رد کردن لینک ها

پیش‌نیاز دوم: چرا باید بر کمال‌گرایی افراطی خود غلبه کنیم؟

کمال‌زدگی مقررات بیش از حدی را به زندگی فرد اضافه می‌کند و بایدها و نبایدهای بسیاری وضع می‌کند که می‌تواند او را به‌آسانی به ستوه بیاورد. منزوی‌شدن و اهمال‌کاری هم از دیگر عوارض شایع کمال‌گرایی افراطی است. کمال‌زدگی عزت نفس را کاهش و خودسرزنش‌گری را افزایش می‌دهد و باعث تضعیف تمرکز و بالارفتن میزان نشخوار ذهنی[۱] می‌شود. کمال‌زدگی ریتم سالم خواب را برهم میزند و باعث بروز علائم جسمانی‌­ای مانند خستگی، کوفتگی، گرفتگی عضلات و دل­دردهای عصبی می‌شود. کمال‌گرایی منفی، فرد را از لذت‌بردن از زندگی و فعالیت‌های شادی‌آور محروم‌کرده و او را به دایره کوچکی از فعالیت‌ها محدود می‌کند.

علاوه بر همه این‌ها، کمال‌زدگی می‌تواند زمینه اختلالات جدی روان‌شناختی را نیز فراهم‌آورد. در زیر به بخش مختصری از این‌اختلالات می‌پردازیم:

۱- اختلالات مربوط به اضطراب

– اختلال اضطراب اجتماعی[۲] که شامل اضطرابی مداوم و کشنده در موقعیت‌های اجتماعی است و مکان‌هایی که فرد کانون توجه دیگران قرار‌می‌گیرد.

– اختلال وسواسی جبری[۳] که شامل حضور افکاری مکرر ، ناخواسته و اضطراب‌برانگیز است که فرد را وادار به انجام اعمالی می­کند که این‌اضطراب را کاهش دهند(وسواس عملی).

– اختلال شخصیت وسواسی جبری[۴] که درواقع اشتغال شدید ذهنی در مورد نظم و تسلط به امور درونی و روابط بین‌فردی است.

۲- اختلالات مربوط به خلق پایین

– افسردگی، که می‌تواند یک‌چرخه معیوب ایجاد کند به این‌شکل که باعث کاهش انگیزه و نیروی کافی در فرد می‌شود، این بی‌انگیزگی و خستگی موجب‌می‌شود که شخص نتواند به معیارهای خود دست‌یابد و این‌شکست، سبب نشخوارهای فکری و خودسرزنشی می‌شود و افسردگی را تشدید کرده و این‌چرخه به همین شکل ادامه پیدا می­کند مگر اینکه شکسته شود.

– خلق افسرده که شامل حالات غمگینی، ناامیدی، بی‌کفایتی و تردید و دو‌دلی است.

۳- مشکلات تغذیه

– نیاز شدید به نظارت و کنترل بر وزن، شکل بدن، میزان غذای مصرفی در روز و … که سبب وضع قوانین سخت و عجیبی می‌شود که رسیدن به آن‌ها تقریباً محال است. و فرد کمال‌زده که در اجرای قوانینش شکست خورده، براساس تفکر همه یا هیچی که دارد، شروع به پرخوری عصبی می‌کند چراکه معتقد است یا باید رژیمش را کامل رعایت کند و یا قید هرگونه چارچوب تغذیه­ای را بزند.

۴- اهمال‌کاری

اهمال کاری یعنی به‌تاخیر‌انداختن مسئولیت‌هایی است که می‌دانیم تعلل در انجام آن‌ها پیامدهای منفی‌ای را به همراه خواهد داشت. درپرونده‌ای جداگانه به طور مفصل به اهمال‌کاری و روش‌های فائق‌آمدن به آن پرداخته­ایم.

۵- اجتناب و فرار از انجام مسئولیت

۶- وارسی مدام عملکرد

وارسی کارهایی که انجام دادیم از طریق محک و تکرار عمل به ­صورت مداوم، مقایسه عملکرد خود با دیگران، اطمینان‌طلبی از دیگران درمورد درست‌بودن یا نبودن عملکرد خود

[۱] Mind Rumination فکر‌کردن پیوسته به یک‌اشتباه که رخ‌داده‌است

[۲] Social anxiety disorder

[۳] Obsessive compulsive disorder OCD

[۴] Obsessive compulsive personality disorder OCPD

این مطلب قسمت 4 از 24 دوره های آکادمی ریسلف است : کمال گرایی
💛اگراین مطلب را پسندید به اشتراک هم بگذارید💛

به گفتگو بپیوندید