداردهای این حرفه موجب شده تا این افراد در این بازار حضور داشته باشند.

زمانی که می خواهید بر روی خودتان یا کسب‌وکارتان سرمایه‌گذاری کنید و از کمک کوچ استفاده کنید مهم است که تعدادی از قوانین ساده را در نظر داشته باشید تا سرمایه شما به هدر نرود. علاوه بر سرمایه زمانی و مالی که ممکن است از دست برود، کوچینگ بی‌کیفیت، امید شما به حل چالش‌هایتان را از بین می‌رود و این از خسارات مهم کوچینگ بی‌کیفیت است.

در اینجا قوانین ساده‌ای مطرح می‌شود تا بتوانید با کمک آن، بهترین کوچ را انتخاب کنید و به جای انتخاب کوچ بر اساس شانس و اقبال، تحلیل منطقی از انتخاب‌تان داشته باشید و بدانید کوچ خوب کیست.

چرا نباید بر اساس شهود و حس‌مان کوچ انتخاب کنیم؟
[۱۵ قاعده برای انتخاب یک کوچ حرفه‌ای]

اتکا به شهود و حس‌مان خارج از حوزه‌ای که در آن تخصص داریم بسیار نامطمئن است. تنها محل استفاده از شهود و حس‌مان زمانی است که توانمندی کوچ را اعتبارسنجی کرده باشیم. حتی خیلی از اقداماتی که در راستای اعتبارسنجی انجام می‌دهیم به صورت صد در صد اطمینان بخش نیستند. با این حال در این بخش ۱۵ قاعده برای انتخاب یک کوچ حرفه‌ای معرفی شده است.

۱- یادتان باشد که شما ارباب رجوع هستید

خیلی‌ها برای خرید محصولات فیزیکی مانند تلویزیون و خودرو مشخصات فنی آن را بررسی می‌کنند ولی برای دریافت خدمات مانند مشاوره وکالت، آرایشگر و غیره برای سوال پرسیدن و پرس و جو کردن دچار مشکل اند. این طبیعی است که شما در مورد کسی که قرار است خدمتی را ارائه دهد، ابهام و سوال داشته باشید. حتما این حق شماست که ابهامات و سوالات خود را از اراده دهنده سرویس بپرسید حتی اگر طرف مقابلتان خوشش نیاید.

در کوچینگ یکی کارهای معمول برای آشنایی مراجع با کوچینگ و رفع ابهامات مراجع، یک پیش جلسه یا جلسه آزمایشی تنظیم می‌شود. ممکن است برخی از کوچ‌ها جلسات آزمایشی ارائه ندهند ولی درصورتی که این جلسه مجازی باشد، احتمال موافقت با جلسه آزمایشی و پیش جلسه بیشتر است. همچنین می‌توانید سوالات و ابهامات خود را از طریق ایمیل با کوچ در میان بگذارید. (اگر تمایل داشته باشید میتونید یک جلسه آزمایشی کوچینگ رایگان را در ریسلف تجربه کنید)

اگر کوچ به جای اینکه به سوالات و ابهامات شما جواب دهد، اصرار کند که باید جلسات کوچینگ شروع شود، بدانید که یک جای کار اشکال دارد. کوچ‌های حرفه‌ای بعضا محتوای آماده‌ای نیز برای سوالات متداول مراجعین دارند که این محتوا را از طرق مختلف مانند وب سایت در اختیار مراجعین قرار می‌دهند.

با چه سوالاتی از حرفه ای بودن کوچ (coach) خود مطمین شویم ؟  [تکنیک های شناسایی یک کوچ خوب ] 

اینجا چند نمونه سوال که می‌توانید در ابتدا از کوچ خود بپرسید، آورده شده است:

 1. در کدام آکادمی دوره کوچینگ گذرانده‌اید؟
 2. ساختار شما برای جلسات کوچینگ چیست؟
 3. بیشتر در مورد چه موضوعاتی کوچینگ انجام می‌دهید؟
 4. عموما کوچینگ شما شامل چند جلسه است؟
 5. هر جلسه شما چقدر طول می‌کشد؟
 6. هزینه کوچینگ شما چقدر است؟
 7. چه موضوعاتی را شما کوچ نمی‌کنید؟

با پرسیدن سوالاتی که دارید می‌توانید مطمئن‌تر شوید که آیا این کوچ با نیازهای شما منطبق است یا خیر.

🔴 یکی از سوالاتی که می‌تواند نشان دهد که آیا کوچی که انتخاب کرده‌اید حرفه‌ای هست یا نه، این است که در مورد یک موضوع مرتبط با اختلالات روحی و روانی مانند افسردگی حاد و بی خوابی و … مسأله ای را مطرح کنید و ببینید واکنش کوچ چیست. اگر دیدید کوچ در مورد هر موضوعی، به کار خود ادامه می‌دهد، نشانه‌ای است که فرد مقابل شما تخصص کوچینگ ندارد زیرا موضوعات مربوط به روان درمانی در حیطه کوچینگ نمی‌گنجد.

۲- چک کنید که کوچ شما چه دوره‌ای را گذرانده و چه مدرکی دریافت کرده است

این موضوع را می‌توانید مستقیم از خود کوچ سوال کنید یا از طریق وب سایت او به این اطلاعات دست پیدا کنید.

تنوع دوره‌های کوچینگ بسیار زیاد است. دوره‌هایی وجود دارد که تنها ۱۶ ساعت و بعضا در یک آخر هفته برگزار می‌شود تا دوره‌هایی که ۲۰۰ ساعت طول می‌کشد. خروجی برخی دوره‌ها افرادی‌اند که نه با دانش کوچینگ کامل آشنا هستند و نه تجربه‌ای درکوچینگ کسب کرده‌اند. اگر کسی خودش رو کوچ می‌نامد اهمیتی ندارد، بلکه مهم این است که چه آکادمی و نهادی تأیید کرده است که این فرد کوچ است و چه دوره‌ آموزشی را گذرانده.

در بررسی مدارک کوچینگ باید بیشتر دقت کنیم. مثلا ممکن است شما در پروفایل کوچ مشاهده کنید که مدرک کوچینگ از دانشگاه کمبریج (Cambridge university)  دارد. در نگاه اول شاید خیلی فوق العاده به نظر برسد در حالیکه این مدرک دوره‌ای مجازی است که تنها ۵ هفته طول کشیده و کافی است در چند جلسه مجازی شرکت کنید و با مدرسین چت کنید. این گروه از کلاس‌ها برای افرادی مناسب است که از قبل تجربه کوچینگ داشتند و می‌خواهند با دانش چگونگی کار کردن با مدیران در نقش کوچ آشنا شوند. در نتیجه این دوره یک کلاس آموزش کوچینگ از پایه نیست و کسی نمی‌تواند با چنین دوره‌هایی کوچ شود.

از نظر فدراسیون بین المللی کوچینگ که به نوعی معتبرترین و شناخته شده‌ترین نهاد مرتبط با کوچینگ است، برای گذراندن دوره کوچینگ نیاز است حداقل مدت زمان دوره ۶۰ ساعت باشد و محتوای دوره نیز مورد تأیید فدراسیون بین المللی کوچینگ قرار بگیرد. درصورتی که بخواهید تأییدیه فدراسیون بین المللی کوچینگ را داشته باشید نیاز است حداقل ۱۰۰ ساعت کوچینگ انجام داده باشید. عموما افراد پس از اتمام دوره آموزشی، خودشان را کوچ می‌نامند ولی از نظر فدراسیون بین المللی کوچینگ حتی برای اولین سطح از مدارک کوچینگ نیز باید ساعت‌ها کوچینگ انجام داده باشید. ( توی این مطلب” بهترین دوره های کوچینگ ایران در حال حاظر”، توسط ما بررسی شده )

۳- از کوچ بپرسید، چه میزان تجربه در کوچینگ دارد؟

مواظب باشید که در دام مبالغه و روحیه فروشندگی آنان نیفتید. تعداد ساعات کوچینگ و تعداد مراجعین قبلی که کوچ داشته نشان دهنده تجربه کوچ است. البته اینکه این ساعات کوچینگ را چگونه انجام داده هم اهمیت بالایی دارد که در شماره بعدی در مورد آن صحبت می‌کنیم.

کوچ کیست - بهترین کوچ۴- کوچ چگونه کیفیت کارش را کنترل می‌کند؟

ممکن است یک کوچ در نحوه کوچینگ مشکل داشته باشد و این اشکال را بارها در جلسات کوچینگ خود تکرار کند. در این صورت کوچ چگونه می‌تواند کیفیت کوچینگ خود را کنترل کند؛ در اینجا چند راهکار برای این منظور ارائه شده است:

۱-۴- کوچینگ با نظارت

کوچینگ با نظارت، جلسه‌ای است که یک کوچ حرفه‌ای با سابقه با یک کوچه تازه‌کار حضور دارد. در صورتی که شرایط مراجع کوچ تازه‌کار اجازه دهد، کوچ خبره در جلسه کوچینگ حضور دارد و پس از جلسه به کوچ بازخورد می‌دهد و درصورتی که مغایر با حریم شخصی مراجع باشد، کوچ تازه‌کار مشاهدات و رخدادهای جلسه را به صورت کلی مطرح می‌کند و از کوچ با تجربه بازخورد می‌گیرد.

۲-۴- جلسه همفکری

این جلسه با حضور کوچ‌ها برگزار می‌شود و هر کوچ به تبادل تجربیات خود می‌پردازد و عموما یک جلسه کوچینگ مورد بررسی قرار می‌گیرد. تفاوت این روش با کوچینگ با نظارت این است که گروهی از کوچ‌ها حضور دارند و شخص خاصی مسئولیت انتقال دانش و تجربه ندارد.

۳-۴- تأییدیه

این تأییدیه نشان هنده صلاحیت فرد در ارائه خدمات کوچینگ است که عموما توسط آکادمی‌های کوچینگ ارائه می‌شود. عموما برای تأیید صلاحیت فرد به عنوان کوچ نیاز است تا مصاحبه، کوچینگ با نظارت و موارد دیگری را سپری کند.

۴-۴- نوشتن گزارش جلسه کوچینگ

کوچ پس از اتمام جلسات کوچینگ اش، گزارشی از جلسه تهیه می‌کند. این گزارش به کوچ کمک می‌کند تا از بیرون به آنچه گذشته نگاهی بیندازد و شرایط کوچینگ خود را ارزیابی کند.

۵-۴- پیگیری مراجع

پس از اتمام جلسات کوچینگ، کوچ می‌تواند پیشرفت مراجع را پرس و جو می‌کند و این اتفاق می‌تواند ماه‌ها پس از کوچینگ باشد. اگر مراجع نیز موافق باشد، صحبت مراجع در مورد اثرگذاری کوچینگ او می‌تواند به عنوان شاهد مثالی برای کیفیت کوچینگ منتشر شود.

متاسفانه خیلی از کوچ‌ها هیچ کدام از روش‌های بالا را برای کنترل کیفیت کوچینگ خود، انجام نمی‌دهند.

۵- آیا کوچ به شما وعده وعیدی داده و اینکه چه قول‌هایی داده؟

آیا کوچ به شما گفته که یک جلسه کوچینگ می‌تواند کل زندگی شما را متحول کند؟

کوچینگ یعنی کار کردن روی پتانسیل‌ها و محدودیت‌ افراد. قطعا نمی‌شود گفت که ضمانتی وجود دارد که در یک جلسه موانع ذهنی و درونی ما رفع خواهد شد. حل چنین مسایلی به زمان نیاز دارد.

از طرفی کوچینگ حتما می‌تواند خیلی از مسایل‌مان را حل کند ولی متناسب با پیچیدگی موضوع چندین جلسه کوچینگ نیاز دارد و نمی‌توان قبل از بررسی موضوع تعداد قطعی جلسات مورد نیاز را اعلام کرد.

۶- آیا کوچ یک چهارچوب اخلاقی مکتوب ارائه داده است؟

ممکن است کوچ از چهارچوب اخلاقی یک مؤسسه کوچینگ خاص تبعیت کند و اگر چنین نیست آیا خود او قوانین و چهارچوبی دارد یا خیر؟ از نظر حرفه‌ای رعایت اصول اخلاقی بسیار اهمیت دارد پس در زمان انتخاب کوچ حتما این مورد را بررسی نمایید.

۷- آیا توانستید با کوچ ارتباط برقرار کنید؟

بعضی اوقات با افرادی مواجه می‌شویم که نمی‌توانیم به آن‌ها نزدیک شویم و احساس نزدیکی کنیم. اگر نتوانستید با کوچ ارتباط برقرار کنید و مهارت‌های او نیز خارق‌العاده نیست، هیچ دلیلی وجود ندارد که خودتان را به زحمت بیندازید. بازار کوچینگ به اندازه کافی بزرگ است که بتوانید فردی را انتخاب کنید که نه تنها شایستگی‌های یک کوچ را دارد بلکه به خوبی می‌توانید با شما هم‌افزایی کنید.

کوچ خوب کیست؟
شما باید با کوج خودتون ارتباط خوبی داشته باشید..


۸- محتوایی که کوچ تولید کرده را بررسی نمایید؟

اگر کوچ مد نظرتان بلاگ می‌نویسد یا مقاله‌ و کتابی منتشر کرده است، حتما ارزش‌اش را دارد که حداقل مروری بر آن داشته باشید. فقط یادتان باشد که اگر کوچ مورد نظرتان مطلبی را پنج سال پیش منتشر کرده است، لزوما نشان دهنده تفکرات امروزش نیست چون ممکن است تغییر کرده باشد. این نکته هم در نظر داشته باشید که خیلی‌ها متخصصین قابلی هستند ولی مهارت زیادی در نگارش و سخنرانی ندارند، پس تماما بر اساس آنچه از اون پیدا می‌کنید قضاوت نکنید.

۹- آیا کوچ کماکان به یادگیری ادامه می‌دهد؟

به غیر از شرکت در سمینارها، یادگیری می‌تواند در قالب عضویت در گروه‌های کوچینگ و انجمن‌ها اتفاق بیفتد.

۱۰- نظرات مراجعین قبلی او چیست؟

به دست آوردن این اطلاعات کمی مشکل است خصوصا وقتی نمی‌توان به آنچه کوچ در وبسایت خود به عنوان نظر مراجعین‌اش ارائه می‌دهد، اعتماد کرد چون بعضی افراد نظرات ساختگی قرار می‌دهند. اگر شما این فرصت را دارید که اعتبار نظرات را بسنجید، حتما به نظرات مراجعین رجوع کنید. بهتر است نظرات بیش از یک نفر را جویا شوید چون ممکن است نظر یک نفر متأثر از مسایل شخصی او با کوچ باشد.

۱۱- آیا اهداف کوچینگ در جلسه اول مشخص شد؟

کوچ‌هایی هستند که در ابتدا اهداف را شفاف نمی‌کنند و نمی‌دانند در انتها چه نتایجی باید به دست بیاید. کوچینگ یک احوال‌پرسی نیست و کوچ از ابتدا بر روی یک هدف مشخص متمرکز است.

بعضی اوقات ممکن است یک جلسه کامل در مورد تعیین هدف صحبت شود. زمانی که سردرگمی مراجع زیاد باشد، زمان می‌برد متوجه شود که از جلسات کوچینگ‌اش دقیقا چه می‌خواهد. با مشخص شدن هدف، مراجع هم انگیزه بیشتری دارد با وجود تمام موانع روی موضوع خود کار کند. تعیین هدف یکی از پایه‌های کوچینگ است.

۱۲- آیا قرارداد بستید؟

در کوچینگ، مفاد قرارداد شامل قوانینی می‌شود که در مورد جلسات‌تان وجود دارد، مسایلی از قبیل کنسل کردن جلسات، حریم شخصی، حفظ و افشای اطلاعات شخصی و موارد مشابه. حتی اگر قرارداد در سایت کوچ قرار دارد، کوچ می‌بایست از شما بخواهد که آن را مطالعه کنید و بهتر است که آن را مرور کنید.

۱۳- آیا کوچ در مورد اهمیت مطرح کردن همه اطلاعات با کوچ صحبت کرده است؟

طبیعی که شما نگرانی‌هایی در مورد صحبت کردن در مورد مسایل خود داشته باشید. نکته اینجاست که برای نتیجه گرفتن نیاز است تا شما احساس امنیت کنید و بتوانید خیلی راحت مسایل خود را مطرح کنید و کوچ نیز می‌بایست بدون نقد کردن و سرزنش کردن، فضای امنی را برای مراجع ایجاد کند. هر زمان این فضا از بین رفت، کوچ خود را کنار بگذارید.

۱۴- چه احساسی در حین جلسات دارید؟

در جلسه کوچینگ‌تان می‌توانید بگویید که این راه برای من کار نمی‌کند؟ یا می‌توانید با مسیر کوچ مخالفت کنید؟ اگر این گونه موضوعات را نمی‌توانید مطرح کنید، در واقع کوچ نتوانسته محیط راحت و امنی برایتان به وجود بیاورد. در کوچینگ مهم است که شما تصمیم بگیرید، روی چه موضوعی کار کنید و آیا مسیری که در حال طی کردنش هستید درست است یا خیر. نقش کوچ این است که ساختار جلسات را حفظ کند و اقدامات و تمرینات را شفاف و پیگیری نمایید.

۱۵- آیا شما با کوچ‌تان خارج از جلسه کوچینگ هم در ارتباط‌اید؟

کو‌چ‌هایی که علاوه بر نقش کوچ شما، همسایه‌، دوست یا همکارند ممکن است نتوانند خدمت کوچینگ را تمام و کمال به شما ارائه دهند. درصورتی که کوچی که انتخاب کردید بسیار به شما نزدیک است، ممکن است برای کوچ سخت باشد که یک نمای کلی از شما به خودتان نشان دهد زیرا اطلاعات قبلی که از شما دارد مانع از نگاه بدون قضاوت او می‌شود.

با این حال منظورمان این نیست که اگر کوچی را از قبل می‌شناختید، نمی‌توانید با او کار کنید و این نکته در مورد افرادی است که شناخت عمیق و نزدیکی از شما دارند.

منبع : چطور یک کوچ خوب انتخاب کنیم ؟

 

 

همین حالا می‌تونید یک جلسه کوچینگ رایگان  رو رزرو کنید و با کوچینگ بیشتر آشنا بشید 

شرکت می‌کنم
💛اگراین مطلب را پسندید به اشتراک هم بگذارید💛

نظرات

 1. ارسال نظر

  سلام و عرض ادب
  یکی از ویژگی های کوچ صداقت اوست. نوشتید یک جلسه کوچینگ رایگان و بعد پول دریافت می‌کنید!
  خب، این با فلسفه ای که در مقاله مطرح کردید سازگاری ندارد.
  ممنونم … سوادکوهی

  پیوند یکتا
  1. ارسال نظر

   سلام
   وقت به خیر
   این فقط مشکل ما در آپدیت محتوای سایت بوده وگرنه بحث صداقت و عدم صداقت نیست. یعنی محتوای صفحه جلسه ازمایشی تغییر کرده ولی محتوای صفحات دیگه رو تغییر ندادیم. ما به زودی می خوایم سایت جدیدمون رو رونمایی کنیم و از این نظر محتواش رو آپدیت نکردم. ببخشید بابت این ناهمانگی محتوا.

   پیوند یکتا

به گفتگو بپیوندید